Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКО акцент

Захист довкілля: закон чи гроші? Про «екорейдерство» та роботу над алгоритмом протидії таким явищам

Інтерв’ю з керуючим партнером адвокатського об’єднання «Екобезпека» Сергієм Колісником

ekobezpeka

Від редакції

У погоні за економічними показниками, нарощуванням виробництва, а часто — з метою одержання надприбутків, з кожним роком виробники все більше забруднюють навколишнє природне середовище. На жаль, нерідко це відбувається не тільки через недосконалість законодавства у сфері охорони довкілля, а й через те, що в роботі підприємств на першому місці завжди стоїть економіка.

У зв’язку з цим особливо актуальним стає питання: а хто насправді має займатися цією проблематикою? Чи це виключно роль контролюючих органів?

Серед багатьох державних установ, покликаних стояти на сторожі здоров’я природи, з’являються недержавні компанії, які поставили за мету відстоювати права людей на чисте повітря, воду, землю — все, що становить основу безпечного життя.


Сергію Анатолійовичу, розпочнемо із самого простого: який зміст Ви вкладаєте в назву «Екобезпека» і яку мету ставите перед собою та командою?

kolesnikovС. К. Наша мета випливає із самої назви об’єднання: головною метою своєї діяльності ми вважаємо оздоровлення навколишнього природного середовища та захист людей від впливу шкідливих і небезпечних виробництв. Але наша особливість в тому, що підходячи до проблеми комплексно й використовуючи адвокатський інструментарій, ми не тільки захищаємо наших громадян, які вже потерпають від порушень природоохоронного законодавства, а й за допомогою правових методів вимагаємо від забруднювача дотримуватися всіх норм і правил екологічної безпеки, а також відшкодування шкоди, спричиненої забрудненням довкілля.

Які головні програмні завдання для команди?

kolesnikovНа щастя, прийнятий на виконання Директив Європейського Союзу Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» та Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля (далі — ЄРОВД), що на сьогодні функціонує, дозволяють це зробити не лише нам — екоадвокатам, а й громадськості загалом.

Відверто кажучи, ми з пристрастю та дуже прискіпливо вивчаємо цю інформацію заради одного — не допустити функціонування підприємств, які нехтують елементарними правилами піклування про довкілля і наслідки діяльності яких відчуватимуть наші майбутні покоління. Але слід наголосити на тому, що ми не є радикально налаштованими правозахисниками, які мають на меті блокувати роботу підприємств і розвиток економіки країни, зовсім ні. Ми своєю роботою схилятимемо забруднювачів до запровадження та вдосконалення технологій виробництва, задля зменшення викидів і відходів у навколишнє природне середовище.

І є вже приклади вашої успішної роботи в межах Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»?

kolesnikovВідомо, що норкове господарство саме по собі не просте. Воно пов’язане із великим спектром шкідливих речовин, які використовуються під час вичинки шкіри та які виділяються від продуктів життєдіяльності тварин. Якщо поголів’я дуже велике, а виробництво без належного і постійного дотримання екологічних і санітарно-епідеміологічних норм, через декілька років це призведе до екокатастрофи в місцевості. Коли ми заглибились у цю справу, то зіштовхнулися з цілою низкою небезпечних планів представників данської компанії, а можливо — і їхніх представників в Україні. Вивчивши дані з ЄРОВД, ми поставили виробникам хутра низку запитань, які викликали у нас тривогу. Відповідей, звичайно, жодних не надійшло. Місцеві активісти, дослідивши територію майбутнього підприємства, лише підтвердили наші сумніви. Чистотою природи та здоров’ям мешканців, як і було прогнозовано, тут ніхто не переймався, а про громадські слухання, які мали відбуватися в приміщенні сільської ради, щодо будівництва ферми, місцеві мешканці взагалі дізнавалися від активістів, а не з офіційних джерел чи оголошень, як передбачає Закон. Спільними зусиллями нам вдалося призупинити реалізацію планів хутровиків. Принаймні ми дали їм зрозуміти, що порушувати права людей, не зважати на їхнє здоров’я — за межа ми Закону. Про це було повідомлено Департамент екології та природніх ресурсів Львівської облдержадміністрації. Там з нами погодилися — будівництво на сьогодні припинено, підприємству надано негативний висновок з оцінки впливу на довкілля.

Ваше об’єднання відносно нещодавно з’явилося на юридичній мапі України. Чи знають про нього прості люди, інтереси яких ви захищаєте?

kolesnikovЗнають, і дуже добре. Нас, скажу відверто, тішить те, що вже діє зворотний зв’язок. Не байдужих до проблем довкілля, як з’ясувалося, дуже багато, і це нас надихає на активні дії. Нещодавно після прес-конференції, яку ми провели разом з громадськими організаціями, екологами та Держпродспоживслужбою в інформагентстві «УНІАН», нам зателефонували мешканці села Халеп’я, Обухівського району Київщини і повідомили про наболіле: у них діє потужна свиноферма — і з кожним роком жити все небезпечніше. Чому? Просто місцевий підприємець порушив все, що можна. Уявіть собі: свинокомплекс потужністю до 12 тис. голів працює без очисних споруд, приміщення свиноферми розташовані в безпосередній близькості до житлової забудови (на відстані від 100 до 300 метрів), і це при нормативній санітарно-захисній зоні в 500 м, гноєсховища належно не обладнані й т. д. У результаті питна вода в населеному пункті не придатна для вживання, оскільки вміст шкідливих речовин і бактерій перевищує гранично допустимі концентрації в декілька разів. Дихати важко, адже в повітрі страшенний сморід, а влітку — суцільне задушшя. Серед місцевих жителів почастішали випадки захворювань дихальних шляхів і нирок.

Картина жахлива. Але, що можете ви, як адвокати, вдіяти з такими порушниками, адже вони, скоріш за все, добре підготовлені до бурхливої реакції громадськості та протидії з боку природоохоронців?

kolesnikovВзагалі ми прихильники більш масштабних дій, ніж реакція на окремі кричущі випадки. Кожного разу, коли стикаємося з порушенням екологічного законодавства, намагаємося спрямувати такого порушника до найкращих світових стандартів, наводимо приклади сучасних вітчизняних і закордонних екологічно збалансованих, енерго- та ресурсозберігаючих технологій для їх впровадження у виробництво та зменшення впливу діяльності підприємства на життя і здоров’я людей.

А тепер, якщо дозволите, не зовсім зручне запитання. Останніми роками виникло таке явище, як «екорейдерство». Під виглядом захисників природи відверті «ділки» роблять свою справу та «віджимають» майно, землі, угіддя. Чи не асоціюють вас з такими горезахисниками?

kolesnikovДуже важливо відчувати ту тонку межу між законними вимогами людей та їхніх екоадвокатів, які повстали проти свавілля підприємств-забруднювачів, і тими, хто під виглядом захисників природи переслідує свою мету — заволодіти акціями, майном, одержати частку у статутному капіталі підприємства тощо.

На сьогодні адвокатами об’єднання підготовлено алгоритм протидії таким явищам, як «екорейдерство», та йому подібним, який включає в себе заходи не лише правового характеру, а й інформаційного.

Крім того, ми стали ініціаторами проведення багатьох публічних акцій — прес-конференцій, круглих столів із представниками влади, фахівцями екологами, громадськими об’єднаннями. Таким чином, намагаємося впроваджувати загальнолюдські цінності, принципи екологічної безпеки, знайомити громадськість з елементарними нормами чинного законодавства, щоб всі могли якомога краще розібратися — де і в чому порушується Закон і як цьому запобігти.

ekobezpeka

Потрібно діяти не просто активно та наполегливо, а й системно, щоб не допускати таких проявів ані в конкретних випадках, ані в масштабах країни. 

Узагальнюючи сказане, хочу підкреслити: ми розуміємо всю складність нашої справи. Якщо чесно, до проблем довкілля у нас в країні ставляться ще зі зневагою і відвертим ігноруванням законних прав простих людей. Задача адвокатського об’єднання — не просто зламати діючі схеми руйнування навколишнього середовища, а й створити та напрацювати надійну правову стратегію і тактику його захисту. Жити в безпечному комфортному світі — величезні привілеї для сучасної людини, і нехтувати цим основоположним законом не можна нікому: ні посадовцям, ні бізнесменам, ні цілому суспільству. Україна — прекрасна багата країна. Потрібно її такою залишити не тільки нинішньому, а й майбутнім поколінням. Це і є наша головна мета, заради якої працюємо кожен день.

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 3, 2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

 

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!