Статті

Повернутися до переліку cтатей
Читайте в журналі

Українські реалії отримання дозвільної документації підприємствами: 5 історій про ОВД

У №11 журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» було опубліковано статтю, яка надає реальні кейси щодо отримання дозвільної документації підприємствами у 2019 році.
Автор — Владислав Антипов, генеральний директор ТОВ «Центр екології і розвитку нових технологій».

Останнім часом поширюється практика, коли статті та блоги замість авторів пишуть так звані «літературні раби», а формальні автори читають текст уже після публікації. Так ось, цей текст написано особисто мною без допомоги копірайтерів, тому не надто засуджуйте, і, сподіваюся, вам буде цікаво.

Відверто кажучи, я не дуже полюбляю писати тексти. Мені, як яскраво вираженому екстраверту, набагато простіше говорити або принаймні малювати діаграми. Але сьогодні я вирішив поділитися з вами практикою проходження процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД), тому що вважаю, що настав час систематизувати досвід, який наша компанія набула за майже 2 роки роботи за процедурою ОВД.

Чому я маю право міркувати на тему ОВД?

Готуватися до процедури ОВД ми почали ще до набуття чинності відповідного закону. Ми вивчали зарубіжні практики, проходили тренінги та брали участь в публічних дискусіях щодо особливостей процедури. Ми зареєстрували одну з перших процедур в реєстрі ОВД і отримали один з перших позитивних висновків. Сьогодні наша компанія має в своєму портфелі понад 50 проектів із супроводу процедури ОВД і більше 30 позитивних висновків.

При цьому потрібно зазначити, що ми працюємо тільки з найбільшими промисловими підприємствами України. Інвестиції в дані проекти складають сотні мільйонів доларів США. Громадський резонанс проектів завжди дуже високий, а ціна нашої помилка може коштувати клієнту кілька мільйонів доларів. На сьогодні ми не маємо жодної відмови щодо видачі висновку ОВД або незадовільних умов висновку.

Як цього домогтися? Ось про це я і розповім.

Історія 1. Підрядники

Один клієнт, який завжди замовляв екологічні послуги у нашій компанії, вирішив провести відкритий тендер на супровід процедури ОВД, щоб перевірити відповідність наших цін до ринкових. Тендер ми програли, тому що якась компанія, яка раніше ніколи не займалася ОВД, запропонувала вартість послуг, нижчу нашої собівартості. Провести якісне дослідження без достатнього бюджету просто неможливо.
Витративши 4 місяці, компанія, яка виграла тендер, оголосила, що не може завершити оцінку впливу і відмовляється від подальшої роботи (аванс, звичайно ж, не повернули). Клієнт звернувся до нас з пропозицією укласти контракт без проведення тендеру і на наших умовах.

На жаль, ми вже не могли продовжити чинну процедуру ОВД, тому що в опублікованих документах було допущено низку фундаментальних помилок, і почали процедуру заново. Таким чином, клієнт за рахунок роботи з недобросовісною компанією втратив аванс в розмірі майже 100 тис. грн і 4 місяці втраченого прибутку в розмірі 1,2 млн дол. США...

Мораль. Обирайте тільки надійні екологічні компанії. Бажання заощадити може обернутися більшими втратами.

Історія 2. Замовники

Одного разу до нас звернувся клієнт, з яким ми не працювали раніше. Ми перевірили дані про юридичну особу через публічні джерела інформації, і компанія одразу видалася нам підозрілою. Google нічого не знав про неї, окрім інформації з державних реєстрів, хоча вона мала досить великі виробничі потужності. До укладення контракту ми попросили направити попередню інформацію з проекту. Клієнт неохоче надіслав базову інформацію і відмовився надавати подробиці до укладення контракту.

Наші побоювання посилювалися, тому я повідомив, що ми не підписуватимемо контракт без попереднього вивчення проектної документації, і в разі необхідності готові підписати угоду про нерозголошення інформації. Коли клієнт надіслав проектну документацію, стало очевидно, що проект грубо порушує чинні природоохоронні вимоги. Ми повідомили клієнта про те, що не можемо взятися за супровід процедури ОВД без кардинальної зміни проектних рішень з урахуванням впливу на навколишнє середовище.

Клієнт відмовився переглядати проектні рішення і запропонував нам оплатити подвійну вартість послуг в обмін на те, що ми приховуємо в звіті по ОВД інформацію про екологічну невідповідність проекту. Ми чемно відмовилися і взяли на себе зобов'язання не розголошувати деталі проекту і найменування клієнта. Через деякий час ми побачили в реєстрі ОВД опубліковане повідомлення за даним проектом...

Мораль. Як для клієнта важливо вибрати правильну екологічну компанію, так і для екологічної компанії важливо обирати правильних клієнтів. Не потрібно намагатися заробити всі гроші світу, торгуючи власною репутацією.

Історія 3. Одвічне питання

Наш клієнт запропонував підписати контракт на супровід процедури ОВД, за яким вихідні дані повинні бути передані нам протягом 2 місяців. Коли минуло 2 місяці, клієнт не зміг надати всі вихідні дані, необхідні для підготовки звіту по ОВД, але зажадав дотримання термінів завершення проекту. Ми повідомили клієнта про те, що ми можемо змістити терміни передачі вихідних даних, але автоматично зміщуються терміни підготовки звіту з ОВД, а отже, і всієї процедури. Клієнт запропонував продиктувати необхідні вихідні дані в телефонному режимі. У відповідь на це ми запропонували в телефонному режимі надиктувати звіт по ОВД, який клієнт розмістить в реєстрі від свого імені.

Через кілька днів клієнт заявив нам, що є компанії, які готові підготувати звіт з ОВД без вихідних даних. Ми повернули аванс і розірвали договір за згодою сторін. Принциповим моментом є те, що всі дані, відсутні в звіті з ОВД, уповноважений орган при видачі висновку трактує максимально жорстким чином щодо проекту. Тобто, якщо в звіті немає інформації про відходи, то в умовах висновку буде вказано, що утворення відходів виробництва заборонено. За 8 місяців ми побачили в реєстрі ОВД опублікований висновок щодо даного проекту, який дозволяв установлення котельного обладнання, але забороняв викиди забруднюючих речовин, тобто фактично спалювання в ньому енергетичних ресурсів...

Мораль. Вихідні дані є фундаментом для розробки звіту з ОВД і від їхньої якості залежить вся подальша процедура. Проведення процедури ОВД без повної інформації про проект ставить під загрозу і репутацію екологічної компанії, і реалізацію самого проекту.

Історія 4. Змінити не можна залишити

Ми завжди повідомляємо наших клієнтів про те, що документи, розміщені в реєстрі ОВД, не можуть бути відредаговані ніким. Якщо до реєстру ОВД потрапляє документ з недостовірною інформацією, то процедуру потрібно починати заново. При супроводі однієї з процедур ОВД ми мали справу з такою ситуацією.

Після публікації звіту з ОВД, який розроблено на підставі наданої нам проектної інформації, клієнт вирішив внести зміни в проектні рішення (які, до речі, погіршували екологічні показники проекту). Ми повідомили клієнта про неможливість внесення змін до документації з ОВД, але той самостійно змінив проектну документацію. Після завершення процедури ОВД всі документи разом з проектною документацією були передані на експертизу. При проведенні експертизи виявилися невідповідності між звітом з ОВД і «новою» проектною документацією, тому клієнт був змушений повернутися до «старої» версії проектної документації та реалізовувати проект на її підставі...

Мораль. Перед проходженням процедури ОВД потрібно остаточно узгодити всі проектні рішення і не допускати значних змін.

Історія 5. Прозорість або маніпуляції

Один клієнт надто переймався щодо можливого суспільного резонансу при проведенні громадських слухань в рамках процедури ОВД. Він вирішив зібрати в залі, де проходять громадські слухання, щобільше співробітників підприємства, аби створити ефект переважаючої громадської думки. Ми відповіли клієнту, що ніхто не може заборонити будь-кому з жителів міста (якими є, в тому числі співробітники підприємства) брати участь в громадських слуханнях, проте такі дії можуть бути сприйняті неоднозначно іншими жителями. Клієнт запевняв, що все буде гаразд, і ніхто навіть не зрозуміє, що це співробітники його підприємства, а не пересічні мешканці міста.

Коли в день громадських слухань ми прибули в призначене місце, то з подивом виявили половину залу «звичайних жителів міста», які були одягнені в спецодяг з яскравою символікою підприємства. Виявилося, що працівників підприємства відсторонили з роботи для участі в громадських слуханннях і вони не встигли переодягнутися. Решта мешканців міста очікувано сприйняли дану ситуацію як елемент тиску з боку підприємства, тому громадські слухання минули в дуже напруженій атмосфері. Незважаючи на те що в цілому процедура ОВД закінчилася позитивно, дана ситуація викликала набагато більший резонанс, ніж той, якого спочатку побоювався клієнт.

Мораль. Не намагайтеся обманути громадськість, бо це обернеться ще більшими репутаційні втратами.

Я навів декілька історій, що характеризують типові ситуації під час проходження процедури ОВД. Головний посил, який волію донести, — процедура ОВД не є способом тиску на промисловість, проте при правильному ставленні дає можливість інвестору оцінити всі екологічні аспекти проекту і запобігти ризикам в майбутньому.

Усі персонажі вигадані, збіги є випадковими...)

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 11, 2019

Прес-служба ECOBUSINESS Group

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!