Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Управління відходами

«Безпечний Обухів»: збирання небезпечних відходів від населення як соціальний проект підприємства «Тарком Екосервіс» та міської влади

Від редакції.
Восени до проекту «ЕКОтрансформація» долучилося підприємство «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС», яке, окрім утилізації небезпечних відходів, ініціювало та реалізовує соціальний проект для міста Обухів на Київщині. Це приклад об’єднання зусиль міської влади та соціально-відповідального бізнесу

ДОВІДКА!
«Безпечний Обухів» — це соціальна програма «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» для жителів Обухова (міста, де працює підприємство). Команда запропонувала, а міська влада підтримала ініціативу населення організувати додаткове збирання небезпечних відходів.

Перший етап цього проекту — збирання батарейок і ртутних ламп. Власним коштом ми закупили контейнери, розставили їх по місту й отримуємо, як наслідок, відгуки від населення.

Програма працює, тож уже маємо результати, на основі яких можна робити висновки та звітувати.

Є цікаві тенденції й щодо обсягу, й щодо видів відходів. Наприклад, деякі обухівчани почали скидати до контейнерів й електронні відходи. Людям це цікаво, тож наступним кроком має бути збирання електронних і електричних відходів.

Також хотілося б налагодити співпрацю з аптеками, логічно було б забирати від населення й фармацевтичну продукцію, у якої скінчився термін придатності. На сьогодні ж відсутня можливість здавати такі ліки на утилізацію, і тому вони потрапляють до побутових відходів.

У місті діють п’ять пунктів збирання. Це було пораховано з позиції географічної й економічної доцільності. Разом із представниками міської адміністрації ми визначали місця розташування контейнерів, щоб вони знаходилися в умовно пішій доступності для мешканців. Найбільш задіяні — ті, що розташовані на торговельних майданчиках. А от у тих, що стоять у відкритих місцях, наприклад, біля лікарні, не набирається достатньо відходів за ті 2–3 місяці до моменту, коли ми проводимо інкасацію відходів із контейнерів.

Другий етап — це співпраця з компанією «Обухівміськвторресурси», яка виграла тендер на вивезення твердих побутових відходів із міста. Вони мають свою сортувальну станцію й відсортовують лампи, які мешканці Обухова викидають у смітник. Ці лампи передають нам (на підприємство «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС»), і ми їх утилізуємо разом із тими, що надходять завдяки проекту «Безпечний Обухів».

Чи готове населення до співпраці щодо вирішення проблеми відходів у такому форматі?

К. К. Якщо говорити про небезпечні лампочки та батарейки, то порівнюючи відсоток того, що було покладено до контейнера і до звичайного смітника, побачимо: понад 70 % людей беруть учать у сортуванні. Але це не є загальним чинником, який фактично існує по Україні. До 20–25 % людей усвідомлюють необхідність сортування відходів, готові з цим працювати й вже працюють. Жителі ж Обухова відразу відгукнулися, і перша інкасація відбулася практично за місяць-півтора, бо контейнери були заповнені вщерть.

Про ініціатора проекту
Розпочинаючи розповідь про унікальне підприємство з утилізації небезпечних відходів «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС», хочеться нагадати про актуальність проблеми утилізації небезпечних відходів виробництва та споживання.

Технологія утилізації відходів

Після прийняття на склад, контрольного зважування та відповідного маркування відходи потрапляють на виробничий комплекс.

Спеціальна технологія поводження з відходами, а саме: утилізація небезпечних відходів методом високотемпературного спалювання в печі спеціальної конструкції, із допалюванням та очищенням утворюваних газів, рекомендована до використання в Європі як найкраща
технологія термічної утилізації небезпечних відходів і відповідає Директиві Європейського Союзу 2000/76, яка жорстко регламентує технологію спалювання небезпечних відходів.

Відходи для утилізації, з якими працює підприємство
Отже, підприємство утилізує такі групи відходів:

 • відходи виробництва, виготовлення та використання фармацевтичних препаратів;
 • клінічні та подібні їм відходи, а саме:

— які виникають у результаті медичного догляду, ветеринарної чи подібної практики;
— що утворюються в лікарнях або інших закладах під час досліджень, догляду за пацієнтами;

 • відходи виробництва, виготовлення та застосування хімічних речовин для просочування деревини (зокрема залізничні шпали);
 • відходи виробництва, виготовлення та застосування чорнил, барвників, пігментів, фарб, лаків, оліф;
 • відходи упаковок і контейнерів (зокрема з тарою з-під пестицидів та агрохімікатів);
 • відпрацьоване активоване вугілля;
 • відходи, які містять хімічні речовини, що не відповідають специфікації або мають прострочений термін придатності;
 • відходи виробництва або перероблення нафтового коксу та бітуму;
 • відходи виробництва, виготовлення й застосування смол, латексів, пластифікаторів, клеїв, сполучних матеріалів;
 • відходи та матеріали, забруднені нафтопродуктами (тара, тирса, пісок, ганчір’я тощо);
 • неякісна продукція з простроченим терміном придатності, пошкодженою тарою/упаковкою, така, що не відповідає вимогам виробника, не придатна до подальшого вживання та реалізації;
 • наркотичні засоби (список 1, табл. II та III), психотропні препарати (список 2, табл. II та III) та прекурсори (список 2, табл. IV, список 1, табл. IV) відповідно до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
 • інші види відходів.
«ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» — рекомендоване Асоціацією підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами підприємство, яке утилізує на власному обладнанні наркотичні, психотропні речовини, прекурсори, зіпсовану продукцію та продукцію, термін придатності якої закінчився.

Чи є вигідним на сьогодні бізнес з перероблення небезпечних відходів? Скільки коштує обслуговування обладнання?

В. В. Підприємство має найбільшу піч-інсинератор в Україні. Якщо ремонтувати тільки піч, то це коштуватиме приблизно 300 тисяч гривень щороку. Якщо ж брати весь комплекс, то з часом ми змінюємо агрегати, що вже відпрацювали, покриття на території — й у цьому разі сума складе близько мільйона гривень на рік.

Підприємство працює повністю на українському обладнанні. Взагалі, наша установка — чи не єдина в Україні, вона відрізняється безперервним процесом утилізації фармацевтичних відходів. Усі інші інсенератори працюють у такому режимі: відкрив, завантажив, закрив, далі дотри мується режим спалювання, потім знову піч відкривається, золу вигрібають і процес повторюється. У нас цей процес — безперервний.

Середня добова потужність комплексу з виробництва альтернативного виду палива та енергоносіїв із відходів деревини, органічних, біоорганічних та інших відходів в Обухові — 6 тонн відходів.

Загальна кількість відходів, яку дозволено зберігати на території комплексу, у місцях тимчасового зберігання, становить 80 тонн.

Чи для кожного виду відходів ви добираєте особливу технологію?

В. В. Так. Коли є постійні клієнти й ми знаємо, що вони привозять, у нас для їхніх від ходів є окрема технологія. В іншому разі це все працює в експериментальному режимі, оскільки немає технологічних карт на спалювання тих чи тих небезпечних відходів — їх ніхто ніколи в України не розробляв.

Які рекомендації можете дати підприємству, що шукає партнера по утилізації відходів?

В. В. По-перше, треба подивитися, чи дійсно така господарська операція перебуває в рамках правового поля. Ліцензійний перелік достатньо точний і визначає конкретні види відходів, з якими можна працювати (є на сайті Мінприроди).

По-друге, оцінити технологічні можливості утилізатора. Буває таке, що заявлено виробництво, ви передаєте туди свої відходи, а згодом їх знаходять десь у лісі й по маркуванню відходів виходять на вас. І — виникають запитання.

По-третє, урахувати цінову політику. Наскільки витрати на утилізацію є економічно доцільними та виправданими. Непоодинокі ситуа ції, коли на Prozorro зустрічаються тендери за ціною, що нижча собівартості утилізації. Це означає, що організація, яка запропонувала таку ціну, навіть не планує нічого утилізувати. Тут господарські питання відходять на задній план, і постає суто людське запитання — чи дійсно те, за що сплатили, буде зроблено?

Джерело: журнал «Екологія підприємства»  № 12, 2018 р.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!