Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей

Трансформація відходів у доходи: кейс корпорації «Оболонь»

Головне в публікації
Переробка пластику – вигідний бізнес?
Кейс корпорації «Оболонь»

Про корпорацію «Оболонь»
Уже не перший рік компанія успішно здійснює вторинну переробку відходів свого виробництва. Розроблено системну довгострокову програму по переробці відходів у рамках КСВ-стратегії. Всі процеси на підприємствах корпорації, включаючи переробку відходів, циклічні і покликані оптимізувати внутрішні бізнес-процеси. У 2003 році компанія інвестувала 10 млн грн у власний проект з переробки пластикових відходів і на одному з регіональних підприємств у м. Олександрія Кіровоградської області встановила спеціальну інноваційну лінію з переробки відходів ПЕТф-тари.

Яку вигоду для підприємства може мати переробка пластику та що для цього потрібно?

ПЕТ (поліетилентерефталат) – міцний, жорсткий та легкий матеріал нового покоління. Фізичні характеристики ПЕТ роблять його ідеальним для використання у різних сферах: виготовлення упаковки (пляшок, корексів і т.п.), плівок, волокон, елементів конструкцій.

Свобода у виборі дизайну і порівняно невисока вартість призвели до того, що пляшки стали одним із найширших напрямів використання ПЕТ пластику – для різних напоїв, олії, косметики, побутової хімії та інших харчових і нехарчових рідин.

У свою чергу, утилізація пластикових відходів перетворилася на вигідний бізнес з переробки пластикових ПЕТ пляшок.

Однак в Україні існують певні труднощі для тих, хто вирішив зайнятися такою діяльністю:
- неефективно працює законодавча база, яка б стимулювала переробку відходів;
- у держави нема мотивуючих важелів для населення для сортування сміття;
- не створені належні умови для переробки та повноцінної утилізації сміття.

Цікаво! У Західній Європі передбачена державна підтримка бізнесу, який утилізує відходи. Так, у Німеччині  сміттєпереробні компанії отримують значні субсидії, а у Фінляндії практикують  урядові безвідсоткові позики на розвиток бізнесу, строком на 15 років.

Бізнес, пов’язаний з переробкою ПЕТ, потребує значних капіталовкладень:
1) купівля або оренда місця під завод або цех;
2) отримання ліцензії, укладення договору з пожежною службою, СЕС, та екологічний висновок;
3) обладнання для переробки пластикових пляшок;
4) утримання штату обслуговуючого персоналу.

«Оболонь» одна з небагатьох українських компаній, яка веде бізнес відповідально і постійно вдосконалює виробництво, щоб мінімізувати шкоду довкіллю.

Кейс корпорації «ОБОЛОНЬ»

Важливо! На сьогодні частка ПЕТ-упаковки у структурі продуктів споживання людиною складає близько 15%. У той же час світове виробництво ПЕТ-тари споживає одну п’яту частину від усього промислового пластику, при цьому значний обсяг такої упаковки призначений лише для одноразового використання.

«Утилізація і переробка упаковки є однією із найактуальніших проблем сьогодення. Частка полімерних відходів у сукупному обсязі побутового сміття складає близько 10-15%, а це майже 20 кг на рік на одну людину. Насамперед це пов'язано із зручністю такої тари і популярністю споживання продукції у ПЕТф-тарі (пиво, мінеральні води, безалкогольні напої, побутова хімія тощо). Саме ПЕТ і є основною загрозою для довкілля, оскільки через свою структуру і властивості термін розкладання пластику у природних умовах коливається від 100 до 400 років», ‒ наголошує  Маханьова  Дарина, КСВ-менеджер корпорації «Оболонь».

Етапи реалізації проекту по переробці ПЕТ:
1) подрібнення пляшок на, так званий, «флекс» ‒ сировину для виготовлення пластикових товарів, та його подальшу реалізацію на експорт;
2) налагоджене виробництво кінцевих продуктів з вторинного ПЕТ: пакувальної стрічки, ящики, пластикові стільці, тощо ( з 2008 року).

Канали надходження сировини

Щорічно на підприємство компанії в Олександрію надходить понад 30 млн одиниць використаних пластикових пляшок. Практично 90% цього обсягу сировини «Оболонь» закуповує у постачальників, 10% об’єму переробки забезпечує збір використаних ПЕТф-пляшок на території регіональних підприємств компанії.

Щомісяця на регіональне підприємство надходить близько 2,5 млн. пластикових пляшок, які піддаються вторинній переробці. Так, в 2016 році завод переробив 651,3 тонн ПЕТф-пляшок. Загалом же за 13 років існування проекту завод в Олександрії забезпечив переробку понад 10,8 тис. тонн використаних ПЕТф-пляшок.

Рішення про реалізацію такої ініціативи стало сміливим кроком «Оболоні» щодо диверсифікації основного бізнесу корпорації. Сьогодні компанія демонструє зразок потужного національного підприємства із замкнутим циклом виробництва: від забезпечення випуску напоїв власним солодом та іншою сировиною до переробки використаної ПЕТф-упаковки з подальшим виготовленням кінцевих продуктів із вторинного пластику.

Цікаво! В Україні випадає 240 кілограмів сміття на особу. У Швейцарії – нуль, де кожен оплачує мито за певний розмір свого сміттєвого бака. І жителі, і підприємства настільки призвичаїлися утрамбовувати і розподіляти своє сміття, що сміттєспалювальним заводам не вистачає сировини. Через це країна навіть вимушена закуповувати сміття закордоном. Багато з них націлені на те, щоб спалювати відходи та виробляти електроенергію.

Матеріал підготовала Аліна Жук, редактор журналу «Екологія підприємства»

Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 9, 2017

Свіжий номер журналу Найближчі заходи

Придбати журнал «Екологія підприємства»
Придбати вигідний комплект видань
Придбати електронний журнал «Екологія підприємства»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин