Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Читайте в журналі

Як побудувати успішну екологічну компанію «з нуля»

Інтерв’ю з генеральним директором ТОВ «Центр екології і розвитку нових технологій» Владиславом Антиповим

Від редакції. Восени редакція «Екологія підприємства» розпочинає знайомити професійну спільноту з еколідерами – людьми, які своєю діяльністю, результатами та гарним прикладом надихають колег і показують нові можливості. У вересні ми взяли інтерв’ю у СЕО та засновника однієї з провідних екологічних консалтингових компаній Владислава Антипова. Отже, дізнаємося секрети створення успішного бізнесу у сфері екології «з нуля».

Вітаємо, Владиславе! Ваша компанія сьогодні є однією з найпомітніших на ринку екологічних послуг. Розкажіть, як вона створювалася і з якою метою?
В. А. Центр екології та розвитку нових технологій, або, як його частіше називають, ЦЕРН, був створений у 2015 році. Спочатку нас було всього четверо: я, ще 2 екологи та бухгалтер. Я знаходив замовлення, які ми спільними зусиллями намагалися виконати. І варто зазначити, що нам це завжди вдавалося. Базова освіта у мене — екологічна, кандидатська робота — на тему вторинних ресурсів, тривалий час я працював у міжнародних компаніях, пов’язаних з екологією. Тож створити власну екологічну компанію було логічним продовженням кар’єри. На створення компанії пішло 3 місяці, з яких більша частина — на розроблення концепції та стратегії розвитку. На реєстрацію витрачено 2 тижні й 4 тисячі гривень. Грошей особливо не було, але сервісній компанії не потрібно закуповувати велику кількість основних фондів або активів. Усі основні активи були в наших головах і ноутбуках. Коли ми створювали компанію, то просто хотіли спокійно займатися улюбленою справою без зайвих начальників, і зовсім не очікували, що все розростеться до такого масштабу.

Чи можуть екологічні послуги бути прибутковими в Україні? Про який масштаб йдеться? Можете навести якісь цифри?
В. А. Сьогодні в компанії працює вже близько 20 осіб у штаті та приблизно 15 позаштатних проектантів, з якими ми співпрацюємо на постійних засадах. Найближчим часом плануємо набрати ще близько 10 співробітників. Нашими клієнтами є практично всі найбільші підприємства гірничо-металургійного комплексу, теплоелектростанції, вугільні шахти, машинобудівні заводи, нафтопереробні підприємства і багато інших. З самого початку компанія ставила собі за мету надавати якісні послуги для великих промислових підприємств та не розмінюватися на дрібні замовлення.

У 2016 році ми налагодили взаємодію з гірничо-металургійним об’єднанням підприємств «Укрметалургпром», запропонувавши безкоштовно свої консультаційні послуги в області екології. Серед учасників об’єднання — провідні металургійні підприємства України, гірничо-збагачувальні комбінати, науково-дослідні, проектно-конструкторські, навчальні інститути та комерційні організації. В процесі проведення консультацій ми отримали прямий доступ до своїх потенційних клієнтів і можливість разом із ними брати участь у вирішенні галузевих екологічних проблем. Це дозволило створити довіру до нашої компанії й збільшило потік клієнтів, які передали нам свої проекти.

У нас уже близько 50 великих клієнтів, і 80 % з них співпрацюють з нами постійно. За 3 роки компанія успішно виконала понад 150 проектів. При цьому слід розуміти, що середня тривалість проекту становить від 6 до 8 місяців. Якщо рахувати за кількістю проектів, то на сьогодні наша частка ринку за великими промисловими підприємствами становить близько 30 % (зараз у роботі близько 100 проектів). Решта наших колег по цеху мають не більше 10 %.

З якими завданнями до Вас звертаються клієнти?
В. А. Ми розробляємо будь-яку документацію та проводимо дослідження, пов’язані з екологією: отримання екологічних дозволів, оцінка впливу на навколишнє середовище, лабораторні аналізи, екологічні аудити, міські та регіональні екологічні програми і багато іншого — загалом все, що дозволяє заробляти.

Як справляєтеся з такою кількістю проектів? Чи не впливає це на якість виконання та на результат?
В. А. Є три кити, на яких тримається наша компанія, — це люди, система і технології. Основним активом є команда. Я переконаний, що люди, які незадоволені своєю роботою, не можуть її робити добре, тому ми створюємо максимально комфортні умови для роботи і самореалізації людей. На сьогодні я вже відійшов від операційного управління компанією, але намагаюся регулярно спілкуватися з усіма співробітниками. Дізнаюся, як у них справи, чи задоволені вони роботою, чи можна щось поліпшити в компанії. Ми активно вкладаємо гроші в навчання і розвиток людей, тому що завтра вони зможуть заробити більше і для себе, і для компанії. Система оплати праці побудована так, що більшу частину грошей співробітники отримують за досягнення конкретних результатів у проектах, а не за розкладання пасьянсу чи перегляд соціальних мереж. Тобто здобувати нові навички та вдосконалювати вже набуті — не просто вимога до співробітників, а їхня особиста ініціатива, оскільки це дозволить у майбутньому заробити більше грошей.

Ми постійно шукаємо кваліфікований персонал, адже компанія активно зростає, а брати, що називається, «за оголошенням» ми не хочемо. Тому фіксована зарплата і бонуси — в середньому на 20–50 % вищі за ринкові. Це не тому, що ми дуже добрі, а тому, що розуміємо: для компанії критично важливо забезпечити приплив нових професійних співробітників і утримати тих, хто вже працює. При цьому в нас досить жорстка система найму. Щоб тільки дійти до співбесіди з керівником, потрібно пройти 3 етапи відбору.

Другим головним активом є система. У компанії чітко вибудовано бізнес-процеси і розділено зони відповідальності. Кожна людина точно знає, чим і коли їй займатися, і може сама планувати свою роботу. При цьому у співробітників гнучкий робочий графік, у нас немає знаменитого «з 9 до 18 з перервою на обід». Оцінюється виконання завдань і дотримання термінів, а не час, проведений на роботі.

В управлінні проектами використовуємо методології Project Management Professional (PMP) — діаграми Ганта, управління якістю, розподіл трудовитрат і т. д. Методології ці не нові, але, на жаль, в Україні більшість компаній їх ігнорує, тому багато проектів реалізуються хаотично і неефективно. Найчастіше тільки «лікарняний» начальника дозволяє співробітникам вчасно виконати поставлені завдання. Так ось, у нас не так. У нас всього три керівники — я і два моїх заступники, які виконують швидше адміністративні функції, ніж директивні.

Третім, але не менш важливим «китом» для нашої компанії є інформаційні технології. Ми використовуємо CRM для управління взаємодією з клієнтами, task-менеджери для щоденного планування, інструменти для управління проектами, наприклад, MS Project, інструменти Business Intelligence для управлінського обліку фінансів і багато іншого. Компанія настільки технологічно модернізована, що загалом можна керувати нею через смартфон. Це дозволяє повністю зберігати контроль над процесами з будь-якої точки світу при тому, що більша частина співробітників працює віддалено. Наші люди працюють у Запоріжжі, Кривому Розі та Краматорську. На сьогодні наймаємо команди в Маріуполі та Дніпрі.

У сучасному світі, якщо ти хочеш залишатися конкурентоспроможним, то зобов’язаний впроваджувати автоматизацію та ІТ-рішення.

До речі, за рахунок чого вдається вигідно конкурувати на ринку? Напевно, багато хто не проти поборотися за великі замовлення?
В. А. Хороше запитання. Мені здається, тому, що нам вдалося заслужити і постійно підтримувати довіру клієнтів до наших послуг. Від самого початку роботи компанії ми намагалися не тільки бути експертами з екологічних питань, а й комплексно вирішувати проблеми бізнесу.

Такий підхід виходить дорожче, але дає більше гарантій клієнтам. Для великого промислового підприємства різниці між сумами у півмільйона і мільйон гривень практично не існує. Але при цьому власнику або генеральному директору підприємства нецікаво слухати про розрахунок розсіювання або класи небезпеки відходів. Вони хочуть гарантій того, що підприємство буде повністю відповідати чинному екологічному законодавству і мати всі належні дозволи.

Ми не просто займаємося екологічними аспектами проектів, а повністю занурюємося і в технічні питання, і в економічні, і в соціальні. Чинне законодавство наділяє активних громадян дуже широкими повноваженнями, тому сьогодні вже мало просто «оформити екологічні папірці», потрібно переконати місцевих жителів в екологічній безпеці проектів і планованої діяльності.

Ви говорите про процедуру ОВД?
В. А. У тому числі й про процедуру ОВД, хоча сьогодні ми рекомендуємо клієнтам добровільно проводити громадські слухання і при отриманні інших екологічних дозволів. Це дозволяє підприємствам відкрито розповісти про свої плани і вчасно отримати зворотній зв’язок від місцевих громад. Якщо від людей приховувати інформацію, то вони завжди додумують найгірше.

Що можете сказати про сам закон з ОВД і процедуру ОВД?
В. А. Дуже правильний закон! Це вам підтвердить будь-який власник екологічної компанії, у яких стрімко додалося роботи (сміється). Насправді, більшість людей, які чули про ОВД, перш за все акцентують увагу на громадських слуханнях. При цьому практика громадських слухань з екологічних питань існує досить давно, а ось запуск єдиного реєстру ОВД — це процес абсолютно новий і, я вважаю, дуже важливий. Тим, хто не дуже «в темі», поясню: реєстр ОВД — це сайт в інтернеті, на якому викладено всі документи щодо всіх проектів, які проходять процедуру ОВД. Тепер їх можна подивитися не виходячи з квартири. Також можна дізнатися, коли будуть громадські слухання, підготувати питання та зауваження. Увага громадян до екологічних проблем дедалі посилюється, тому інвесторам доводиться акуратніше підходити до будівництва того чи іншого об’єкта, проводити більш глибокі дослідження, більш детальне моделювання. Ось цим ми і займаємося.

Сама процедура ОВД досить заплутана та складна. У нашому робочому графіку за проектами ОВД близько 40 позицій, тобто різних дій і етапів, які потрібно здійснити для проходження процедури. Під час проходження ОВД є безліч дедлайнів, порушення кожного з яких може призвести до зриву процедури. В цьому випадку доведеться розпочинати спочатку. Деякі наші клієнти навіть намагалися самостійно пройти процедуру, але в результаті все одно поверталися до нас.

Важливим моментом для успішного проходження процедури ОВД є збір вихідних даних. Від їх повноти та якості залежить деталізація звіту з ОВД і відповідно  — висновок, який буде отримано від державних органів.

Підприємства, у яких в документах порядок або які мають контракт з нами на екологічний консалтинг, проходять процедуру ОВД досить швидко і один раз, а підприємства, у яких постійний безлад у документах і в процесах, проходять ОВД болісно, довго і часто кілька разів, оскільки отримують висновок про необхідність додаткової процедури.

Розкажіть детальніше про екологічний консалтинг. У чому його цінність?
В. А. Екологічний консалтинг — це послуга, в межах якої ми вибудовуємо і підтримуємо функціонування системи екологічного менеджменту підприємства. Є така сукупність міжнародних стандартів ISO 14000, які визначають вимоги до системи екологічного менеджменту.

Однак, як і всі інші стандарти, вони є досить загальними і фіксують фундаментальні принципи. Використовувати їх в чистому вигляді практично неможливо, тому що вони не дають конкретних інструментів управління.
Компанія розробила власну методологію, за якою ми будуємо систему екологічного менеджменту для промислових підприємств, засновану на ISO 14000, але адаптовану до українських реалій.

Ми поєднали в єдину систему управління обладнанням, інфраструктурою, процесами та персоналом, а також екологічною репутацією підприємства.

Функціонування системи оцінюється за 10 показниками, кожен з яких вимірюється кількісно і має прозору систему оцінки. Для перевірки функціонування проводимо регулярні внутрішні екологічні аудити, для яких також розробили власну методологію. Ми використовуємо спеціалізоване програмне забезпечення для екологічних аудитів, яке дозволяє зберігати геопозицію при фотографуванні об’єктів і моментально залишати коментарі про виявлені відхилення. Тільки зробивши обхід, аудитор зможе підготувати попередній звіт про аудит.

Для кого актуальна ця послуга на сьогодні?
В. А. Будемо відверті, сьогодні цю послугу можуть дозволити собі тільки потужні промислові підприємства, які мають велику кількість екологічних ризиків.

Малим і середнім підприємствам просто недоцільно вибудовувати могутню систему управління для кількох джерел викидів і пари контейнерів з відходами. З іншого боку, в контексті Угоди про Асоціацію Україна — ЄС екологічним аспектам приділятиметься ще більше уваги, тому, я вважаю, ця послуга в майбутньому буде користуватися великим попитом.

Щодо Угоди про Асоціацію Україна — ЄС. Як Ви оцінюєте прогрес реалізації цього документа?
В. А. Мені досить важко судити про реалізацію всього документа, можу висловити свою думку тільки щодо його екологічної частини.

Екологічні питання закріплено в додатку ХХХ глави 6 розділу 5 Угоди. У цьому додатку перераховано низку природоохоронних директив ЄС, які мають бути імплементовані в українське законодавство. Приблизно в березні 2018 року сталося повне перезавантаження в реалізації Угоди, коли Уряд Гройсмана скасував всі попередні розпорядження Уряду Яценюка і прийняв єдиний план заходів щодо виконання Угоди. Зараз всі міністерства оновлюють свої внутрішні плани щодо реалізації Угоди, і Мінприроди не є винятком. Нещодавно при Мінприроди був запущений проектний офіс — Команда підтримки реформ, який якраз активно займається роботою в цьому напрямку.

Усього в межах Угоди про Асоціацію буде імплементовано близько 20 директив. Кожна з них регулює свою сферу — атмосферне повітря, поводження з відходами, водні ресурси і т. д.

Наприклад, директива 2010/75/ЄС «Про промислові викиди» передбачає впровадження в Україні інтегрованого екологічного дозволу. Цей дозвіл замінить окремі дозволи на викиди, спецводокористування та поводження з відходами.
Директива 2003/87/ЄС передбачає створення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. Першим кроком до створення системи торгівлі квотами має стати система обліку викидів парникових газів або так звана система «Моніторингу, звітності і верифікації» (від редакції: детально тему розглянуто в № 8 журналу «Екологія підприємства»). Наша компанія є консультантом проекту Світового банку зі створення цієї системи в Україні. Ми відповідаємо за розроблення та реалізацію пілотних проектів на підприємствах гірничо-металургійного комплексу. Наприкінці року планується внести до Парламенту Закон про «Моніторинг, звітність і верифікацію викидів парникових газів», який почне діяти з середини 2019 року (сама система запрацює з 1 січня 2020 року). Активно готуємося до прийняття цього закону і готуємо наших клієнтів — проводимо навчання, розробляємо проекти документів і так далі.

І останнє запитання. У Вас дуже цікава скорочена назва компанії, розкажіть про це детальніше.
В. А. Так (посміхається), вона збігається з назвою найбільшої в світі лабораторії, яка займається ядерною фізикою, — ЦЕРН. Коли ми придумали назву компанії, то побачили, що якщо з абревіатури відкинути «Технології», то вийде «ЦЕРН». Так вирішили і записати в статуті — ТОВ «ЦЕРН». Символічне нагадування нам усім, що ми повинні прагнути вивести українську екологію на світовий рівень.

Сподіваюся, коли-небудь Ваші колеги-журналісти запитають директора лабораторії ЦЕРН Фабіолу Джіанотті: «У Вас дуже цікава назва — вона повністю збігається з назвою знаменитої української екологічної компанії».

Дякуємо Владиславу за змістовну та цікаву розмову!

Джерело: журнал «Екологія підприємства» № 9, 2018

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook, та  каналі в Telegram.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин