Статті

Повернутися до переліку cтатей
Охорона водних ресурсів

Тандем бізнесу та водоканалів: mission possible? Про взаємодію в рамках нових правил приймання стічних вод

Нагадаємо:
У лютому 2018 року набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі — Правила) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення. Вони затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 1 грудня 2017 року № 316.

Підприємства різних галузей промисловості та видів господарської діяльності скидають у каналізацію жири, відпрацьовані нафтопродукти, сміття, ґрунт, абразивні порошки та інші грубодисперсні зависі, гіпс, вапно, пісок, металеву та пластмасову стружку, жири, смоли, мазут, речовини з небезпечними бактеріальними, вірусними, токсичними забрудненнями, що іноді призводить до зупинки роботи каналізаційних насосних станцій. Великою загрозою є залпові скиди, які відбуваються в основному вночі. Їх дуже важко відстежити і саме вони значною мірою руйнують систему.

Постійні засмічення та пошкодження колекторів спричиняють вилив на поверхню стоків, у складі яких — шкідливі та небезпечні для життя та довкілля речовини, що може різко погіршити санітарно-епідемічну ситуацію в Україні.

Правила вводять нові поняття, зокрема: «стічна вода технологічного походження», «арбітражна проба»; замість терміна «умови на скид» вводиться поняття «вимоги до скиду стічних вод».

Вони визначають допустиму концентрацію забруднюючих речовин, що можуть скидати в систему централізованого водовідведення, врегульовують серед іншого питання відбору проб та документального оформлення цього процесу, умови скиду та оплати стічних вод.

Допустимі величини показників якості стічних вод приведені Правилами у відповідність до вимог стандартів Європейського Союзу.

ВАЖЛИВО! Також встановлено перелік виробничих процесів, при здійсненні яких споживач повинен мати локальні очисні споруди для попереднього очищення стічних вод перед їх скиданням до системи централізованого водовідведення та очищення стічних вод.

Насамперед їх повинні мати підприємства гальванічного виробництва, підприємства харчової промисловості (м’ясної, молочної, рибопереробної), заклади харчування, а також водокористувачі, в яких активно використовуються нафтопродукти (наприклад, автомийки), де концентрація забруднюючих речовин зазвичай є найвищою.

На підставі загальнодержавних розробляються місцеві Правила приймання стічних вод, які затверджуються органами місцевого самоврядування та враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод.


Інтерв’ю з віце-президентом Асоціації «Укрводоканалекологія» Ольгою Бабій

Яка, на ваш погляд, наразі головна проблема взаємодії підприємств-виробників та водоканалів?

О. Б.: У нас існує стереотип, що водоканали — це ті підприємства, які мають очищати стічні води будь-якої якості, які їм скинули. В Україні досі немає європейських традицій, коли весь бізнес, всі виробництва (молочні, харчові, металургійні та ін.) повинні перед скиданням стоків у каналізацію попередньо їх очистити.

Погоджуюся, що це наслідок відсутності таких вимог у минулому.

Проте два роки тому, нарешті й в Україні, прийняті національні правила прийому стічних вод, в каналізацію міст. І ці правила прийняті не тому, що так захотіли водоканали, а завдяки вимогам імплементації Європейської директиви щодо води. Тобто це вимога європейських стандартів, адже ми прагнемо стати частиною Європи.

Але для цього недостатньо правил, які регламентують, що всім промисловим підприємствам відведено п’ять років, аби вони встигли облаштувати локальні очисні споруди для попередньої очистки токсичних і забруднених стічних вод. Тобто визначено перехідний період.

Що ми спостерігаємо? Більшість підприємств не вживає жодних заходів. Які перспективи для підприємств-порушників?

О. Б.: Ми розуміємо, що лише покараннями не досягнути результатів. Що плануємо робити ми як «Укрводоканалекологія»?
На території кожного міста кожен водоканал буде збирати екологів порушників-підприємств і роз’яснювати гостроту ситуації. Ми не просто це робимо роз’яснювально, а запрошуємо провідних інженерів, виробників обладнання і запевняємо, як є насправді, а як має бути.

Потім ми здійснюємо роз’яснювальну роботу щодо видачі технічних умов. Ми йдемо назустріч підприємствам, оскільки часто їх екологи дуже вузько спеціалізовані, їм невідомий весь алгоритм. Зокрема, на цьогорічному заході «Львів екофорум» буде залучено німецьких, угорських, польських спеціалістів, які і розповідатимуть, як це було інстальовано в Європі і як діяти нам.

Проблема екомодернізації багатьох галузей така: вимоги законодавства досить жорсткі, проте недостатньо роз’яснювальної роботи, як впровадити такі зміни. Ми прагнемо це виправити! Водоканали взяли на себе відповідальність розказати бізнесу, як працювати за новими правилами, донести головний меседж — ми прагнемо не штрафів, а хочемо, щоб у вас були нормальні локальні очисні споруди, тому що їх відсутність — загроза для водоканалів.

Зараз ми проводимо практичні лекції для інженерів, проектантів, технологів, які визначать для фахівців підприємств чіткий покроковий алгоритм, зокрема, як підготувати технічні умови (ми надамо підприємствам поради з проектування: наприклад, вже сьогодні водоканали готові робити попередні аналізи стічних вод для проектування).

Скільки підприємств готові до роботи за новими правилами, дотримуючись європейських стандартів?

О. Б.: 90 % промислових підприємств в Україні не мають локальних очисних споруд.
Металургійні, харчові, хімічні підприємства, на жаль, в каналізацію скидають неочищені стічні води, іноді навіть токсичні.
Звісно, від цього страждають пересічні громадяни, все населення України, всі споживачі. Варто визнати, коли на очисні споруди міста надходять дуже брудні стічні води, попередньо не очищені, то на їхнє очищення водоканали витрачають вдвічі більше електроенергії, а отже, ці витрати закладені в тариф для звичайного споживача.
Варто визнати, що бізнес має розвиватися, має розбудовуватися, має сплачувати податки в Україні, але є обов’язок, невідворотне зобов’язання облаштувати локальні очисні споруди!

Яка відповідальність передбачена для тих, хто вчасно не встановить локальні очисні споруди?

О. Б.: Усе надсерйозно! Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення визначають, що через п’ять років водоканали отримують право відключати підприємства від централізованої системи. А якщо виробництво відключать — це вже не питання репутації бізнесу, а ризик втрати бізнесу, адже зупинити неперервне виробництво, наприклад молочне або харчове, — це збій постачання споживачам.

Коли ми зупиняємо молочний комбінат, то це втрата всього, що є в технології. Це стосується і виробництва пива, дріжджів, хліба та ін.

Тож де підприємству взяти кошти на локальні очисні споруди?

О. Б.: Тут потрібно рахувати.
Наприклад, уявімо таку ситуацію: моє підприємство коштує 100 мільйонів гривень і за три роки я можу втратити цю суму через затверджені європейські правила. Уже сьогодні мені, як власнику, на локальні очисні споруди потрібно десь віднайти пів мільйона євро, які окупляться за 2 роки. Вірогідно, це кредитні кошти. Можливо, з державних банків, бо існує величезна кількість екологічних міжнародних фондів, можна навести багато міжнародних успішних прикладів співфінансування модернізації. Доцільно запозичувати кращі практики, залучати експертів, які готові до взаємодії, бо йдеться про репутацію не лише окремо взятих бізнесів чи цілих галузей, а й усієї держави.

А головна валюта століття — безперечно, репутація!

З експертом спілкувалася шеф-редактор журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» Людмила Циганок

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства», №9, 2019

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

 

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!