Чи порушувалося питання щодо збитків, завданих водному середовищу та рибному господарству внаслідок російського вторгнення? А саме фіксація таких дій (в тому числі у Чорному та Азовському морях) внаслідок обстрілів у районі акваторії Одеської затоки.
Відповідь: Наразі на порядку денному стоїть завдання фіксації порушень у сфері навколишнього природного середовища в т. ч. водним об’єктам та біоресурсам (рибному господарству України). Питання відшкодування збитків буде відбуватися у міжнародних судах після завершення воєнних дій.
Для цього повинні бути чітко зафіксовані належні докази (час, місце, в чому полягає суть порушення та інше):
- дані про виникнення надзвичайних ситуацій — підриви, бомбардування складів паливно-мастильних матеріалів, сховищ нафтопродуктів, підприємств, які можуть використовувати небезпечні та/або хімічні речовини у виробництві;
- дані про пошкодження, руйнування чи зупинку діяльності очисних споруд, що очищують стоки перед скиданням у водні об’єкти — водоканали, промислові об’єкти;
- руйнування дамб полів фільтрації та витік відходів на рельєф місцевості;
- руйнування очисних або гідротехнічних споруд;
- займання (горіння, тління) місць видалення відходів — сміттєвих полігонів;
- пошкодження ґрунтового покриву, горіння, рубка лісів — особливо на територіях природо-заповідного фонду.
Оцінка шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 326.
Основні показники, які оцінюються, та відповідальні органи за розроблення методики.
Публікація є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №4, 2022