Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Читайте в журналі

Впровадження «Зелених» проектів: відновлювана енергетика: приклади

Скорочення споживання енергоресурсів, особливо газу, дозволяє зменшити собівартість виробленої продукції, підвищити конкурентоспроможність підприємства, зберегти довкілля.

1) Птахокомплекс «Дніпровський»
у с. Першотравневе Нікопольського району Дніпропетровської області: твердопаливна котельня на соломі.

Про результати:

Котельня загальною потужністю 10 МВт працює на тюкованій соломі й дозволяє підприємству заміщувати до 3,5 млн м3 газу на рік.

На котельні працюють два високоефективні котли, вироблені чеською компанією «TTS Group». Ця компанія входить до групи провідних європейських виробників обладнання для котелень та когенераційних установок на біомасі.

Держенергоефективності працює над новими змінами до законодавства у сфері біоенергетики — створенням конкурентного ринку твердого біопалива.

Механізм, який розробляє агентство разом із ароектом USAID ««Муніципальна енергетична реформа в Україні», Біоенергетичною асоціацією України, Українсько-данським енергетичним центром та експертним середовищем, дозволить:

  • створити прозорий ринок біопалива;
  • сприяти зниженню цін на нього;
  • вирішити проблеми забезпечення біопаливом генеруючих потужностей, що стрімко збільшуються.

Роз’яснення експертів:

Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності

Твердопаливна котельня загальною потужністю 10 МВт на птахокомплексі яскраво демонструє, що бізнес бачить вигоду в переході на альтернативне паливо. Завдяки таким проектам підприємства оптимізують споживання енергоресурсів, особливо газу. Це своєю чергою дозволяє зменшити собівартість виробленої продукції та підвищити конкурентоспроможність підприємств.

Закликаю бізнес цікавитися альтернативними джерелами енергії на користь своєму виробництву.

У масштабі країни встановлення твердопаливних котелень дозволяє не лише зменшити газову залежність, а й стимулювати економічний розвиток регіонів: створюються ринки виробництва та споживання місцевих видів палива, нові робочі місця, збільшуються надходження до місцевих бюджетів.

Ресурсний потенціал України для генерації «чистої» енергії значний. Наприклад, спрямовуючи на енергетичні потреби лише 37 % відходів с/г культур (відходи кукурудзи і соняшника, солома зернових та ріпаку), можемо заміщувати близько 9 млрд м3 газу на рік.

Крім того, додатковим джерелом біомаси є енергетичні культури (енергетичні верба та тополя, міскантус). При вирощуванні на 1 млн га енергетичних культур і середній їх врожайності 11,5 млн т/рік можна замістити до 5,5 млрд м3 газу на рік. В Україні близько 4 млн га таких малородючих земель, придатних для вирощування енергокультур. Якщо охопити весь потенціал, то обсяг заміщення газу сягне 20 млрд м3, а це 2/3 потреб країни у газопостачанні.

2) Хмельницький полігон твердих побутових відходів:
установка з дегазації звалищного газу, встановлена на початку 2018 року.

Про результати:

Загальна потужність установки — 659 кВт.

Установка дозволяє щороку виробляти близько 5,13 млн кВт*год електроенергії за «зеленим» тарифом.

Корисний для міста проект запроваджено на виконання Плану дій сталого енергетичного розвитку м. Хмельницького, розробленого спільно з USAID.

Від реалізації цього проекту м. Хмельницький, не витративши жодної копійки з бюджету, отримало:

  • приватну інвестицію,
  • нові робочі місця,
  • зменшення об'єму сміттєзвалища,
  • мінімізацію пожеж,
  • покращення екологічної ситуації,
  • суттєве зменшення викидів СO2 в атмосферу.

Роз’яснення експертів:

Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності

Проекти із встановлення біогазових установок потрібно поширювати по всій країні, адже вони дозволяють вирішувати енергетичні, економічні та екологічні питання міст.

Статистика свідчить, що цей напрям набирає популярності в Україні.

Так, за останні три роки в країні майже утричі зросли потужності біогазових установок.

Якщо наприкінці 2014 р. встановлено 14 МВт біогазових установок, які генерують електроенергію за «зеленим» тарифом, то станом на кінець січня 2018 р. маємо майже 40 МВт таких потужностей.

Саме для того, щоб стимулювати інвесторів встановлювати подібні біогазові потужності, у 2015 р. спільно з Держенергоефективності розроблено та Парламентом ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» від 4 червня 2015 року № 514, яким прив’язано до курсу євро та на 10 % підвищено «зелений» тариф на електроенергію з біогазу. Наразі він становить 12,4 євроценти за 1 кВт*год.

Також Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії» від 21 березня 2017 року № 1959 запроваджено стимулюючий тариф на тепло, вироблене не лише з біомаси, а й з біогазу.

Один із найперспективніших напрямів розвитку біогазових технологій — це виробництво біогазу із твердих побутових відходів, яких в країні щорічно утворюється близько 10 млн тонн.

Із 1 тонни цього сміття можна видобути 150–250 м3 звалищного газу, що містить 60–80 % чистого біометану.

Таким чином, щорічний потенціал заміщення газу при переробці твердих побутових відходів становить близько 1 млрд м3!

3) Міська лікарня № 1 м. Запоріжжя:
біопаливна котельня, що працює на пелетах із лушпиння соняшнику вітчизняного виробництва.

Про результати:

Котельня потужністю 2 МВт забезпечує теплом лікарню та сусідній центр першої медико-санітарної допомоги.

За розрахунками експертів, котельня дозволяє заощаджувати до 500 тис. м3 газу щороку.

Усі роботи проведено за рахунок інвестора, загальною вартістю 10,2 млн грн.

Роз’яснення експертів:

Юрій Шафаренко, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності

Встановлення твердопаливних котелень та біоТЕЦ — правильне рішення міст, які прагнуть заміщувати дорогий імпортний газ вітчизняним біопаливом.

Завдяки використанню місцевих видів палива можна ефективно вирішувати питання постійного забезпечення тепловою енергією та гарячою водою споживачів, особливо бюджетних установ.

Крім цього, проекти із заміщення газу дозволяють заощаджувати значні обсяги газу, залишати зекономлені кошти працювати на економіку міста, створювати нові робочі місця та збільшувати надходження до бюджет.

Тож, щоб заохотити бізнес та інвесторів реалізовувати подібні проекти, спільно з Держенергоефективності розроблено та парламентом ухвалено Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії» від 21 березня 2017 року № 1959, яким запроваджено стимулюючий тариф на тепло з альтернативних джерел енергії. Він становить 90 % від тарифу на тепло з газу. Гарантований на законодавчому рівні тариф дозволяє завчасно прорахувати рентабельність проекту і залучити необхідні кредитні та інвестиційні кошти.

Крім цього, тепло «не з газу» на 10 % дешевше для кінцевих споживачів. Таким чином, суспільство і бізнес мають стимул до використання тепла з біомаси.

Завантажити PDF-версію статті

Джерело: журнал «Екологія підприємства»

Придбати електронний журнал «Екологія підприємства»
Придбати вигідний комплект видань
Свіжий номер журналу

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин