Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

Інноваційний підхід до раціонального природокористування від «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» Групи МХП. Принципи екологічної безпеки в проекті ЕКОtransformation-2018

У цьому випуску ми представляємо ще одного учасника проекту в номінації «ЕКОtransformation-2018: Agroindustrial Complex» — ПрАТ «ОРІЛЬ-ЛІДЕР»

Наприкінці липня редакція журналу «Екологія підприємства» побувала на об’єктах виробництва птахофабрики «ОРІЛЬ-ЛІДЕР», щоб пересвідчитися в екологічності компанії, поставити керівникам важливі запитання та оцінити здобутки в рамках проекту-визнання.

Довідка!

Птахофабрика «ОРІЛЬ-ЛІДЕР», яка є одним із підприємств Групи МХП, — це виробництво замкнутого циклу. Технологічний процес виробництва м’яса птиці включає інкубацію яєць, вирощування бройлерів, забій птиці та її переробку. Підприємство виробляє продукцію для реалізації на внутрішньому ринку України під торговою маркою «Наша Ряба».

Комплекс введений в експлуатацію у 1980–1981 роках, увійшов до складу Групи МХП у 2001 році.

Агроіндустріальний холдинг МХП постійно вдосконалює виробництво на всіх етапах, дотримуючись вимог природоохоронного законодавства України та міжнародних екологічних стандартів.

Компанія визначила критерії та впровадила Екологічну політику, яка розповсюджується на всі підприємства Групи, розробила надійні інструменти для оцінювання та забезпечила мінімізацію впливу господарської діяльності на довкілля.

Підприємства Групи МХП є об’єктами постійного контролю і підлягають як державному, так і внутрішньому нагляду. Державний контроль здійснює санітарно-епідеміологічна служба та обласні державні екологічні інспекції. Внутрішній нагляд забезпечують штатні екологи підприємства. Вони працюють або за планом, узгодженим із директором, або самостійно, перевіряючи об’єкти без попередження.

У 2017 році «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» отримав сертифікат «Система управління безпечністю харчових продуктів» — ДСТУ ISO 22000: 2007 (ISO 22000: 2005).

ГОЛОВНІ ЕКО-ВИКЛИКИ

Олександр Семенець, головний еколог МХП   

Олександр Шутка, заступник директора департаменту енергоінновацій та енергоефективності МХП

Які головні завдання стоять перед птахофабрикою задля збереження довкілля в регіоні?

Будь-які рішення в холдингу приймаються з врахуванням наших головних завдань:

 • Скорочувати викиди в атмосферу забруднюючих речовин, в т. ч. парникових газів.
 • Зменшувати обсяги утворення відходів і ступінь їх небезпеки для довкілля.
 • Зменшувати обсяги утворення стічних вод і знижувати концентрацію в них забруднюючих речовин.
 • Мінімізувати техногенне навантаження на земельні ресурси.
 • Раціонально використовувати ресурси та поступово зменшувати споживання енергії з невідновлюваних джерел шляхом застосування енергоощадних рішень.
 • Вести належним чином облік утворення відходів, стічних вод, викидів до атмосфери і проводити достовірний екологічний моніторинг впливу діяльності підприємства на довкілля.
 • Плідно співпрацювати із зацікавленими сторонами.
 • Сприяти підвищенню екологічної свідомості та культури серед працівників, партнерів, споживачів та інших зацікавлених осіб.

ПРО ДОСЯГНЕННЯ

Наскільки успішно вдається виконувати екологічні завдання, поставлені бізнесом? Які головні перепони виникають?

Для кожної цілі Екологічної політики в МХП розроблено окремий план із чітко визначеним бюджетом. Призначаються відповідальні особи, визначається таймінг і точки контролю за станом впровадження цих планів.

Для того, щоб кожний співробітник підприємства розумів, що і для чого роблять штатні екологи та особи, відповідальні за охорону навколишнього середовища, у т. ч. щодо вищезгаданих планів, ми вживаємо заходів для підвищення екологічної свідомості й культури серед працівників, навіть щоквартально проводимо так звані дні відділу екології.

Вертикальна інтеграція бізнесу гарантує МХП стабільно високі стандарти якості, а замкнутий цикл виробництва зменшує собівартість кінцевої продукції шляхом забезпечення власними кормами. У зв’язку з ростом виробництва курятини холдигш має намір збільшувати посіви кукурудзи, пшениці, соняшнику та сої, які є основними інгредієнтами для виробництва комбікормів. МХП відповідально ставиться до утилізації відходів, тому постійно шукає додаткові способи для їх застосування з користю для довкілля і компанії зокрема. Наприклад, соняшникове лушпиння використовується для підстилки в пташниках і як паливо для отримання парової енергії на комбікормових заводах Групи. Холдинг також використовує курячий послід із підстилкою як покращувач ґрунту.

АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА. БІОМАСА

Уже шостий рік поспіль (з 2013 р.) на базі птахофабрики «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» діє біогазовий комплекс (Дніпропетровська обл.). Надалі компанія продовжуватиме підвищувати рівень власної енергонезалежності.

Довідка!
Будівництво першого біогазового комплексу на птахофабриці «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» розпочалося навесні 2012 р. Уже в грудні  року компанія ввела в експлуатацію перший ферментатор. У 2013 році було запущено біогазовий комплекс, потужність якого становила 5 МВт/год (еквівалентно електропостачанню для 15 000 квартир і тепловому забезпеченню 1 500 квартир). Наприкінці 2014 року він досяг своєї повної потужності. Слід зауважити, що це перший в Європі біогазовий комплекс з показником такої потужності і рівня технологій, який працює на курячому посліді та відходах комплексу з переробки курчат-бройлерів.
Міжнародні організації підтвердили ефективність та актуальність проекту щодо стандартів екології та безпеки. Вартість проекту склала  $ 15 млн.

Чого вдалось досягнути завдяки діяльності біогазового комплексу?

Повністю вирішено питання утилізації посліду із підстилкою та частини стічних вод від цеху забою та переробки курчат-бройлерів. Припинились скарги від місцевих жителів щодо неприємних запахів від птахофабрики.

Які виробничі показники діяльності біогазового комплексу в І півріччі 2018 року?

За І півріччя 2018 року вироблено 10 млн 866 тис. 481 м3 та 21 млн 739 тис. 319 кВт/год «зеленої» енергії. За цей час спожито 4 тис. 475 Гкал «зеленого» тепла, а це еквівалентно 555 тис. 804 м3 природного газу.

Як відбувається утилізація відходів на птахофабриці «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» та яких заходів вживає підприємство для оптимізації виробничих процесів, аби зменшити утворення відходів?

Утилізація відходів відбувається не тільки на біогазовому комплексі. Мова йде про стічні води від цеху забою та переробки курчат-бройлерів обсягом не менше 300 м3/добу.

Утилізація інших відходів залежить від ступеня їхнього впливу на довкілля.
Небезпечні відходи передають відповідним організаціям для подальшого знешкодження чи утилізації. Перед підписанням угоди на передачу таких відходів кожне підприємство Групи МХП не тільки вимагає в контрагента надання завіреної копії відповідної ліцензії від Мінприроди, а й регулярно відстежує її статус на офіційному сайті міністерства протягом всього терміну співпраці та щоразу безпосередньо перед передачею відходів. Це пов’язано з тим, що будь-який ліцензіат за результатами державних перевірок може бути позбавлений права провадити діяльність з поводження з небезпечними відходами взагалі або за окремими видами: збирання, зберігання, транспортування, утилізація, знешкодження, знищення.
Певні відходи IV класу небезпеки, що мають повторну ресурсну цінність, реалізовуються.

ЕКОЛОГІЧНЕ ВИРОБНИЦТВО: БІОБЕЗПЕКА

Тетяна Бурда, начальник відділу якості та безпечності продукції виробництва

 

Яких заходів біобезпеки як складової частини екологічної безпеки вживають на виробництві «ОРІЛЬ-ЛІДЕР»?

Біобезпека всього холдингу — це комплекс методів управління, спрямованих на попередження появи і поширення хвороб або їх збудників на підприємствах з вирощування птиці, виробництва інкубаційних яєць, переробки м’яса та виробництва комбікормів.

Ми намагаємося мінімізувати поширення шкідливих мікроорганізмів у межах птахофабрики. Основний принцип біобезпеки — зниження біоризиків до прийнятних рівнів. Усі зусилля спрямовані на виявлення небезпечних факторів, оцінку ризиків, розроблення та впровадження засобів і вжиття заходів для їх мінімізації та постійної перевірки ефективності.

Основними елементами управління біобезпекою є:
• ізоляція;
• контроль доступу і переміщень;
• санітарія та гігієна.

Ізоляція виробничих підприємств включає їх розташування на віддалених ділянках, віддаленість зон вирощування батьківського та промислового поголів’я, вирощування птиці однієї вікової категорії в межах однієї зони вирощування для забезпечення принципу «all in / all out» («все на місці / все видалили»), належне відгородження зон вирощування від прилеглих територій і належний стан приміщень для утримання, контроль диких тварин, птахів та шкідників. Для запобігання проникненню збудників інфекції на територію птахофабрик персоналу заборонено утримувати домашню птицю в підсобному господарстві.

Контроль доступу та переміщень — переміщення на підприємстві транспортних засобів, птиці/тварин, працівників, обладнання тощо організовано таким чином, щоб мінімізувати шлях перехресного забруднення. Підприємство працює в закритому режимі. Доступ на територію для працівників обмежений, а відвідувачі допускаються тільки з дозволу директора та головного лікаря ветеринарної медицини для виробничих підрозділів.

Вхід на територію підприємств здійснюється тільки через ветеринарно-санітарний пропускник, а в’їзд транспорту — через спеціально обладнаний дезінфекційний бар’єр.

Після входу на територію підприємства всі працівники і відвідувачі проходять обов’язкову процедуру біобезпеки, що включає прийняття душу і використання санітарного одягу.

Третій елемент управління в рамках забезпечення біобезпеки на підприємствах — це санітарія та гігієна. Цей етап включає: дезінфекцію приміщень, обладнання, території; контроль шкідників; управління відходами; дотримання правил гігієни персоналом, підрядними організаціями та відвідувачами. Особлива увага приділяється періодам санітарної очистки та дезінфекції пташників після кожного циклу вирощування, що дає змогу запобігти виникненню збудників хвороб.

На всіх підприємствах діє програма контролю шкідників з обов’язковим спостереженням за їх активністю за трьома рівнями контролю: I рівень (паркан), II рівень (зовнішній периметр споруд), III рівень (внутрішній периметр споруд).

Обов’язковим заходом, який допомагає запобігти виникненню і поширенню захворювань, є профілактика. Для цього застосовують профілактичні методи і засоби, що забезпечують несприйнятливість птиці до інфекційних хвороб, а саме — здійснюють вакцинацію.

Наприклад, птицю вакцинують проти: хвороби Гамборо, інфекційного бронхіту та хвороби Ньюкасла.

У разі виявлення інфекції на підприємстві негайно вживають заходи для контролю її впливу і запобігання поширенню, у тому числі запроваджують карантин.

Підприємства МХП оцінюють ризики, які несуть потенційні акти саботажу, вандалізму або біотероризму, і вживають відповідних захисних заходів для уникнення загрози. Наприклад, обмежують доступ персоналу через використання замків і електронних карт-ключів або інших систем, зобов’язують працівників і відвідувачів дотримуватися режиму особистої гігієни та правил поведінки тощо.

КОРПОРАТИВНА СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Світлана Мигаль, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою «ОРІЛЬ-ЛІДЕР»

 

Які соціальні переваги мають працівники птахофабрики? Як це впливає на результативність роботи?

Соціальний пакет для працівників «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» передбачає:

 • пільги: продукція та харчування, забезпечення путівками на відпочинок;
 • безкоштовну доставку працівників на роботу/з роботи;
 • матеріальну допомогу, подарунки працівникам та їхнім дітям з нагоди свят;
 • регулярне преміювання найкращих працівників;
 • можливість навчатись працівникам та їхнім дітям коштом підприємства у профільних вищих навчальних закладах України;
 • забезпечення тимчасовим та постійним житлом молодих спеціалістів та іногородніх співробітників.

Також на підприємстві діє програма «Молодий спеціаліст», та існують можливості вертикального та горизонтального росту.

Яка роль підприємства в розвитку регіону? Які соціальні ініціативи вдалося реалізувати?

Розвиток інфраструктури населених пунктів, на території яких провадить діяльність МХП, є одним із наймасштабніших напрямів діяльності підприємств Групи. Птахофабрика «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» дотримується цього вектору діяльності холдингу і долучається до місцевих ініціатив громад, зокрема, бере участь у співфінансуванні встановлення вуличного освітлення, озеленення та облаштування місць відпочинку. Дороги — одне з найбільш проблемних питань інфраструктури, тому особлива увага приділяється відновленню покриття автошляхів.

Допомога навчальним закладам включає ремонт приміщень, забезпечення необхідними меблями та технікою, екскурсійні програми, допомога з організацією дитячих конкурсів та свят.

Спорт і культура — неодмінна складова КСВ Групи МХП. Птахофабрика підтримує спортивні ініціативи місцевих мешканців, допомагає брати участь у районних та обласних спортивних змаганнях, забезпечує необхідним спортивним інвентарем та формою команди, виділяє кошти на ремонт приміщень та спортивних майданчиків тощо.

Допомога медичним закладам — важливий напрям соціальної відповідальності птахофабрики. За сприяння «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» облаштовують місцеві ФАПи, здійснюють ремонт приміщень, купують необхідне обладнання.

ЕКОПЕРСПЕКТИВИ

Які плани підприємства щодо збереження довкілля на найближчі 5 років?

Успішно втілити всі плани дій, що були розроблені для досягнення цілей Екологічної політики підприємства.

Що побажаєте колегам-екологам та які топ-5 порад дасте задля досягнення максимального результату в екологічній безпеці?

 • Любити свою роботу та розуміти її наслідки. Не повинно бути байдужих та випадкових людей, бо екологія — це, в першу чергу, ідеологія, якої потрібно дотримуватись самому.
 • Бути відвертими зі своїм керівництвом та своєчасно інформувати про всі проблеми та ризики.
 • Стежити за всіма змінами в національному законодавстві та не забувати при цьому про європейські екологічні директиви, які вже найближчим часом будуть імплементовані в нашій країні.
 • Бути відкритими до нових  ідей, знань, технологій, що постійно з’являються у сфері охорони та збереження довкілля, у т.ч. для переробки небезпечних  відходів та очистки стічних вод; мати сміливість пропонувати найкращі ідеї на розгляд своєму керівництву.
 • Обмінюватись досвідом з колегами-екологами, що працюють на інших підприємствах (різних галузей).
Від редакції. Ми щиро вдячні колективу птахофабрики «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» Групи МХП за відкритість, прогресивність та інноваційність у збереженні довкілля, у чому ми змогли переконатись не зі слів, а завітавши наприкінці липня на Дніпропетровщину.
Проект «ЕКОтрансформація-2018» триває. Діліться своїми здобутками і ви!

Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 8, 2018

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook, та  каналі в Telegram.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин