Статті

Повернутися до переліку cтатей
ЕКОтрансформація

Як «зелений» шлях дозволив розкрити потенціал банку і, зрештою, самореалізуватися

Інтерв’ю з головою правління АБ «Укргазбанк» Кирилом Шевченком


Державний Укргазбанк вже нерозривно асоціюється у споживачів з екологічністю й енергоефективністю. А його банкіри стали справжніми експертами у цій сфері, до яких дедалі частіше звертаються не тільки за фінансуванням, а й за порадами — як і з ким починати екопроєкт. Банк навіть започаткував власний експертний рейтинг надійних підрядників для будівництва масштабних промислових об’єктів відновлюваної енергетики. Тож не дивно, адже минулого року більше половини всіх проєктів було реалізовано в Україні саме за допомогою Укргазбанку. До того ж Світовий банк вважає, що з усіх українських державних фінансових структур саме Укргазбанк досягнув найкращих результатів на шляху перетворень.

Про те, як трансформувався універсальний держбанк в кращого експерта по «зеленому» фінансуванню, розповів голова правління банку Кирило Шевченко.

«Укргазбанк» став першим банком, який впровадив інноваційну для України систему GreenBanking. Чи складним було таке рішення та власне зміни? На які труднощі довелося наражатися?

К. Ш.: Зміни — це завжди досить складний, трудомісткий процес. Та в нашому випадку результат повністю нівелює ті складнощі, з якими ми мали справу у процесі формування нових «ми».

Коли потрібно було вирішувати, на які ринки ми хочемо вийти, банк опинився на роздоріжжі. Була змога піти в сектор кредитування агробізнесу, але там вже існувало чимало гравців, і нам зовсім не хотілося бути «одними з». Тому вирішили шукати свою нішу, щоб стати «унікальними», і, як на мене, не помилилися. Першим кроком стало кредитування ОСББ. Ми запровадили відповідний продукт, який одразу знайшов відгук у наших клієнтів. І хоча з того часу в даному сегменті з’яви лися нові гравці, серед наших позичальників вже налічується понад 2 тисячі клієнтів. Тому кредитування ОСББ все ж таки асоціюється здебільшого з Укргазбанком.

«Зелене» фінансування — абсолютно нова інноваційна модель в банківському секторі. До того ж цей вектор є найбільш затребуваним в розрізі як світових реалій, так і української спадщини. Оскільки саме українці останніми роками гостро відчувають недоліки екстенсивної енергетики — перехід від традиційної до «зеленої» енергетики для нас є життєво необхідним.

Для популяризації ідеї «зеленого» кредитування ми розпочали доносити клієнтам головний меседж, що енергоефективність — це «робоча» історія про мінімізацію витрат, зниження собівартості, а отже, й підвищення конкурентоспроможності. З метою розширення світогляду клієнтів і надання їм вичерпної інформації ми створили окремий департамент, в якому працюють фахівці технічної та екологічної експертизи. Їхнє завдання — запропонувати клієнту не тільки програму фінансування, а й технічне рішення — тобто, як саме зробити його підприємство менш енерговитратним. Наші експерти приїздять до клієнта, вивчають його виробництво і надають свої рекомендації — що саме можна виправити.

Без перебільшення, результати «зеленої» діяльності банку вражають: наш екопортфель загалом вже налічує 450 проєктів на суму 22,3 млрд грн! Відповідно, щорічна економія газу становить 800 млн м3, а скорочення викидів СО2 — понад 1,2 млн тонн.

Щоб було більш зрозуміло, ці показники еквівалентні вилученню з українських доріг викидів понад півмільйона автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння!

Справді, якщо на початку нашого «зеленого» шляху була тільки нова для України ідея, то вже згодом всі ми зрозуміли, наскільки актуальною і важливою вона є саме для нашої країни. Тепер всім відомо, що єдиний в Україні екобанк — це Укргазбан

Як працюють інші «зелені» банки у світі? Чи відрізняються підходи та напрями фінансування?

shevchenkoК. Ш.: Мережа «зелених» банків діє в усьому світі здебільшого за трьома напрямами — фінансування енергоефективності, відновлюваної енергетики та екологічних проєктів. Наприклад, у США перший «зелений» банк GreenBank Коннектикуту створено ще 2011 року. З точки зору функціонування моделі GreenBanking, за обсягом зараз ця фінансова установа є, так би мовити, провідною в США.

На сьогодні відомими американськими банками, що функціонують за принципом моделі GreenBanking, є:

Каліфорнійський центр кредитування енергетичних та екологічних потреб, який функціонує як зелений банк штату в Каліфорнійському банку інфраструктури та економічного розвитку. Головна його ініціатива — загальнодержавна програма енергоефективності (SWEEP), що фінансує проєкти з енергоефективності та розвитку муніципалітетів, університетів, шкіл і лікарень;

Нью-Йоркський зелений банк (NYGB), найбільший в США.
Щодо Європи, то тут одна з найбільших установ функціонує у Великій Британії. У 2012 році уряд створив Британський інвестиційний банк Великої Британії (GIB).

Банк працює з різними технологіями, зокрема такими, як енергоефективність, відходи і біоенергетика, вітряні електростанції і морські поновлювані джерела.

Який напрям сьогодні є найбільш популярним?

shevchenkoК. Ш.: Безумовно, це відновлювана енергетика. На жаль, Україна входить в Топ країн з найвищим рівнем енергоспоживання в світі. Крім того, істотної шкоди українській екології завдають старі підприємства, які дісталися нам у спадок з радянських часів.

Тому популяризувати «зелені» кредити — це не просто наша місія, ми хочемо сказати, що альтернативна енергетика в сучасних реаліях безальтернативна! З 2016 року ми заручилися підтримкою Міжнародної фінан- сової корпорації IFC і спільно вже реалізували 164 масштабних проєктів з відновлюваної енергетики.

Мабуть, один з найвагоміших в нашому арсеналі — кредитування будівництва сонячної станції «Солар Чорнобиль» у Прип’яті.

Вона вже генерує чисту електроенергію за «зеленим» тарифом, завдяки чому викиди СО2 в атмосферу зменшаться майже на 500 тонн на рік.

Нещодавно ми реалізували ще один унікальний для України і всієї Європи проєкт — сонячну електростанцію у Вільногірську Дніпропетровської області. Це СЕС нового покоління, яка використовуватиме новаторську технологію двофазних сонячних панелей у поєднанні з сучасною системою сонячного відстеження. Така технологія дозволяє генерувати на 40 % більше електроенергії порівняно з традиційними сонячними установками аналогічних габаритів. Крім того, ця станція є максимально ефективною саме в українських широтах.

Вона не зменшуватиме генерації електроенергії навіть взимку, перетворюючи відбиті від снігу промені на чисту енергію, тоді як класична СЕС зменшить свою генерацію майже до нуля. Сонячна електростанція у Вільногірську є унікальним проєктом для сонячної енергетики загалом. Для України ця СЕС стала першим прикладом, де інноваційна технологія з біз нес-ідеї перетворилася на реальний діючий об’єкт.

І ми відчуваємо зараз особливу гордість за те, що наша мрія про передові технології у використанні зеленої енергії сонця стала реальністю саме в Україні за фінансової підтримки Екобанку. Цей проєкт є вкрай важливим з точки зору свого соціального значення, адже промисловий регіон має значне техногенне навантаження. Реалізація таких екологічних проєктів є позитивним знаком для регіону, оскільки екологічні проблеми можна тепер вирішувати ефективно і з користю для кожного жителя.

За підрахунками фахівців Укргазбанку, цієї «зеленої» електроенергії вистачить для забезпечення потреб понад 23 тисяч домогосподарств. А зменшення викидів СО2 в результаті реалізації проєкту сягне майже 2,5 тисяч тонн на рік.

В Україні це вже 121 сонячна електростанція, побудована і введена в експлуатацію за фінансової участі Укргазбанку. Сумарна потужність профінансованих Екобанком сонячних станцій становить 780 МВт, і їх робота дозволяє зменшити викиди СО2 приблизно на 450 тис. тонн.

Як ви оцінюєте вплив споживання ресурсів на економіку та вплив «екологізації» бізнесу? У будь-якому випадку наша економіка лишається ресурсомісткою і енергоємною. Чи є у нас шанс подолати такий виклик, як можливий дефіцит ресурсів? У чому тут може допомогти фінансовий сектор?

shevchenkoК. Ш.: Саме фінансовий сектор тут і може допомогти головним — коштами. А наш банк — ще й експертизою. Дефіцит ресурсів можна подолати завдяки розвиткові саме відновлюваних джерел енергії та модернізації виробництва. Тут, до речі, і допоможуть наші технічні експерти. Вони прибувають до клієнта, вивчають його виробництво і надають робоче рішення. Ми намагаємося не просто пояснити, а й надати детальний аналіз щодо майбутніх заощаджень та заробітку.

Взагалі екологізація бізнесу — це світовий тренд, який вже давно перейшов від просто «модно» у «вкрай необхідно».
Бізнес нарешті стає відповідальним. Всі ми бачимо, до яких наслідків призводить діяльність людини в глобальному сенсі. У гонитві за більш зручним існуванням ми поступово перетворюємо нашу планету на непридатну до життя всього живого на ній. Чи є у нас вихід?

Адже зупинити технологічний прогрес уже неможливо. Вважаю, що є. Що ліпшим ми прагнемо зробити своє життя, то більше зусиль ми мусимо спрямовувати на допомогу нашій планеті впоратися з нищівними результатами нашої праці. Необхідно знайти баланс між «краще» для нас і «краще» для навколишнього середовища.

Українському бізнесові уже добре відомо, що найефективнішою вигодою є економія. Тобто, впровадження сучасних енергоефективних рішень в бізнесі дозволяють досягти суттєвої економії. Звісно, для тих, хто вибрав екологічний і відповідальний підхід до ведення своєї підприємницької діяльності, Укргазбанк пропонує спеціальні умови: знижені ставки за кредитами, і збільшені — за депозитами. У такий спосіб ми мотивуємо бізнес ставати екологічним і відповідальним.

Чи користується попитом «альтернатива» серед українців?

shevchenkoК. Ш.: Ми були здивовані, але «зелений» вектор відразу знайшов відгук у клієнтів. Справді, ми були першим банком в Україні, який впровадив програму кредитування на установку сонячних станцій «під ключ» у власному дворі, і тепер ми спостерігаємо справжній «бум сонця». Особливо тішить, що стимул переходу на «зелену» енергію дедалі частіше стає не просто бажанням стати незалежними, а усвідомленням цінності власного вкладу в здорове майбутнє країни.

Чи підтримуються «зелені» ініціативи на державному рівні?

shevchenkoК. Ш.: Безперечно. Певно, найпопулярнішою в Україні є державна програма енергоефективності з компенсацією фізичній особі або ОСББ від 20 % до 70 % суми кредиту. Попит на участь в цій програмі — доказ того, що питання економії енергоресурсів зараз поставлено дуже гостро як на державному рівні, так і на рівні кожної окремої сім’ї.

Безумовно, ми пишаємося, що саме нас обирають для реалізації наймасштабніших енергоефективних проєктів в Україні. Певною мірою це пов’язано з тим, що у нас вже є аналогічний успішний досвід — повна енергомодернізація житла в Києві на суму 10 млн грн і в Луцьку на 3,5 млн грн. Нещодавно ми стали єдиним партнером нової компенсаційної програми Фонду енергоефективності та IFC — «Енергодім».

Укргазбанк — це поки єдиний фронт-офіс, так би мовити, «вікно», через яке ОСББ можуть отримувати гранти на реалізацію комплексної модернізації житла. В Україні 200 тисяч багатоповерхівок і 33 тисячі будинків, об’єднаних в ОСББ — а це означає, що потенціал для роботи в енергомодернізації житлового сектора колосальний.

А яка наразі склалася ситуація з класичними кредитами? Бізнес до вас звертається за отриманням таких кредитів?

shevchenkoК. Ш.: Звичайно. Але наші менеджери можуть проаналізувати діяльність бізнесу і запропонувати більш цікавий варіант співпраці.
Зазвичай клієнту складно зорієнтуватися, яка програма йому потрібна. Він просто не знає всіх можливостей отримання відповідного банківського фінансування. Але у нас завжди є що запропонувати. Ми розробили лінійку продуктів для малих і середніх підприємств, яка дає змогу фінансування під нижчі відсоткові ставки, ніж на ринку.

З цією метою ми запровадили нову унікальну програму «ЕКО БУМ», яка допомагає розібратися в потребах бізнесу і розробити індивідуальний план розвитку. Таким чином, ми надаємо клієнтові доступ до нових сучасних банківських продуктів, програм і фінансових рішень, які зможуть вивести бізнес на новий якісний рівень.

Ваші прогнози щодо того, як швидко екоініціативи стануть звичними для українців...

shevchenkoК. Ш.: В Україні екотренди щойно зароджуються, але ми вже добре їх відчуваємо. Йдеться про третій вектор нашої діяльності —

фінансування проєктів захисту довкілля. Наразі Україна входить в Топ-10 антирейтингу країн за кількістю сміття на душу населення, а це понад 10,6 тонн! 96 % з усієї кількості сміття доправляються на полігони, де роками продовжують «жити» в ґрунті.

Наш внесок у боротьбу з проблемою — фінансування закупівлі сучасного обладнання для експлуатації на біогазових електростанціях, на полігонах твердих побутових відходів в кількох областях України.

Проте ми цілком впевнені, що не можна нести гармонію в світ, коли її немає у себе вдома. Тому неабияку увагу банк приділяє підтримці екотрендів у власних офісах. Контейнери для сортування сміття, утилізації батарейок, енергозберігаюче освітлення, відмова від паперового документообігу та впровадження електронного підпису — ми впевнено працюємо над створенням ековідповідального офісу.

Наша маленька перемога — це відмова від використання пластику в роботі з клієнтами. Здавалося б, така дрібниця на столі, але ми підрахували, що банк щорічно використовував 420 тисяч таких файлів для документів. Для порівняння, це еквівалентно площі 3060 км2, тобто 428 футбольних полів!

У розвитку екокультури ми не розмінюємося на дрібниці, а ретельно продумуємо кожну деталь. Наша стратегія розвитку принципово нової, чистої і безпечної моделі виправдала себе, а перехід на «зелений» шлях дозволив розкрити потенціал і, зрештою, самореалізуватися.

Джерело: журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №9, 2019

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Розсилка новин

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!