Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

MUST BE для сучасного підприємства: про програму енергозбереження ПАТ «ФАРМАК» як частину екостратегії та підвищення ефективності

Від редакції
У цьому випуску представляємо учасника проекту-визнання «ECОtransformation-2019» (ЕКОтрансформація) компанію «Фармак». Проект «ECОtransformation-2019» покликаний сприяти формуванню нової системи цінностей, підтримувати лідерів бізнес-спільноти, які попри економічні труднощі формують справжні національні цінності — повагу до своєї землі, піклування про її збереження і процвітання.


Заходи з енергоефективності ПАТ «Фармак»

Серед таких заходів найбільш загальновідомими є, наприклад, заміна традиційних люмінесцентних ліхтарів на LED освітлення. Ця програма заміни була розпочата
в 2016 році. Нині вже замінено або переобладнано понад 600 освітлювальних приладів, що дало змогу заощадити щонайменше 230 тис. кВт · год — це можна порівняти із, наприклад, забезпеченням стислого повітря компресорної станції для всього підприємства протягом майже двох місяців.

Популярним трендом останнім часом в Україні є встановлення частотних перетворювачів на електродвигуни, яких на підприємстві дуже багато, але в цьому питанні ПАТ «Фармак» йде в ногу з провідними світовими компаніями, тому така тенденція для фармаківців уже вчорашній день.

ДОВІДКА
Завдяки якості та інноваціям ПАТ «Фармак» із 2010 року є лідером фармацевтичного ринку України за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні, за даними Proxima Research, і одним із найбільших експортерів лікарських засобів в Україні. На підприємстві функціонують 19 виробничих ліній, які відповідають вимогам GMP; 14 виробничих ліній сертифіковані європейським регуляторним органом. Упроваджено систему якості (яка постійно вдосконалюється) відповідно до чинних вимог GMP та стандартів ISO 9001, ISO 13485, ISO 22000. Щорічно компанія проходить приблизно 15 національних і міжнародних інспекцій та аудитів.
У своїй діяльності ПАТ «Фармак» застосовує широкий арсенал сучасних технологій з енергозбереження, які є частиною стратегії ПАТ «Фармак» щодо підвищення ефективності. Із кожним роком, починаючи з 2014 року, на основі таких заходів створюється та реалізується Програма з енергозбереження.

Більшість заходів, про які широко інформує нас мас-медіа, як-то термомодернізація будівель, теплоізоляція інженерних мереж, вже давно впроваджені на ПАТ «Фармак», а пік їх впровадження припав на 2014–2015 роки.

Вичерпавши добре відомі заходи, фахівці операційної дирекції в межах робочої групи з енергозбереження, головою якої є операційний директор, перейшли до розробки
та впровадження більш складних технічних заходів.

1. Наприклад, велика увага була приділена повітротехніці, адже це основний споживач енергії на підприємстві.

2. Крім цього, приготування гарячої води в цехах відбувається шляхом використання вторинного джерела енергії — конденсату, що є продуктом відпрацьованої пари.

3. На рівні програмного керування інженерними мережами (теплопункти, холодильні системи) прописані алгоритми керування, завдяки яким залежно від пори року та погоди регулюється температура й витрата енергетичних середовищ. А залежно від режиму роботи виробничих дільниць системи повітротехніки переводяться в так звані «ощадні» режими роботи, завдяки яким може заощаджуватись до 50 % енергії.

«Наявність сертифіката ДСТУ ISO 50001 є демонстрацією дотримання політики України у сфері енергозбереження», — відзначав Павло Павлик, операційний директор компанії «Фармак».

Уся діяльність в галузі енергоефективності на підприємстві має системний характер, є добре злагодженим механізмом, що підтвердилося в кінці грудня минулого року, коли на підприємстві було проведено сертифікаційний аудит щодо відповідності нашої системи енергоменеджменту міжнародному стандарту ISO 50001:2011.

Енергоменеджмент ПАТ «Фармак» отримав міжнародне визнання

Міжнародний орган сертифікації TÜV Thüringen видав ПАТ «Фармак» сертифікат системи енергетичного менеджменту відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 50001.

ПАТ «Фармак» використовує найпрогресивніші системи захисту довкілля в умовах виробничих процесів, що мають міжнародну сертифікацію відповідності європейським стандартам GMP. Упроваджуються інвестиційні проекти, що спрямовані на забезпечення ефективного використання природних ресурсів, охорону довкілля та гарантування екологічної безпеки.

Останніми роками в компанії було реалізовано низку енергоефективних рішень, які дають змогу суттєво скорочувати витрати світла, води, паперу. Основу екологічних процесів становлять:

  • постійний контроль виробництва та аналіз його впливу на довкілля;
  • вдосконалення технологій відповідно до екологічних аспектів;
  • мінімізація шкідливих викидів завдяки використанню сучасного обладнання;
  • виховання екологічної свідомості колективу.

ПАТ «Фармак» як лідер ринку та європейська компанія відповідає усім міжнародним
вимогам ведення бізнесу. Наявність сертифіката системи енергетичного менеджменту ДСТУ ISO 50001 в Європі вже розглядається як показник міжнародної конкурентоспроможності компанії. Так само наявність цього сертифіката вважається вагомим аргументом для участі в багатьох процедурах державних закупівель, аукціонів і тендерів в Україні й у світі. Ефективна система енергоменедженту підвищує привабливість компанії для інвесторів, які не вкладатимуть коштів у підприємство, поки не переконаються, що їх інвестиції будуть використовуватися з максимальною ефективністю.

Сертифікація за ДСТУ ISO 50001 є одним із обов’язкових пунктів при співпраці з іноземними компаніями. Для більшості Європейських і Американських компаній політика зниження впливу на навколишнє середовище й націленість на енергетичну ефективність займає перше місце.

Ресурсозбереження — одна з ключових цілей: на скільки зменшилося споживання ресурсів за останні 5 років

Найбільш відчутних результатів у галузі економії енергоресурсів вдалось досягти
у 2014–2015 роках, коли економія електроенергії становила приблизно 3 % щороку,
а газу — 15 % у 2014 році, а потім ще 23 % у 2015 році. Отже, порівняно з 2013 роком
у 2015 році економія електроенергії становила майже 6 %, а газу — майже 35 % (рисунок). При цьому ПАТ «Фармак» не зменшував, а, навпаки, нарощував випуск продукції.

Із 2016 року в процесі розбудови підприємства відкривалися нові виробничі дільниці, будувалися нові лабораторії, складські приміщення тощо, тому, звичайно, збільшення економії бути вже не могло.

Проте вжиті заходи досі ефективні, до них долучаються все нові й нові, що дає змогу стримувати зростання споживання енергоресурсів. Без заходів з економії показник споживання енергії, зважаючи на темпи розвитку підприємства, був би значно вищим.

Побудувавши з 2013 року три нові дільниці, адміністративний корпус, лабораторно-дослідний комплекс, зону відбору проб, лише на 10 % збільшилося споживання електроенергії порівняно з 2013 роком, а споживання газу все ще на 23 % нижче!

Про нову котельню та її переваги Спорудження нової котельні є уособленням прагнення компанії досягти найвищих стандартів соціальної відповідальності. Нова котельня не тільки більш надійна та економна, а й має менші показники викидів забруднюючих речовин. Це дуже важливо, адже підприємство розташоване в центральній історичній частині міста. У котельні
встановлені сучасні котли (вироблені в Німеччині) та впроваджені новітні технології
енергоефективності. З початку роботи котельні в кінці грудня 2018 року (працює в режимі пусконалагодження) завдяки встановленому утилізатору тепла з димових газів витрати газу на опалення адміністративних будівель заводу знизилися удвічі.

НА ПОТОЧНИЙ РІК!
Заплановане встановлення ще одного такого утилізатора, завдяки чому витрати на опалення знизяться майже до нуля. При цьому фармаківці працюватимуть у теплі, а мешканці Подолу дихатимуть чистішим повітрям.

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 4, 2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

 

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!