Головне в публікації:
Попереднє законодавче регулювання
До 2015 року відходам тваринного походження у Законі України «Про відходи» від 5 березня 1998 р. № 187/98–ВР (далі — ЗУ «Про відходи») була присвячена окрема стаття — 35–2 «Вимоги щодо поводження з відходами тваринного походження», яка наголошувала на тому, що утилізація відходів тваринного походження на території України здійснюється спеціалізованими підприємствами (підрозділами) з утилізації відходів тваринного походження і не може здійснюватися підприємствами, що виробляють продукцію тваринного походження, призначену для споживання людиною, за винятком випадків здійснення такої діяльності спеціалізованими підрозділами з утилізації відходів тваринного походження. Однак цю статтю, а також сам термін «відходи тваринного походження» було виключено з ЗУ «Про відходи» на підставі прийняття ЗУ «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» від 7 квітня 2015 р. № 287–VIII (далі — ЗУ № 287-VIII).
Що змінилося?
Таким чином, відходи тваринного походження у первісному тлумаченні (а саме, загиблі тварини, відходи, що утворилися внаслідок виготовлення продукції із тваринної сировини, непридатної для споживання людиною і твариною, а також підлягають обов’язковій утилізації, крім продуктів метаболізму, що використовуються для виробництва біогазу або органічних добрив) перестали бути відходами та набули статусу побічних продуктів тваринного походження, не придатних для споживання людиною.
Як працюємо тепер?
ЗУ № 287-VIII, який прийшов на заміну ст. 35–2 ЗУ «Про відходи», визначає організаційні та правові засади діяльності фізичних та юридичних осіб, пов’язаної з утворенням, збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, переробкою, утилізацією, видаленням побічних продуктів тваринного походження, не призначених або визнаних непридатними для споживання людиною, продуктів оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною.
Відповідно до термінології ст. 1 ЗУ № 287-VIII:
Хто здійснює держуправління у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження?
Державне управління у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження здійснюють: Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини (компетентний орган), місцеві державні адміністрації.
Побічні продукти тваринного походження відповідно до ст. 10 ЗУ № 287-VIII відносяться до I–III категорій, залежно від ступеня ризику для здоров’я людини та тварини.
Про категорії продуктів тваринного походження
Віднесення побічних продуктів тваринного походження до відповідної категорії наведено у ст. 11–13 ЗУ № 287-VIII.
1. Побічні продукти тваринного походження І категорії
У Законі також зазначається, що побічні продукти тваринного походження І категорії підлягають виключно видаленню. Ввезення побічних продуктів тваринного походження, що належать до I категорії, на територію України заборонено.
2. Побічні продукти тваринного походження ІІ категорії
Стосовно поводження з побічними продуктами тваринного походження ІІ категорії є певна вимога — вони повинні бути використані, оброблені або перероблені наступними способами:
Також побічні продукти тваринного походження ІІ категорії, можуть бути видалені шляхом спалювання безпосередньо без попереднього оброблення або після такого оброблення шляхом стерилізації під тиском з постійним маркуванням отриманого матеріалу.
3. Побічні продукти тваринного походження ІІІ категорії
До поводження з побічними продуктами тваринного походження ІІІ категорії слід віднести:
Відповідно до п. 2 ст. 10 ЗУ № 287-VIII поводження з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорій I–III, здійснюється згідно з Порядком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Пунктом 3 Прикінцевих Положень ЗУ № 287-VIII передбачено, що Кабінет Міністрів України протягом року з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, забезпечує прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом.
Прогалина в законодавстві
Слід пам’ятати також про вимоги щодо поводження з продуктами оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, наведених у ст.18 ЗУ № 287-VIII:
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
►1 використовувати продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження для годівлі жуйних тварин, якщо такі продукти чи корми містять тваринний білок жуйних тварин, крім молока та молочних продуктів;
►2 годівля сільськогосподарських тварин, крім хутрових звірів, залишками харчових продуктів, відходами закладів харчування або кормовими матеріалами, що містять або походять з відходів закладів громадського харчування;
►3 використовувати для годівлі тварин продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, утворені після оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорій I і II.
Відповідальність за порушення законодавства
Статтею 25 ЗУ № 287-VIII передбачена відповідальність за порушення законодавства про побічні продукти тваринного походження, а саме:
![]() |
Матеріал підготувала Марина Тимошенко, експерт журналу, еколог ПрАТ Дніпропетровський комбінат харчових концентратів» |
Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 10, 2018