Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

EKOTRANSFORMATION-2018. Кейс компанії GOODVALLEY

У цьому випуску ми розповімо про ще одного учасника проекту в номінації «КРАЩІ АГРОЕКОЛОГІЧНІ РІШЕННЯ» — компанію GOODVALLEY

Довідка

Компанія Goodvalley була заснована в 1994-му році, коли данський фермер Том Аксельґаард поставив під сумнів раціональність тогочасних технологій ведення сільського господарства та їх негативний вплив на довкілля. Він вважав, що має бути інший спосіб виробництва високоякісних продуктів харчування, який би не завдавав шкоди природі. Взявши за основу цю ідею, компанія розвивалася, зосереджуючись на унікальному та відповідальному підході до аграрного виробництва з мінімальним впливом на навколишнє середовище. На сьогодні політика Goodvalley полягає в забезпеченні якості продукції та турботи про довкілля «з поля до столу», а також у сталому задоволенні потреб населення світу, яке зростає.

2011 р. — після запуску повного циклу відповідального сільськогосподарського виробництва в Польщі унікальна модель фермерства стала поширюватися на інші країни Східної Європи. Було впроваджено першу біогазову установку на базі підрозділу в Україні.

2014 р. — компанія отримала звання першопрохідця в екологічно безпечному продовольчому виробництві з нейтральним показником СО2 на церемонії нагородження «Проривні зміни в бізнесі» (Transformational Business Award), яку організовують британська газета The Financial Times та Світовий банк.

2016 р. — технологія екологічно безпечного та сталого фермерства лежить в основі всього, що робить компанія. Було випущено перші м’ясні продукти зі свиней, яких виростили без використання антибіотиків та на основі кормів без ГМО.

2018 р. — вся увага сконцентрована на відповідальному веденні сільського господарства. Компанія прагне запровадити модель відповідального фермерства на всіх етапах виробництва, як на технології майбутнього.

Наприкінці весни редакція журналу «Екологія підприємства» побувала на об’єктах виробництва компанії, щоб на власні очі переконатися у екологічності виробництва, поставити керівникам кілька важливих запитань та вивчити ті проблеми, з якими працює екологічна служба агропідприємства.

Як вимірюється економічний ефект екологічної моделі, які переваги в результаті отримала компанія? Розкажіть детальніше про інтегровану модель відповідального сільськогосподарського виробництва від Goodvalley та про повний «зелений» цикл.

Відповідь:
Підприємство в Україні багато досвіду перейняло від сестринської компанії в Польщі, уникаючи етапу спроб і помилок. Повний «зелений» цикл передбачає контроль на кожному етапі виробництва:
1) органічне землеробство (використовуються новітні сучасні технології внесення органічних добрив), використання лише тих пестицидів, які зареєстровані та дозволені «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні»;
2) обробку полів сучасним автопарком (це дозволяє подбати про запобігання ущільнення ґрунтів);
3) біогазовий завод, гноєсховище новітнього типу із сучасною системою зброджування, де ведеться постійний контроль за показниками; 4) якісна система управління відходами.

Як можна впровадити та розвивати новаторські технології данського фермерства в Україні? Які головні перешкоди?

Відповідь:
За кордоном все легше, починаючи від законодавчого регулювання оренди землі, закінчуючи ментальністю працівників. Іноді в пошуку рішень для української компанії не знаходиться законодавче підґрунтя, особливо в частині державних санітарних норм та ДБНів. Також виникають  складнощі з тим, що не всі новітні препарати можна в нашій державі дослідити лабораторно. Щодо питання будівництва біогазових комплексів — непросто знайти проектувальника. Не до кінця готове українське законодавство до роботи з новітніми європейськими технологіями. Також для прикладу — кожна ферма повинна мати СЗЗ (санітарно захисні зони) зі гноєзбірниками. Традиційно вони відкриті. У Goodvalley вони всі закриті (спеціальна технологія анаеробного зброджування) — тому постійних викидів ми не маємо. Так от — на початкових етапах нам доводилось аргументувати кожному контролеру, чому в нас не використовується традиційна відкрита форма (з усім відповідним пакетом документації).

Які поради для керівників агрокомпаній України могли б дати?

Відповідь:
Хочеться побажати бачити можливості в проблемах. Варто спробувати перетворити затрати на прибуток, мінімізувавши негативний вплив на довкілля. Можна сортувати відходи, використовуючи сировину повторно. Можна використовувати «зелену» енергію, ще й заробляючи на зеленому тарифові. Ну і, звісно, дотримуватися вимог природоохоронного законодавства.

Як побудована система моніторингу впливу на довкілля в компанії?

Відповідь:
Усе просто: контроль якості на кожному з етапів виробництва. Якщо взяти тваринницькі комплекси, то це стосується не лише суворого управління відходами, а й унікальних технологій виробництва комбікормів (власний комбікормовий завод). При вирощуванні свиней антибіотики використовуються тільки для лікування окремих тварин. Якщо говорити про утилізацію продуктів тваринного комплексу, то підприємство не підтримує формат скотомогильників. Зараз актуальним є питання встановлення власних утилізаторів на кожному тваринницькому комплексі. Ведеться постійний моніторинг використання вод. Підприємство використовує воду зі свердловин і має сучасну систему водоочищення на основі данських технологій.

Які плани у компанії на найближчий рік, 5, 10 років у сфері охорони довкілля? Яке із рішень на рівні держави, на Ваш погляд, найнеобхідніше, щоб спростити природоохоронну діяльність на підприємстві?

Відповідь:
Планів у нас багато, один із них — будівництво ще одного біогазового комплексу, зі ще більш сучасним обладнанням, використання ще ефективніших природоохоронних технологій (час не стоїть на місці) та кращих європейських практик, подальша робота з КСВ, впровадження в двох районах Галичини, де ми працюємо, системи сортування відходів для населення.
Щодо рішень, то тут їх мінімум два:

  1. Спростити бюрократичний апарат, максимально перевівши всі комунікації, всі звіти в електронний формат. Щоб всі законодавчі зміни прописувалися з залученням спеціалістів галузей, яким потім з цим працювати.
  2. Співпраця і взаємодія, замість блокування між бізнесом та громадськими об’єднаннями. Бо одна сторона має гарні ідеї, а інша — можливості. А зрештою — мета у нас єдина — мати чисту планету для спільного розвитку.
Від редакції. Відвідавши підприємство, ми були приємно вражені рівнем побудови природоохоронного комплексу, підходами до рішення щоденних завдань та позицією керівництва. Ми продовжимо досліджувати позитивний досвід українських підприємств, щоб показати, що рішення завжди є, якщо є прагнення їх знаходити.

Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 7, 2018

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!