Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

PREMAnet Ukraine — частина світової сім'ї PREMAnet

PREMAnet була заснована та зареєстрована як неурядова асоціація в 2005 році в Бонні (Німеччина). Членами асоціації є тренери та консультанти. Асоціація керується радою, яка обирається кожні два роки. Наразі PREMAnet налічує 110 членів у 21 країні світу.
В Україні програма PREMA® починає робити перші кроки завдяки GIZ Green Economy Programme.

Директор ТОВ «НВП «ЕКОНІС-ЦЕНТР» Володимир Наумов виконав усі необхідні умови, став єдиним членом PREMAnet в Україні (www.premanet.net/trainers/ukraine) та має право представляти методологію на її теренах.

 

Модератором на всьому шляху навчання була Dr. Edith Kürzinger (Німеччина), яка є одним із засновників PREMAnet. Будучи керівником проекту GTZ P3U (Gestion Environnementale Profitable en Algérie et en Allemagne), вона разом зі своєю командою розробила 4 основних модулі PREMA, прибутковий соціальний менеджмент, і внесла вклад в методологію хімічного менеджменту. Також Dr. Edith Kürzinger розробила методи для прибуткового та сприятливого для клімату управління, сталого управління промисловими районами і прибуткових систем управління ефективністю використання ресурсів.

На фото Володимир Наумов,
Dr. Edith Kürzinger у приміщенні
Волинської ТПП
беруть участь у тренінгу консультантів

Про PREMA®

PREMA® (profitable resource efficient management) — запатентована програма  навчання, яка включає операційну та організаційну методології, що викладаються досвідченими і кваліфікованими тренерами через глобальну мережу. Програма пропонує завдяки аналізу мікро-, малих та середніх підприємств, установ, організацій за участю представників підприємства отримати рекомендації щодо заходів, які практично не потребують інвестицій і можуть привести до чотирьох вигод:

1. Зниження вартості виробництва товарів та послуг. Це збільшує прибуток для підприємств та зменшує операційні бюджети на послуги.

2. Покращення екологічних показників. Це знижує навантаження на навколишнє середовище, спричинене роботою компанії, і оптимізує підприємство для управління майбутніми екологічними нормами. Коли компанії зменшують використання ресурсів, вони також заощаджують цінні природні ресурси.

3. Підвищення організаційних можливостей. Це підвищує відповідальність та відданість працівників, що сприяє підвищенню продуктивності підприємств.

4. Керування ризиками. Це допомагає збільшити безпеку працівників.

Про ресурсоефективність у методології PREMA®

Програма PREMA® підвищує ресурсоефективність завдяки концепції непродуктового виходу (НПВ). Ця концепція використовується для виявлення білих плям у відношенні ефективності використання ресурсів.

Для наочності наводимо приклад використання непродуктового виходу (НПВ) для установки очистки газу.

Спочатку на підприємстві було проведено попередній аналіз та складена модифікована діаграма потоків, згідно з якою встановлено, що на підприємстві готова продукція проходить сушку та осаджується в установці очистки газу.

Після презентації попередніх результатів підприємство вирішило звернути увагу на ефективність роботи газоочисного обладнання.

Установка очистки газу використовується для очищення пило-повітряного потоку, для затримання готової продукції. Коефіцієнт ефективності роботи установки згідно з паспортними даними становить 90–95 %.

Фактично за відсутності контролю за роботою ГОУ, особливо враховуючи те, що відповідно до законодавства перевірку ефективності роботи установки очистки газу потрібно проводити тільки раз на рік, ефективність її роботи сягнула 90 %.

При роботі підприємства на проектну потужність в атмосферу з пилоповітряним потоком може викидатись до 10 % готової продукції.
Умовна потужність підприємства складає 1000 т.

За таких умов 100 т готової продукції проходить через циклон, а 10 т вилітає в атмосферне повітря.

На виробництво кожної тонни продукції витрачається:

  • Електроенергія — 2000 грн.
  • Заробітна плата — 14 000 грн.
  • Сировина А — 5000 грн.
  • Сировина Б — 3000 грн.

Отже, умовна собівартість становитиме 24 000 грн на 1 т умовної продукції.

За допомогою методології PREMA® та за співробітництва зі спеціалістами підприємства було знайдено рішення щодо збільшення ефективності роботи установки очистки газу за рахунок організаційних заходів (без вкладання коштів) на 2 %, тобто до 92 %.

Підприємство почало викидати в повітря на 2 т менше пилу та отримало додатково 2 т готової продукції. Таким чином, підприємство зменшило непродуктовий вихід на 48 тис. грн, збільшило прибуток та поліпшило екологічний стан.

Про інвентаризацію відходів у методології PREMA®

Згідно з постановою КМУ «Про затвердження Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів» від 1 листопада 1999 року № 2034 інвентаризація відходів — це комплекс разових організаційно-технічних заходів з виявлення, ідентифікації, опису і реєстрації відходів, обліку обсягів їх утворення, утилізації та видалення, а також виявлення і обстеження місць утворення відходів і об'єктів поводження з ними.

Отже, інвентаризація відходів включає лише кількісні показники утворення відходів, без аналізу їх економічної складової, а саме — витрати на придбання сировини, її переробку та утилізацію відходів.

Своєю чергою, методологія PREMA® акцентує увагу на екологічній та економічній складовій операцій поводження з відходами.

Одним із інструментів методології PREMA® є модифікована діаграма потоків матеріалів (сировина, енергія, вода):

Завдяки модифікованій діаграмі потоків визначається непродуктовий вихід (кількісні показники відходів та їх властивості), надаються їм вартісні показники та обираються можливі шляхи оптимізації. Таким чином методологія включає в свою частину інвентаризацію відходів.

Методологія PREMA® запропонувала заходи, які практично не потребують інвестицій і можуть привести до 4 вигод: економічних, екологічних, організаційних та соціальних.

Варто зазначити, що програма PREMA® тільки нещодавно вийшла на український ринок, проте за короткий час їй уже вдалося зайняти лідируючі позиції на ринку зелених консалтингових послуг України.

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №10, 2019

Нагадаємо, вже 16 грудня у м. Києві в готелві «Прем’єр Паласі» відбудеться форум стейкхолдерів зелених змін, де буде презентовано найкращі проекти.

Зокрема, Володимир Наумов, директор «ЕКОНІС Центр», розповість докладніше про реалізацію проекту в Україні.

ECOtransrormation-2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!