На сьогодні — ні. Це пов’язано з неврегульованістю питання щодо методики розрахунку відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України від 19 квітня 2017 року № 275 (далі — Положення) Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань пред’являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір.
Статтею 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16 жовтня 1992 року № 2707-XII (далі — Закон № 2707) передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання відповідним органом державної влади.
Таким чином, здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу є порушенням ст. 11 Закону № 2707.
Єдиний підхід до розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря регламентовано Методикою, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10 грудня 2008 року № 639 (далі — Методика).
Однак 11 червня 2019 року на підставі наказу Міністерства юстиції України № 1453/5 наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» від 10 грудня 2008 року № 639 виключено з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади.
Відповідно до п. 20 постанови Кабміну «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 28 грудня 1992 року № 731 нормативно-правовий акт, виключений з державного реєстру, підлягає скасуванню органом, що його прийняв, протягом 5 днів з дня отримання повідомлення про виключення з державного реєстру.
Відповідь надана експертом у січні 2020 р.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»