Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Чи допускається розташування в санітарно-захисній зоні підприємства (1000 м) теплиці та яким документом це нормується?

 Планується проєкт реконструкції існуючого підприємства, в санітарно-захисній зоні (1000 м) підприємства розташована теплиця. Чи допускається розташування в санітарно-захисній зоні підприємства (1000 м) теплиці та яким документом це нормується? Яким чином діяти в наведеному випадку?


Відповідь: Санітарно-захисна зона — це територія навколо потенційно небезпечного підприємства, в межах якої заборонено проживання населення та ведення господарської діяльності, розміри якої встановлюються проєктною документацією відповідно до державних нормативних документів. 

Основні гігієнічні вимоги до планування і забудови як нових, так і наявних підприємств, їх санітарного упорядкування регламентовані Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 червня 1996 року № 173 (далі — Правила).


enlightened

Важливо:

Згідно з п. 5.10 Правил не допускається використання для вирощування сільськогосподарських культур земель санітарно-захисної зони підприємств, що забруднюють навколишнє середовище високотоксичними речовинами та речовинами, що мають віддалену дію (солі важких металів, канцерогенні речовини, діоксини, радіоактивні речовини та ін.). Можливість сільськогосподарського використання земель санітарно-захисних зон, що не забруднюються вище переліченими речовинами, необхідно визначати відповідно до законодавства.


Таким чином, у випадку, якщо в результаті діяльності вашого підприємства здійснюються викиди високотоксичних речовин та речовин, що мають віддалену дію (солі важких металів, канцерогенні речовини, діоксини, радіоактивні речовини), розміщення теплиці та вирощування сільськогосподарських культур в СЗЗ вашого підприємства заборонено.

В іншому випадку, якщо ваше підприємство не здійснює вищеперераховані викиди, можливість розміщення теплиці в межах СЗЗ Вашого підприємства повинна бути підтверджена:

  • «Методикой расчета концентраций в атмосферном воздухе вредных веществ, содержащихся в выбросах предприятийє» ОНД-86;
  • розрахунками рівнів шуму та електромагнітних випромінювань;
  • протоколами стану реальної санітарної ситуації (фонового забруднення, особливостей рельєфу, рози вітрів та ін.), а також даних лабораторних досліджень.

Зобов’язання підтвердити таку можливість покладається на суб’єкта господарювання, який експлуатує теплицю.

Правилами передбачається можливість зміни розмірів СЗЗ. Зокрема, за п. 5.7 Правил розміри санітарно-захисної зони можуть бути зменшені, коли в результаті розрахунків та лабораторних досліджень, проведених для району розташування підприємств або іншого виробничого об'єкта, буде встановлено, що на межі житлової забудови та прирівняних до неї об'єктів концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі, рівні шуму, вібрації, ультразвуку, електромагнітних та іонізуючих випромінювань, статичної електрики не перевищуватимуть гігієнічних нормативів.

Тобто підприємству на етапі прийняття рішення про можливість зменшення СЗЗ, необхідно встановити стан фонового забруднення як території СЗЗ так і на межі житлової забудови та прирівняних до неї об'єктів. При цьому встановлено, що на зовнішній межі санітарно-захисної зони, зверненої до житлової забудови, концентрації та рівні шкідливих факторів не повинні перевищувати їх гігієнічні нормативи.

Якщо за результатами проведених розрахунків та досліджень буде встановлено, що нормативи не перевищені, підприємству необхідно розробити Проєкт організації санітарно-захисної зони, у т. ч. відповідну технічну документацію.

Своєю чергою, даний Проєкт, розмір санітарно-захисної зони, передбачений Правилами є підставою для внесення відповідних обмежень до Державного земельного кадастру щодо використання земель СЗЗ, що виключить можливість розміщення промислових та житлових об’єктів в межах СЗЗ у майбутньому.

Порядок внесення обмежень, документи, які подаються регламентується постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» від 17 жовтня 2012 року № 1051.


enlightened

Зверніть увагу!
Наявність зареєстрованих обмежень у використанні земель навколо підприємства забезпечить дотримання встановленої санітарно-захисної зони


У тих випадках, коли розрахунками не підтверджується розмір нормативної санітарно-захисної зони або неможлива її організація в конкретних умовах, необхідно приймати рішення про зміну технології виробництва, що передбачає зниження викидів шкідливих речовин в атмосферу, його перепрофілювання.

 

Матеріал є частиною журналу №3, 2021 «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!