Статті

Повернутися до переліку cтатей

Організація ефективного виробничого екологічного контролю на підприємстві

Поводження з відпрацьованими люмінесцентними лампами на підприємстві

Основним законом, що визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов’язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на довкілля та здоров’я людини на території України є закон України «Про відходи»

Відповідно до термінології ЗУ «Про відходи», а саме ст. 1 цього Закону, відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. При цьому, небезпечні відходи — відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для довкілля і здоров’я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними. До небезпечних відходів належать ртутьвмісні люмінесцентні лампи.

Основні небезпеки

Люмінесцентні лампи містять 3–6 мг ртуті (в лінійних люмінесцентних лампах її значно більше, 20–50 мг), отруйної речовини 1-го класу небезпеки.
Ртуть — одна з найнебезпечніших і отруйних речовин, метал, рідкий при температурі вище 38,8 °С. Ртуть, а також більшість її сполук, летка. Пари ртуті, а також металева ртуть, дуже отруйні, можуть викликати важке отруєння з летальним результатом, вражати нервову систему, печінку, нирки, шлунково-кишковий тракт, при вдиханні — дихальні шляхи. При вдиханні повітря, що містить пари ртуті в концентрації не вище 0,25 мг/м3, остання затримується і накопичується в легенях. Залежно від кількості ртуті та тривалості її надходження в організм людини можливі гострі та хронічні отруєння, а також мікромеркуріалізм.

Згідно зі ст. 35-1. ЗУ «Про відходи»: «Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами». Однак на практиці виникають суттєві складності.

Не зважаючи на це, в Україні відсутній механізм організації збору від населення та знешкодження відпрацьованих енергозберігаючих ламп. Мешканці українських міст і сіл викидають відпрацьовані енергозберігаючі лампи у смітники, що призводить до значного забруднення довкілля парами ртуті. Поводження з люмінесцентними лампами на підприємстві є більш-менш урегульованим.

Особливості поводження

Розглянемо наглядний механізм та особливості поводження з люмінесцентними лампами на підприємстві.

Після того як люмінесцентна лампа пройшла всі стадії та етапи технологічного циклу та перетворилася на відходи, з цього моменту слід дотримуватися встановлених законодавчих природоохоронних вимог щодо їх збору та зберігання, а також умов безпечної передачі їх ліцензованим організаціям з утилізації.
Первинний збір відпрацьованих люмінесцентних ламп повинен здійснюватися роздільно від інших відходів у заводській упаковці у спеціальну тару, що представляє собою металевий контейнер, що відповідає вимогам DIN 30741-1-1992. На контейнер наноситься відповідне маркування (спеціальна наліпка «Ртуть. Небезпечно») та інформація із зазначенням виду, правил збору відходу і телефонами підприємства, що забезпечує оперативне вивезення та утилізацію. Контейнер для збирання та тимчасового зберігання відпрацьованих ламп повинен знаходитися у спеціально відведеному місці, з твердим покриттям та обмеженим доступом для сторонніх осіб.

Збір здійснюється з фіксуванням (обліком) у відповідному журналі. Приклад журналу наведено нижче.

Основними вимогами до збору та зберігання відпрацьованих люмінесцентних ламп є:

— забезпечення цілісності корпусу лампи;

— роздільне зберігання ламп від інших відходів;

— відсутність контакту відходів з компонентами навколишнього середовища: грунт, вода, флора, фауна;

— відсутність доступу сторонніх осіб до місця, де зберігаються лампи;

— забезпечення герметичності тари, в якій зберігаються лампи.

Термін зберігання відходів визначає власник відходів самостійно, з огляду на подальші наміри щодо поводження з цим видом відходів. Однак максимальний термін зберігання становить 1 рік. В разі більш тривалого зберігання небезпечного відходу суб’єкт господарювання повинен отримати ліцензію на операції у сфері поводження з відходами.

Для здійснення передачі цього виду відходу підприємство («утворювач відходу») повинно укласти договір на передачу небезпечних відходів зі спеціалізованою організацією, що має ліцензію на операції у сфері поводження з відходами. Передача відходів обов’язково повинна підтверджуватися документом про приймання-передачу відходу.
Транспортування відпрацьованих люмінесцентних ламп повинно проводитися у заводській упаковці або спеціальному контейнері ємністю не більше 100 штук, з обов’язковим укладанням місць правильними рядами, щоб уникнути бою. Водій транспортного засобу повинен пройти інструктаж щодо безпеки поводження з вантажем. На кожен рейс машини, що перевозить ртутьвмісні відходи і металеву ртуть, повинен надаватися супровідний документ із зазначенням виду небезпечного відходу, паспорт небезпечного відходу. Завантаження та розвантаження ртутьвмісних відходів повинно здійснюватися у присутності відповідальної особи.

Недотримання екологічних та санітарно-епідеміологічних вимог при поводженні з небезпечними відходами виробництва та споживання або іншими небезпечними речовинами тягне за собою адміністративну відповідальність.

Марина Тимошенко, інженер з охорони навколишнього середовища ПрАТ «Дніпропетровський комбінат харчових концентратів»

Джерело: журнал «Екологія підприємства», № 10,2016 р.

Придбати журнал «Екологія підприємства»
Придбати вигідний комплект журналів
Придбати електронний журнал «Екологія підприємства»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!