При відмивці деталі від фарби (порошкова, не небезпечна, розчинена GAS) використовується 25% розчин аміаку, нітророзчинник, сода. Передбачена одна спецємкість для збору «відмивки». Чи необхідно збирати залишки відмивок (відходи) окремо? Чи можна мити деталь в загальній ванні з загальним зливом? Чи приймуть під утилізацію таку суміш відходів?
Відповідає на запитання:
Шмурак Євген Леонідович, консультант з питань охорони навколишнього природного середовища
По-перше, пошук відповідей на питання, що робити з відходами виробництва – це робота інженерів-технологів. У суспільстві поширені такі помилки – вони вважають, що саме екологи повинні прибирати сміття та відходи. Але задачі у екологів – інші, а саме визначати, що не можна робити.
Якщо Ваші відходи не підходять Вам, то скоріше за все вони не підходять й іншим, тобто вони не придатні для відновлення — використання (колишня утилізація) і їх буде необхідно видаляти. Аналогічні проблеми виникають також в гальванічних виробництвах.
Таким чином, Вам доведеться провести їх хімічний аналіз, та прокласифікувати зазначені відходи, а далі шукати відповідного ліцензіата, який згодиться прийняти Ваші відходи. Чому ліцензіата? Скоріше за все – Ваша «відмивка» буде віднесена до небезпечних відходів, як і більшість відходів розчинників. Якщо ніхто не згодиться прийняти Ваші відходи, то Ви будете вимушені відмовитись від планів нового техпроцесу.
Питання загальної ванни, загального зливу, кількості спецємностей – це питання технологів та інженерів з охорони праці. Вони лише частково належать до віднесення відходів до небезпечних.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»