Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

Модернізуватися ніколи не пізно: чеський кейс впровадження інтегрованого дозволу. Європейський слід

Реформа дозвільної системи у галузі промислового забруднення ґрунтується на Директиві 2010/75/ЄС про промислове забруднення (ДПЗ), яку Україна зобов’язалася впровадити відповідно до Угоди про Асоціацію з ЄС. Чехія почала імплементацію Директиви 2010/75/ЄС в 2002 році.

Тоді це була Директива про комплексне запобігання і контроль забруднення (2008/1/ЄС). Країна масово видавала інтегровані дозволи у 2003–2007 роках.

За цей час було видано 1776 інтегрованих дозволів на установки, що підпадають під дію Додатку 1 ДПЗ. У 2018 році кількість інтегрованих дозволів у країні налічувала 1477.

Виробництва Додатку 1 до Директиви на прикладі Чехії

Уряд схвалив розроблену Мінприроди Концепцію реалізації державної політики у сфері промислового забруднення. Ecobusiness раніше публікував детальний огляд наслідків та перспектив упровадження концепції для бізнесу, а цього разу вивчимо досвід Чехії, яка проходила аналогічний шлях у 2002–2007 роках. Модернізацію одного із чеських підприємств аналізує Світлана Сушко, експерт Реформи скорочення викидів від великих спалювальних установок та підтримки імплементації Директиви ЄС про промислові викиди Команди підтримки реформ при Мінприроди.

Проте певні виробництва можуть мати декілька установок, які підпадають під вищезазначені категорії. Наприклад, чеська компанія Tereos TTD Co.

Завод Добровіце (www.cukrovaryttd.cz), що виробляє цукор та спирт, здійснює виробництва, що відповідають чотирьом категоріям Додатку 1 ДПЗ. Це:

1) Виробництво цукру = Категорія 6.4.b.
Обробка та переробка сировини (за винятком фінальної розфасовки), призначеної для виробництва продуктів харчування або кормів із (II) тільки рослинної сировини з виробничою потужністю, що перевищує 300 тонн на день або 600 тонн в день, якщо установка працює не більше 90 днів поспіль на рік;

2) Виробництво вапна = Категорія 3.1.b.
Виробництво вапна в печах з продуктивністю понад 50 тонн на добу;

3) Виробництво спирту = Категорія 4.1.
Виробництво таких органічних хімічних речовин, як: (b) кисневовмісні вуглеводні — спирти, альдегіди, кетони, карбонові кислоти, складні ефіри і суміші складних ефірів, ацетатів, простих ефірів, пероксидів і епоксидних смол;

4) Електростанція = Категорія 1.1.
Спалювання палива в установках із загальною номінальною тепловою потужністю 50 МВт або більше.

Компанія Tereos TTD Co. Почала виробництво цукру ще у 1831 році. У 2007 році отримала інтегрований дозвіл, з яким працює по сьогодні, проте за цей час було внесено 14 змін. Оскільки умови дозволу напряму залежать від вимог, прописаних у загальноєвропейському законодавстві (перелік найкращих доступних технологій та методів управління — НДТМ), то зі зміною законодавства були внесені зміни і в інтегрований дозвіл.


ДОВІДКА!
НДТМ (з англ. Best available techniques BAT) — найбільш ефективні з точки зору захисту довкілля технології, розроблені з урахуванням особливостей промислових секторів та економічної доцільності їх впровадження, низка вимог до моніторингу та проведення природоохоронних заходів. Висновки НДТМ закріплені у рішеннях Європейської Комісії і є обов’язковими до виконання всіма країнами-членами ЄС. Висновки НДТМ є частиною значно більшого документа, що має рекомендаційний характер — Довідкові НДТМ (BREFs).


На сьогодні розроблено 34 документи (ознайомитись можна за посиланням: www.ecolog-ua.com/norm). Робота щодо оновлення НДТМ ведеться безперервно у робочих групах, поділених за секторами економіки. Цей постійний пошук балансу між максимальним захистом довкілля та економічними інноваціями називається Севільським процесом. Оновлені документи є зазвичай значно жорсткішими та вимогливішими у захисті довкілля і є обов’язковими для виконання всіма країнами ЄС протягом 4 років (пов не досягнення вимог).

Вищезгадане підприємство Tereos TTD Co. Завод Добровіце зобов’язане відповідати вимогам чотирьох документів:

 • Довідкові НДТМ харчової та молочної промисловості, виробництва напоїв (основний вид виробництва);
 • Висновки НДТМ для виробництва цементу, вапна та оксиду магнію;
 • Висновки НДТМ для виробництва органічних хімічних речовин у великих обсягах;
 • Висновки НДТМ для великих установок по спалюванню палива.

Але не лише зміни НДТМ спонукають до потреби оновлення чи внесення змін в інтегровані дозволи установок. До прикладу, для Tereos TTD Co.

Заводу Добровіце основними причинами для внесення змін були:

 • збільшення часу для заходів щодо зниження шуму (перевищення меж шуму);
 • нарощування і подальше збільшення потужності дистилятора;
 • будівництво нового котла для спалювання біогазу;
 • будівництво виробництва біогазу з відходів спиртового заводу;
 • будівництво інших підрозділів: складу для гранул з сушеної бурякової пульпи, сховища для патоки і чорного лугу;
 • зміни в законодавстві, зокрема: суворіші обмеження викидів в атмосферу при спалюванні природного газу і біогазу, а також при сушінні бурякової пульпи;
 • розробка та затвердження базового звіту і включення відповідних умов в інтегрований дозвіл.

Таким чином, для досягнення відповідності вимогам НДТМ підприємство протягом 2007–2018 років провело низку природоохоронних заходів.

Зокрема, було встановлено пальники з низьким рівнем викидів в котельні, проведено заходи з видалення запаху, зниження шуму, зниження викидів при сушінні бурякової пульпи — встановлено мокрий скрубер в штабелі, скорочення викидів з усіх джерел твердих частинок — установка тканинних фільтрів і мокрих скруберів, очищення стічних вод (з отриманням біогазу).

Впровадження ме ханізмів, передбачених Директивою про промислове забруднення, спонукає виробництва до безперервної модернізації. Досвід Чехії показує, що стати на шлях модернізації ніколи не пізно, якщо усе правильно спланувати.

Автор: Світлана Сушко, експерт Команди підтримки реформ при Мінприроди

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 8, 2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

 

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!