Статті

Повернутися до переліку cтатей

Екологічний імідж підприємства: складові успіху

Дешевше, якісніше, оперативніше — класичні переваги, які вирізняють конкретне підприємство з-поміж його конкурентів. Однак на сьогодні як ціни, так і якість значною мірою уніфіковані. Саме тому успіх компанії на ринку починає залежати від таких «непродуктивних» факторів, як екологічність та охорона праці. Дедалі важливішу роль починає відігравати позитивний екологічний імідж підприємства. Як правильно його сформувати?

 

Для чого це потрібно

Навіть керівництво підприємств не завжди усвідомлює переваги позитивного екологічного іміджу компанії. Хтось сприймає це на ментальному рівні, бо щиро турбується про довкілля, однак більшість очікує фінансової вигоди. Зрештою, мають рацію обидві категорії керівників. Отже, яких економічних переваг може досягнути підприємство, яке турбується про зменшення рівня шкідливого впливу на довкілля?

  1.  Немає порушень — немає збитків. Умовно кажучи, вклавши мільйон у природоохоронні технології, можна уникнути десяти мільйонів штрафу. Це елементарні розрахунки, які, на жаль, часто не беруться до уваги.
  2.  Підвищення інвестиційної привабливості підприємства. Логіка тут проста. Якщо підприємство всерйоз взялося за питання екології, це має означати, що з виробничою та економічною діяльністю в нього все гаразд.
  3.  Зменшення витрат коштів та часу на будівництво нових об’єктів та реконструкцію діючих, на започаткування нових проектів. У такому разі позитивний екологічний імідж підприємства стане найкращою гарантією від проблем із представниками громадськості.
  4.  Отримання переваги при взаємодії з фінансовими та іншими організаціями. Навіть отримати банківський кредит підприємству, де встановлені, наприклад, нові очисні споруди та запроваджене сортування сміття, буде простіше, бо це є ознакою його розвитку.
  5.  Розширені можливості для виходу на міжнародні ринки. Це особливо важливо, враховуючи заплановане входження України до зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Підприємство, для якого екологія є одним з пріоритетів, матиме значно вищі шанси для постачання своєї продукції до ЄС.

Врешті, це просто невід’ємна ознака розвитку сучасного успішного підприємства. Це відсутність проблем із державними службами контролю. Це хороші стосунки із місцевою владою та громадськими організаціями, відсутність критики у ЗМІ та безлічі інших проблем, які переслідують керівництво підприємства, що забруднює довкілля. Усього цього можна досягнути, якщо поставити собі за мету сформувати незаплямовану екологічну репутацію організації.

 

Спільна справа

Надзвичайно важливо донести до кожного працівника той факт, що успішна діяльність компанії, зокрема й рівень заробітної плати та бонусів, прямо залежить від турботи про довкілля. З огляду на це, людей потрібно переконувати не «батогом і пряником», а конкретними даними, цифрами та фактами, з яких буде зрозумілим розмір шкоди, яку завдає конкретне підприємство довкіллю, та, що особливо важливо, рівень зниження обсягів цієї шкоди внаслідок проведення відповідних заходів. Насамкінець, варто показати хоча б приблизну економічну вигоду підприємства від його екологічної політики.

Саме тому працівники екологічної служби повинні застосовувати весь арсенал класичних заходів переконання: проводити персональні розмови, виступати перед колективом та водночас не забувати, що матеріальне заохочення зазвичай справляє значно сильніший вплив на екологічно несвідомих працівників. Керівництво повинно схвалити конкретний набір правил: за викинутий на землю стаканчик з-під кави — позбавлення премії, за розкладене сміття із кошика по різних урнах — гарантована доплата наприкінці місяця. Можна не сумніватися, що більшість працівників зробить правильні висновки хоча б із матеріально-кар’єрних міркувань. Як свідчить досвід, це часто стає першим кроком до формування екологічної свідомості людини, а в комплексі — формує позитивний екологічний імідж підприємства. Це процес не одного місяця чи навіть року, однак із часом він окупить себе як за ступенем впливу на довкілля, так і фінансово.

 

Стратегічна об’єктивність

Часом трапляються випадки: підприємство приділяє достатньо уваги питанням екології, інвестує кошти в природоохоронні технології і переконує у власній екологічності. Проте, незважаючи на це, вперто асоціюється в громадян із забрудненням довкілля… У чому річ? В обмані, а точніше в недостатньо правдивому відображенні процесів, які відбуваються на виробництві. Умовно кажучи, два цехи працюють по-новому, а третій ще не встигли оснастити необхідним обладнанням. Однак відзвітували, що все гаразд. А шкідливі викиди нікуди не подінеш, та й робітники третього цеху мовчати не будуть… Як наслідок, кошти вкладено, роботу проведено, проходження сертифікацій та вихід на нові ринки заплановано, а екологічний імідж катастрофічний. Хто винен? Поспішність та намагання видати бажане за дійсне. Тому головне правило інформаційної кампанії: об’єктивність щодо самих себе.

Продовження в журналі "Экология предприятия"  № 5

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!