Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Усе про оренду водозабірних свердловин: правові аспекти

Актуальні питання:

  • Вода з артезіанських свердловин: які обoв’язки суб’єкта господарювання?
  • Хто має отримати дозвіл на спецводокористування в Україні?
  • У яких випадках землевласники і землекористувачі можуть видобувати підземну воду (окрім мінеральної) без спеціального дозволу на користування надрами?
  • У яких випадках спеціальний дозвіл на користування надрами надається без проведення аукціону?

Державний облік артезіанських свердловин

Щоб видобувати підземну воду, суб’єкт господарювання зобов’язаний:
1) провести державний облік свердловини;
2) отримати відповідні дозвільні документи;
3) мати зареєстроване в установленому порядку право на користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Гірничого закону України від 6 жовтня 1999 року № 1127-XIV свердловина — це циліндрична гірнича виробка, створена бурами або іншими буровими інструментами.

Згідно зі ст. 181 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Отже, нерухомим майном визнається об’єкт, який має такі ознаки:
1) об’єкт розташований на земельній ділянці та нерозривно пов’язаний із землею, тобто він не може існувати без землі;
2) переміщення зазначеного об’єкта є неможливим без його знецінення та зміни призначення.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі — Закон № 161) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України (далі — ЗКУ), ЦКУ, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно зі ст. 79-1 ЗКУ земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Відповідно до ст. 15 Закону №161 істотними умовами договору оренди землі є об’єкт оренди: кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки. Відповідно до ст. 6 Закону № 161 право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації згідно із законом.

Статтею 17 Закону № 161 передбачено, що об’єкт оренди за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Увага! Матеріал публікується частково. Повна версія в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 7, 2019

Іван Паламарчук, заслужений природоохоронець України

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook та каналі в Telegram

Читайте також:

Розсилка новин

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!