Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

«Енергоефективні школи» від ДТЕК: нова генерація відповідальних споживачів

Від редакції
Для багатьох країн ЄС, в тому числі для України, стало нагальним питання збереження природних ресурсів, яке має безпосередній стосунок до виробництва енергії. Одним з якісних рішень такого завдання є енергозбереження. Вітчизняні компанії розробляють і впроваджують програми та заходи з енергозбереження та енергоефективності. Реалізація таких програм та заходів сприяє підвищенню економічної ефективності виробництва та скороченню викидів забруднюючих речовин в атмосферу.

Однак, як мовиться, «головні цінності повинні формуватися в дитинстві». Так, енергетична компанія ДТЕК створила освітній проєкт, покликаний розвинути в учнів українських шкіл дбайливе ставлення до енергії та споживання ресурсів.

З 2012 року в Україні компанія ДТЕК реалізує партнерський проєкт «Енергоефективні школи». Це інноваційна освітня програма для дітей 8–16 років, сертифікована Міністерством освіти і науки України.

Проєкт спрямований на виховання екологічних цінностей, відповідальне ставлення до споживання енергоресурсів і формування навичок раціонального використання енергі.

Програма має три курси:

 • «Азбука житлово-комунального управління» для учнів 9–11 класів;
 • «Основи енергопостачання та енергозбереження» для 6–8 класів;
 • «Мій енергоефективний будинок» для 4 класу.

Курси є відповідними до ключових критеріїв освітньої реформи в рамках «Нової української школи».

За 7 років понад 19 тисяч школярів пройшли освітні курси. За рахунок додаткових активностей для батьків, однокласників та друзів учасників загальне охоплення проєкту становить більше 400 тисяч осіб.

Географія проєкту:
Програма реалізується у майже 500 населених пунктах по всій Україні, включаючи міста-мільйонники.

Бізнес-рішення:
Стійкість бізнес-рішення в інтеграції комунікаційних і енергоефективних технологій, оскільки існує:

 • запит на енергоефективність. Із загального споживання електроенергії житловим фондом всієї України за один рік 66 % використовується на потреби гарячого водопостачання, освітлення будинків, використання електричних побутових приладів для приготування їжі (що, до речі, 49 млн тонн викидів СО2). Зважаючи на зростання тарифів на енергоносії, це призвело до формування запиту у мешканців на зниження витрат шляхом підвищення рівня освіти;
 • запит на надання рівного доступу до якісних освітніх послуг (надається онлайн, по телефону, незалежно від того, чи є в сільських школах комп’ютерний клас чи ні).

Інноваційність:
Проєкт запровадив інтерактивний спосіб опанування знання про енергоефективність для дітей.

Економічний аспект проєкту:
Кожна тисяча українських шкіл, яка бере участь у проєкті, щонайменше на 10 % знижує витрати на електроенергію.

Екологічний аспект проєкту:
Школи, що беруть участь в проєкті, сприяють зменшенню обсягу викидів вуглекислого газу (СО2) в атмосферу. Сукупний ефект скорочення викидів — 1800 т на рік. За період реалізації екоакцій учасники «Енергоефективних шкіл» висадили понад 12 тис. дерев.

Соціальний аспект проєкту:

 • відповідає ключовим критеріям освітньої реформи в рамках «Нової української школи». Діти отримують тільки ті знання і навички, які необхідні у житті. Цінність програми для педагогів — це готовий і дуже якісний факультатив «бери і проводь»;
 • зменшення нерівності в доступі до сучасних методів навчання між міськими і сільськими школами. Якщо у 2015 році кількість сільських шкіл — учасниць проєкту становила 4 %, то вже у 2017 році їх частка зросла до 36 %;
 • велике охоплення і поширення ідей за рахунок залученості активностей: 400 тис. осіб.

Нагороди:

 • 2018 рік — номінація «Планета» в конкурсі мережі Глобального договору ООН в Україні.
 • 2017 рік — перемога в номінації «Внесок у досягнення Цілі сталого розвитку ООН № 12».
 • 2015 рік —Гран-прі Всеукраїнського конкурсу за підтримки Міністерства соціальної політики «Кращі соціальні проєкти України». В Україні в 2019 році започатковано національний експеримент щодо впровадження курсів з енергоефективності в обов’язкову програму навчання загальноосвітніх шкіл.

«Для нас «Енергоефективні школи» — надихаючий взірець партнерства, коли бізнес, влада і суспільство об'єдналися заради майбутнього і досягнення глобальних цілей», — коментує Тетяна Оверіна.

«Ми зосередилися на дитячій аудиторії, тому що знаємо силу її впливу: зараз ці діти залучають до навчання своїх батьків, а за 10–15 років вони стануть дорослими, що визначатимуть наше життя. І ми сподіваємося, що до тої пори в їх світогляді сформується така цінність, як дбайливе ставлення до ресурсів.

Ми пишаємося тим, що в проєкті наразі задіяно понад 400 тис. учасників. Цьогоріч ми надали змогу кожному школяреві безкоштовно пройти нашу освітню програму на онлайн-платформі www.energyschool.org.ua. Тому ми віримо, що кількість учасників проєкту збільшиться», — наголосила директор з регіональної політики ДТЕК Енерго Тетяна Оверіна.

Подальші плани:
Щодо подальших планів — експансія проєкту і вихід на міжнародний рівень, зокрема в такі держави, як-от: Литва, Латвія, Польща, Болгарія, Чехія, Румунія та Словаччина.

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №12, 2019

Нагадаємо, вже 16 грудня у м. Києві в Прем’єр Паласі відбудеться форум стейкхолдерів зелених змін, де буде презентовано найкращі проекти.

ECOtransrormation-2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!