Статті

Повернутися до переліку cтатей
Актуальні роз’яснення

Добровільна сертифікація в торгівлі: неписаний етикет чи важливий інструмент

Матеріал підготував головний еколог МХП Олександр Семенець


Практично в будь-якому суспільстві або сфері бізнесу для новачків існують свої внутрішні стандарти, правила. Такий собі неписаний етикет. І щоб вийти на ринок, закріпитися, домогтися успіху, бути прийнятим партнерами і визнаним в середовищі споживачів, необхідно відповідати певним правилам і критеріям, пройти свого роду «фейс-контроль». На ринку товарів і послуг таким «дрес-кодом» стала обов'язкова і добровільна сертифікація. У тому числі й за екологічними параметрами.

Одним із головних, скажімо,«плюсів» добровільної сертифікації вважається фактично підтвердження соціальної відповідальності бізнесу перед суспільством.

Останніми роками потужним трендом у цивілізованих країнах стала екологічна орієнтованість компаній. І справа навіть не в тому, що цього від них вимагають і закони країн. Екологічна орієнтованість – вимога споживачів, які симпатизують соціально активним компаніям і брендам, котрі турбуються про природу та навколишнє середовище. Тому прості принципи «корпоративної відповідальності»: нести користь суспільству та дбайливо ставитися до природних ресурсів, мають велику вагу. Ба більше, екологічна орієнтованість вже фактично стала органічною основою для багатьох бізнес-процесів.

Вершиною еволюції є добровільна сертифікація великих міжнародних корпорацій та їхніх бізнес-напрямів. У сфері екологічної політики корпорацій таким стандартом став європейський стандарт ISCC EU – International Sustainabilityand Carbon Certification. Це програма добровільної сертифікації виробників і постачальників, яка створена на основі Європейської директиви з відновлюваних джерел енергії (RED) й охоплює якнайширший спектр виробничо-агрономічних, управлінських, логістичних, екологічних і соціальних аспектів виробництва біомаси.

Другий важливий аспект полягає в тому, що навіть для великих міжнародних компаній добровільний стандарт у наші дні став практично обов'язковим. Його наявність підтверджує можливість «стикування» екологічної етики та практики компаній-виробників з практиками компаній – постачальників товарів і послуг.

Третій «плюс» на користь добровільної сертифікації виявляється в тому, що наявність сертифіката ISCC EU дає чітке розуміння політики компанії пересічному споживачеві.

Четвертий – наявність такого документа свідчить про те, що компанія (бренд) не лише сама дотримується екологічної політики в своїй діяльності, а й вимагає того ж від своїх партнерів і підрядників. Простіше кажучи, що весь ланцюжок поставок компанії – внутрішні виробництва та практика зовнішніх підрядників – відповідає екологічним принципам. І в цьому ланцюжку не приховані ніякі дії або процеси, що йдуть у розріз із цими принципами.

П'ятий аспект важливості сертифікації полягає в тому, що, незважаючи на зовнішню екологічну суть стандарту ISCC EU, аудитори компанії, яка видає сертифікат відповідності, дуже глибоко вивчають і «заглядають» у бізнес компанії. Таким чином, сертифікат ISCCEU гарантує ще й якість, й умови виробництва. Наприклад, для аграрного виробництва міжнародні аудитори оцінюють весь виробничо-логістичний цикл з точки зору належного зберігання та внесення добрив постачальниками сировини, дбайливого використання та захисту земельних і водних ресурсів, контролю й оцінки викидів парникових газів, що утворюються в процесі як вирощування зернових і олійних культур, так і їхньої переробки та транспортування. В Україні відповідність стандарту ISCC EU підтвердили вже десятки компаній, серед яких переважно представники аграрного бізнесу й їхні українські підрядники.

Що дає цей стандарт у національному масштабі українському виробнику? Компанії – власники такого сертифіката надають методологічну підтримку своїм незалежним постачальникам, щоб вони могли підтвердити міжнародним аудиторам свою повну прозорість і відповідність світовим практикам ведення бізнесу. Якщо врахувати, що в кожної іноземної великої компанії-виробника десятки, а може, і сотні підрядників, така сертифікація стає потужним каталізатором модернізації технологій, процесів і процедур агрогосподарств по всьому ланцюжку поставок. Крім того, такий жорсткий аудит стає мотивацією до прозорості бізнес-діяльності господарств і підприємств середнього та малого масштабу, адже «сірий» агробізнес загрожує не лише збитками бюджету, а й іміджевими (і, як наслідок, фінансовими) ризиками великим глобальним операторам. Особливо важливо це для великих міжнародних виробників у таких «репутаційно чутливих» галузях, як переробка аграрної продукції і виробництво продуктів харчування, – тутпитання екологічного характеру та якості продукції нерозривно пов'язані.

Ми сподіваємося на зворотний зв’язок щодо кожної публікації та на поради, які ви зможете надати через портал ECOBUSINESS GROUP. Ми відкриті до співпраці та ефективного використання набутого досвіду.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!