Підприємство А планує припинити виробництво паливних пелет і все обладнання здати в оренду фізичній особі — підприємцю Б. Дозволи на викиди від стаціонарних джерел при виробництві пелет підприємство А має у складі дозволу, де вказані й інші джерела викиду, які є у власності підприємства. Чи зобов’язане підприємство А корегувати дозвіл на викиди в разі здачі в оренду окремих стаціонарних джерел викиду? Чи повинен ФОП орендар Б отримати дозвіл на викиди? Хто буде платником екологічного податку за здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення?
Також, згідно з п. 1.8. Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 р. № 7, у випадку зміни параметрів джерел викидів, зареєстрованих у звіті по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, підприємство, за потреби, проводить інвентаризацію викидів в повному обсязі або вибірково і представляє звіт в Мінприроди, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. Актуалізація звіту з інвентаризації зобов’язує отримати новий дозвіл.
Якщо при здачі в оренду окремих стаціонарних джерел викиду, не змінюються їх параметри, кількість, кількість і якість складу забруднюючих речовин, корегування дозволу не вимагається.
Чи повинен ФОП орендар Б отримати дозвіл на викиди?
Вказане питання врегульовано ч. 4 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Зокрема, у разі надання на підставі договору оренди чи інших договорів у тимчасове користування приміщень та обладнання за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання від орендаря або іншого користувача не вимагається отримання документа дозвільного характеру на їх використання (експлуатацію), крім потенційно небезпечних об'єктів та в разі експлуатації машин, механізмів, устаткування (далі — устаткування) підвищеної небезпеки, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, за загальним правилом орендар, який використовує обладнання (стаціонарні джерела викидів), охоплене дозволом, за умови дотримання технологічного регламенту, який досліджувався при отриманні дозволу на викиди, не повинен отримувати дозвільний документ. Виключення становлять:
Відповідальність за використання (експлуатацію) обладнання та умови такого використання, у т. ч. з посиланням на дозвіл, первинний облік джерел викиду, сплату екологічного податку, краще визначити в договорі оренди.
Хто буде платником екологічного податку за здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення?
За ст. 240.1, 240.1.1 Податкового кодексу України платниками податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.
Оскільки викиди здійснюються під час діяльності орендаря, саме він і є платником екологічного податку.
Особливості взаємовідносин з органами ДФС зазначено в ІПК.
Публікація є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №1, 2022
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»