Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

Міжнародні проєкти для ЕКОтрансформації України: можливості для бізнесу та довкілля

Від редакції
Міжнародні екологічні програми та проєкти охоплюють широкий спектр екологічних проблем локального, регіонального та глобального рівнів. На замовлення читачів ми відібрали кращі міжнародні проєкти, які успішно проводять свою діяльність в Україні і допомагають компаніям долучитися до процесу зелених змін.

GIZ_LogoПроєкт «Консультування підприємств щодо енергоефективності» виконується Deutsche Gesellschaft fuer Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини
www.giz.de

Для підвищення енергоефективності української промисловості у 2018 році Мінекономрозвитку спільно з проєктом «Консультування підприємств щодо енергоефективності» провели відбір підприємств для отримання технічної підтримки з визначення та реалізації енергоефективних пілотних проєктів.

Для цього компаніям хлібопекарської та молочної промисловості, а також машинобудування та виробництва неметалевих будівельних матеріалів було запропоновано подати свої заявки на участь у пілотних проєктах для забезпечення їхньої енергоефективності, зниження енергозатрат та підвищення конкурентоспроможності. Особливий акцент в конкурсному відборі зроблено на участі малих та середніх підприємств.

Загалом до участі було відібрано 66 підприємств:

 • 19 підприємств хлібопекарської галузі,
 • 15 підприємств молочної галузі,
 • 19 підприємств машинобудівної галузі,
 • 11 підприємств з виробництва неметалевих будівельних матеріалів,
 • 2 підприємства з інших галузей.

За результатами енергоаудитів було запропоновано більше 200 інвестиційно привабливих (термін окупності до 5 років) заходів з підвищення енергоефективності, які сумарно дозволять скоротити споживання енергії на 50 ГВт·год. Така цифра еквівалентна дводенному споживанню енергії міста-мільйонника (наприклад Києва).

Представники відібраних підприємств також мали змогу відвідати Німеччину для отримання знань щодо найкращих практик з підвищення енергоефективності в Європі. Також на території підприємств були проведені тренінги з підвищення знань управлінського та технічного персоналу щодо енергоефективності на виробництві.

Над реалізацією цього завдання працюють 4 консалтингові компанії, що спеціалізуються на відповідній галузі. Кожен звіт з енергоаудиту підлягає ретельній перевірці щодо якості та відповідності стандарту ISO 50002.

AHK_LogoПроєкт «Стратегічний екологічний менеджмент» (AHK Certification international)
www.ukraine.ahk.de

Міжнародна навчальна програма від мережі AHK орієнтована на здобуття кваліфікації екологічного менеджера на підприємстві та внут рішнього аудитора відповідно до DIN-ISO 14001. Фокус на наступні теми: енергія, водні ресурси, відходи, стічні води, біорізноманіття, викиди та небезпечні речовини. По закінченні курсу учасник отримує міжнародний сертифікат, який дійсний у 91 країні, де є представництва Зовнішньоторговельних палат Німеччини (AHK).

Переваги тренінгу для підприємств:

 • Стале впровадження системи екологічного менеджменту, контроль та експлуатація.
 • Визначення потенціалу заощаджень та екологічних ризиків для підприємства. Розробка пропозицій щодо вдосконалення системи.
 • Задоволення зростаючих вимог щодо дотримання екологічних норм. Діяльність, спрямована на забезпечення вимог акціонерів та інших зацікавлених сторін.
 • Позитивний вплив на лояльність клієнтів, додана вартість та імідж.

Переваги тренінгу для учасників:

 • Отримання теоретичних та практичних навиків впровадження системи екологічного менеджменту у поєднанні з заходами комунікації.
 • Розширення компетенцій спеціалістів у сфері екологічного менеджменту з акцентом на окремі аспекти екологічної діяльності на підприємстві.
 • Розуміння міжнародної перспективи та рамкових умов екологічного менеджменту на підприємстві.

USAID_Logo Проєкт «Енергетична безпека» (USAID)
www.usaid.gov/uk/ukraine

USAID Проєкт енергетичної безпеки (ESP) працює з Урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством для підвищення енергетичної безпеки України, трансформації енергетичного сектору країни у сучасний, орієнтований на ринок та інтегрований з ЄС фактор зростання. ESP впроваджує грантову програму, заявки до участі в якій можуть подати неурядові організації (НУО), державні установи.

Заявки на отримання гранту повинні відповідати наступним цілям:

 • допомога Уряду України для забезпечення усіх громадян доступною, надійною, сталою та безпечною енергією;
 • підтримка Уряду України в інтеграції до європейських енергетичних ринків шляхом надання допомоги ключовим державним органам та регулятору у виконанні вимог енергетичного законодавства ЄС
 • зміцнення енергетичної безпеки шляхом створення конкурентних ринків електричної енергії, природного газу та теплової енергії
 • збільшення постачання енергії в Україні шляхом сприяння інвестиціям в сектор енергетики завдяки активній участі приватного капіталу та збільшення виробництва відновлюваної енергії.

Кінцевий термін подачі заявок: 30 квітня 2020 року. Грантові заявки оцінюються по мірі надходження.

Суми грантів: від 10 000 до 300 000 доларів США у гривневому еквіваленті.
ESP планує прийняття концептуальних документів на регулярній основі до 30 червня 2020 року.

GEF_UNIDO_Logo Проєкт «Екологічно обґрунтоване поводження та остаточне видалення поліхлорованих дифенілів (ПХД) в Україні» (ГЕФ/ЮНІДО)
www.pcbs-ukraine.org

У жовтні 2016 року за підтримки Глобального екологічного фонду в Україні розпочалась реалізація чотирирічного проєкту ГЕФ ЮНІДО.
Головною метою проєкту є допомога Україні у виконанні вимог положень Стокгольмської конвенції щодо створення ефективної сис теми управління поліхлорованими дифенілами.

Експертами проєкту у період з липня 2017 по листопад 2018 року було відібрано 5000 проб трансформаторних мастил на підприємствах, які погодилися взяти участь.

За результатами проведених аналізів було виявлено перевищення рівня хлоровмісних сполук (понад 50 ppm) у 508 пробах, що становить 10,16 % від загальної кількості проведених аналізів.

Об’єкти, проби з яких дали позитивний результат щодо наявності ПХД, при реалізації заходів проєкту будуть включені в програму пілотного очищення за кошти проєкту.

Протягом найближчих двох років проєктом передбачається відібрати 5000 проб трансформаторних мастил та провести скринінг-тести щодо їх забруднення сполуками хлору з трансформаторів, які первинно не були заповнені ПХД. Проби, які будуть мати перевищення рівня хлоровмісних сполук (понад 50 ppm), будуть направлені на хроматографічний аналіз визначення ПХД.

Також в рамках проєкту заплановано створення демонстраційного регіонального центру зі знешкодження обладнання, що містить ПХД та очищення трансформаторних мастил.

EUWI_Logo Проєкт EUWI + (Водна ініціатива Європейського Союзу для країн Східного партнерства) www.euwipluseast.eu

У вересні 2016 року було започатковано чотирирічний проєкт Європейського Союзу, який покликаний надати підтримку Україні та іншим країнам Східного партнерства у наближенні їхнього законодавства до вимог ЄС у сфері управління водними ресурсами, зокрема у питаннях управління транскордонними річковими басейнами.

Метою проєкту є допомога країнам-партнерам у розробці довгострокового бачення реформування водного сектора.

Основна діяльність проєкту полягає в розробці Плану управління басейном річки Дніпро.
Діяльність проєкту розгортається за трьома компонентами:

Результат 1: удосконалення правових і регуляторних систем країни відповідно до ВРД, ПУРБ, ІУВР:

 • проведення національних діалогів про водну політику;
 • посилення та зміцнення потенціалу кадрів;
 • реформа законодавства та управління.

Результат 2: розроблення та реалізація планів управління річковими басейнами на основі принципів ВРД:

 • розроблення плану управління районом річкового басейну (РРБ);
 • управління даними;
 • моніторинг та лабораторії.

Результат 3: систематичний аналіз перебігу виконання та результатів проєкту, комунікація, інформування про досягнення проєкту зацікавлених сторін та широкої громадськості, залучення громадськості до вирішення проблем УВР.

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №12, 2019

Нагадаємо, вже 16 грудня у м. Києві в Прем’єр Паласі відбудеться форум стейкхолдерів зелених змін, де буде презентовано найкращі проекти.

ECOtransrormation-2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!