Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей

Проектування енергоефективних приміщень. Покроковий алгоритм

Головне в публікації
Поняття про клас енергоефективної будівлі
Алгоритм з реалізації енергоефективних приміщень
Завдання на стадії попереднього проектування

Матеріал підготовано за сприяння Андрія Антоненка, керівника компанії UVT group, яка виконує комплекс інжинірингових, проектних, монтажних та будівельних робіт та має багаторічний досвід у розробці, реалізації, інсталяції та експлуатації складних інжинірингових об’єктів.

У наш час велику популярність набирають новітні технології енергозбереження, що стали трендом за вельми короткий час. Розвиток цього забезпечують сучасні розробки в IT-технологіях, програмування процесорів, системи автоматизації, покращення якості теплових насосів та систем вентиляції тощо.

На меті одне: створити збалансовану будівлю з мінімальним споживанням енергії. Вимоги до проектування енергоефективних будівель досить давно прописані в європейських рекомендаціях по проектуванню. За виконанням таких вимог закріплені певні служби і вся індустрія будівництва сконцентрована на постійному покращенні показників енергоефективності будівництва.

До відома! Основними показниками енергоефективності будівлі є не тільки витрати тепла і електроенергії, а ще води та викидів СО2. Можливість застосування відновлюваних джерел теплоти також є важливим показником.

Коли в нас вагаються, робити чи ні ту чи іншу систему енергозбережання і проводять аналіз окупності, не враховуючи всіх данних будівлі, забувають, що для проектування енегоефективної будівлі треба слідувати чітким правилам проектування та впровадження інженерних систем – без них неможлива комплексна енергоефективніть.

Якщо планується запроектувати будівлю класу В або А, то елементи всіх систем мають відповідати цьому класу енергоефективності. В іншому випадку недотримання правил значно зменшує клас будівлі.

В Україні на сьогодні більшість будівель відповідають класу D і нижче, що вказує на втрати коштів при експлуатації за рахунок неефективності будівель, і лише малий відсоток будівель відповідає класу В і А. Будівля класу С не втрачає кошти за рахунок неефективності.

Важливо! Нові будівлі бажано проектувати не нижче чим клас В, бо з часом експлуатації він понижується.

Покроковий алгоритм з реалізації енергоефективної будівлі

Крок 1. Передпроектна підготовка.

На початку бажано детально уявити та описати майбутню будівлю, не тільки з погляду інтерьеру та екстер’єру, але й зі сторони функціонування і споживання енергії. Процес такого опису одночасно є аналізом сучасних систем будівництва, що розкриває межі можливого застосування систем.

Як правило, варіативність застосування енергозберігаючих технологій оцінюють на початку проектування, а не під кінець будівництва – це зовсім інші можливості для реалізації систем, і концептуально інша будівля. 

Важливо! Найбільші можливості для економічного обгрунтування енергоефективних заходів відбуваються на початку проектування.

На стадії попереднього проектування, потрібно переконатисяся, що виконали прості завдання:
1) з’ясували варіанти розташування будівлі на ділянці відповідно до можливого використання енергії сонця;
2) підготували схематичний дизайн і розробку проекту;
3) виявили, які саме джерела енергії є поряд з будівлею, та яка їх потужність. Часто, деякі технології неможливо застосувати через віддалення від електроносіїв, газу тощо.
4) врахували кліматичні дані, можливу орієнтацію, конструктивні особливості (матеріали огороджуючих конструкцій та вікон), технології пасивних будівель та інші данні, які впливатимуть на енергоефективність у майбутньому.
5) попередньо оцінили обсяг робіт, бюджет проекту та графік реалізації, орієнтовне споживання ресурсів будівлею протягом п’яти – десяти, двадцяти років. Це необхідно виконати якомога раніше, щоб усвідомити стратегію реалізації об’єкту.

Може так статися, що ці показники зовсім не відповідатимуть бажаним. Тобто оцінювання будинку тільки за його попередніми капітальними вкладеннями не дають повну картину про обслуговування будівлі в майбутньому – це головні показники.

Непогано врахувати всі витрати протягом найближчих десяти років і, можливо, на повний життєвий цикл будинку (двадцять п’ять – тридцять років). Будівлі звісно слугують значно довше, та у сучасному світі немає сенсу будувати на довше – через тридцять років усі інженерні системи мають бути замінені.

Крок 2. Проектування.

Тепер слід перейти до розробки детальної проектної документації. Це, в свою чергу, вимагає поглибленого розуміння всіх процесів будівництва та експлуатації об’єктів.

Бажано знайти компанію, яка має досвід у проектуванні таких будівель. Одною із передових технологій є BIM – моделювання будівлі та всіх елементів інженерних систем в одній цифровій моделі. Цей метод забезпечує значну економію при реалізації об’єкту, та точні данні щодо витрат при будівництві.

При виборі проектної компанії слід пам’ятати, що безкоштовний проект нічого не вартий. Мріючи про економію на проектуванні, замовник, як правило, значно переплачує на стадії реалізації проекту. Під час проектування слід ретельно зануритись у розуміння технологій, які будуть використані в роботі, бо вам з тим жити.

Важливо! Прагнучи зекономити на проектуванні, замовник, як правило, значно переплачує на стадії реалізації проекту. Під час проектування слід ретельно зануритись у розуміння технологій, які будуть використані в роботі.

Крок 3. Аналіз проекту.

Звичайно великі об’єкти потребують зовнішньої експертизи. Це необхідно не тільки як данина правилам, а головне – як допомога, як погляд зі сторони. Для замовника це додаткова гарантія, зняття ризиків при подальшому будівництві. Поки не почали будувати, все можливо виправити.

Крок 4. Вибір будівельної організації.

Кожен етап робіт в будь-якому процесі вимагає певної кваліфікації спеціалістів як при проектуванні, так і при реалізації. Чим більше ви знатимете про виконавців робіт, тим безпечніше і гарантованіше будуть результати. Нічого складного в тому, щоб отримати портфоліо, відвідати реалізовані проекти, поспілкуватися з колишніми замовниками немає. Це прості речі, які зберігають багато часу при виборі робочої команди.

Важливо! Чим більше ви знатимете про виконавців робіт, тим безпечніше і гарантованіше будуть результати.

Люди живуть очікуваннями щодо реалізації проекту, але часто вони не справджуються. Це, в першу чергу, залежить від розуміння задач які ставить замовник виконавцю, не просто передача проекту в роботу, а саме розуміння можливості дотримання необхідної якості при виконанні робіт.

Коли ми кажемо про реалізацію енергоефективних будівель – деталі мають значення. Кваліфіковані команди розуміються саме на деталях та тонкощах, до яких декому потрібно рухатись роками.

Крок 5. Прийняття робіт.

В цивілізованих країнах сертифіковані служби приймають будівельні роботи і дають дозвіл банкам на оплату виконавцю. В наших реаліях усі ризики знаходяться на плечах замовника. При необхідності замовник має створити власну технічну службу для прийняття робіт.

Важливо! При необхідності замовник має створити власну технічну службу для прийняття робіт.

До того ж, на ринку є технології, що допомагають перевірити якість робіт, наприклад: тепловізійне обстеження огороджуючих конструкцій будівлі, аналіз герметичності будівель, енергетичний аудит інженерних систем будівлі тощо. Все це допомагає отримати необхідну якість і звісно підтвердити клас енергоефективності будівлі.

Звісно це не повний перелік процесів, необхідних для досягнення мети. Та насолода від незначних витрат утримання будівлі перекриває витрати власної енергії на реалізацію таких об’єктів.

Матеріал підготовано Аліною Жук, редактора журналу «Екологія підприємства» за сприяння Андрія Антоненка, керівника UVT group.

Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 8, 2017

Свіжий номер журналу Найближчі заходи

Придбати журнал «Екологія підприємства»
Придбати вигідний комплект видань
Придбати електронний журнал «Екологія підприємства»

Розсилка новин