Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Чи необхідно проводити щорічні лабораторні виміри стаціонарних джерел викидів (організованих та неорганізованих)?

Чи необхідно проводити щорічні лабораторні виміри стаціонарних джерел викидів (організованих та неорганізованих)?

Відповідає на запитання:

Швець Ірина Миколаївна, проектний менеджер з екологічного розвитку

Відповідно до Закону України «Про охорону атмосферного повітря»:

  • неорганізоване стаціонарне джерело викиду — джерело викиду, з якого забруднюючі речовини надходять в атмосферне повітря у вигляді ненаправлених потоків та яке не оснащене спеціальними спорудами для відведення пилогазоповітряної суміші;
  • організоване стаціонарне джерело викиду — джерело викиду, з якого забруднюючі речовини надходять в атмосферне повітря через спеціально споруджені газоходи, димові труби, аераційні ліхтарі або інші споруди для відведення пилогазоповітряної суміші;

Згідно з вимогами статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» суб’єкти господарювання зобов’язані:

  • вести щоденний облік часу роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу;
  • здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря організованими та не організованими стаціонарними джерелами викидів, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Вимоги щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених нормативів ГДВ забруднюючих речовин у атмосферне повітря від організованих стаціонарних джерел викидів встановлюються у дозволі на викиди та діють протягом всього терміну дії цього дозволу, а саме до отримання нового дозволу, яким скасовується попередній дозвіл.

Перелік заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із зазначенням джерел викидів, періодичності вимірювань, методик виконання вимірювань, місця відбору проб також містяться у документах, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Лабораторні дослідження здійснюються лише організаціями, які акредитовані на виконання вимірювань.

Щодо щоденного обліку часу роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу

До листопада 2015 р. на підприємствах здійснювали такий облік відповідно до форми первинного обліку з охорони атмосферного повітря ПОД-1 «Журнал обліку стаціонарних джерел забруднення та їх характеристик», яка була затверджена наказом Центрального статистичного управління СРСР «Про затвердження форм первинної облікової документації з охорони повітряного басейну» від 9 червня 1981 року № 329. Але ця форма первинного обліку була відмінена наказом Державної служби статистики України «Про визнання таким, що не застосовується на території України, наказу Центрального статистичного управління СРСР «Про затвердження форм первинної облікової документації з охорони повітряного басейну» від 09.06.1981 № 329» від 11.11.2015 р. № 323.

Натепер відсутня затверджена нормативним документом форма, відповідно до якої необхідно вести постійний облік щодо обсягу та складу забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» від 09.07.2022 № 2393-IX до Закону України «Про охорону атмосферного повітря» внесено зміни.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом необхідно:

  • привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
  • забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
  • забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

Тож чекаємо до 9 січня 2023 р. прийняття нормативного документа, відповідно до якого будемо здійснювати постійний облік за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря організованими та неорганізованими стаціонарними джерелами викидів, і рівнями фізичного впливу.

Але до прийняття нормативного документа можна скласти в довільній формі «Журнал обліку часу роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу» і затвердити наказом по підприємству. Прописати наказом по підприємству, як саме треба вести цей журнал в паперовому вигляді чи в електронній формі. За основу взяти форму Журналу обліку роботу газоочисних установок, доповнивши видом джерела викиду (організоване/неорганізоване).

Невиконання Умов дозволу на викиди, може бути підставою для нарахування штрафних санкцій під час перевірки контролюючими органами, а систематичне невиконання встановленої вимоги, може бути підставою анулювання Дозволу.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!