Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Чим регламентується форма та процедура оформлення Звіту про фактичний обсяг радіоактивних відходів?

Податкова інспекція вимагає надати Звіт про фактичний обсяг радіоактивних відходів за погодженням Держатомрегулювання та Держпродспоживслужби у зв'язку з тим, що підприємство має оформлений дозвіл. Чим регламентується форма та процедура оформлення такого Звіту?

Відповідає на запитання:

Кошелєва Олена Сергіївна, еколог промислового підприємства, експерт ПАЕУ, внутрішній аудитор систем ISO 9001, ISO 14001

Відповідно до Закону України «Про поводження з радіоактивними відходами» (далі — Закон):

Виробники радіоактивних відходів — юридичні або фізичні особи, в результаті діяльності яких утворюються радіоактивні відходи або передбачається їх утворення, крім спеціалізованих підприємств по поводженню з радіоактивними відходами.

Державний реєстр радіоактивних відходів — послідовний поточний запис про утворення, фізико-хімічний склад, обсяги, властивості, а також перевезення, зберігання та захоронення радіоактивних відходів.

Захоронення радіоактивних відходів — розміщення радіоактивних відходів у сховищі, без наміру їх вилучення, з метою утримання та ізоляції радіоактивних відходів від біосфери.

Зберігання радіоактивних відходів — розміщення радіоактивних відходів на об’єкті, на якому забезпечуються їх ізоляція від навколишнього природного середовища, фізичний захист і радіаційний моніторинг, а також можливість подальшого вилучення, переробки, перевезення та захоронення;

Відповідно до ст. 11 Закону, «Обов'язки юридичних та фізичних осіб під час поводження з радіоактивними відходами»:

Право на поводження з радіоактивними відходами мають юридичні та фізичні особи, що мають виданий у встановленому порядку дозвіл органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки на здійснення відповідного виду діяльності (ліцензіати).

Ліцензіати, які виконують роботи на будь-якому етапі поводження з радіоактивними відходами, зобов'язані вести власний облік радіоактивних відходів.

Відповідно до Державних санітарних правил «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України», що затверджені Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 02.02.05 № 54 (далі — Наказ № 54):

  • п. 10.14 — Щорічно комісія, призначена адміністрацією підприємства, здійснює інвентаризацію радіоактивних речовин, радіонуклідних приладів, апаратів, рентгенівських і інших установок незалежно від їхньої активності та призначення;
  • п. 10.15. — Інвентаризація здійснюється з метою підтвердження того, що ДІВ знаходяться у встановлених для них місцях і забезпечене їхнє зберігання. Результати інвентаризації оформлюються відповідним актом (додаток 11), а копії направляються до територіальних закладів державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України. Усі виявлені в процесі інвентаризації порушення щодо поводження з ДІВ відображаються в акті та для їхнього усунення вживаються негайні заходи. Виявлені в процесі інвентаризації непридатні для подальшої експлуатації радіоактивні речовини та інші ДІВ повинні розглядатися як радіоактивні відходи, що підлягають своєчасному списанню і передачі на захоронення в терміни, погоджені з територіальними закладами державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України.

Звіт про фактичний обсяг радіоактивних відходів за погодженням Держатомрегулювання та Держпродспоживслужби — скорочена назва документа, який оформлюється на підприємствах що використовують Джерела іонізуючого випромінювання. Під час проведення інвентаризації залучаються представники Держатомрегулювання та Держпродспоживслужби.

Відповідно до Порядку проведення державної інвентаризації радіоактивних відходів (НП 306.5.04/2.059-2002) (далі — Порядок), що затверджений Наказом від 11.02.2003 № 27 (далі — Наказ № 27), на підприємствах, в установах та організаціях оформлюються:

  • акт про результати державної інвентаризації РАВ;
  • облікова картка радіоактивних відходів;
  • реєстраційна картка сховищ та місць тимчасового зберігання радіоактивних відходів.

Державна інвентаризація РАВ здійснюється один раз на три роки. Конкретні строки проведення інвентаризацій визначає орган державного управління у сфері поводження з радіоактивними відходами — Державне агентство України з управління зоною відчуження (далі — ДАЗВ), яке здійснює загальну організацію проведення державної інвентаризації РАВ на всіх підприємствах, в організаціях і установах України.Державна інвентаризація РАВ на підприємствах, в організаціях, установах, наукових і медичних закладах здійснюється інвентаризаційними комісіями, створеними наказами по підприємствах, організаціях, установах, наукових і медичних закладах.

До складу інвентаризаційних комісій підприємств, організацій, установ, наукових і медичних закладів обов'язково включаються:

  • посадова особа, відповідальна згідно з наказом за радіаційну безпеку;
  • посадова особа, відповідальна згідно з наказом за збір, зберігання та передачу РАВ на спеціалізоване підприємство по поводженню з РАВ;
  • посадова особа, відповідальна згідно з наказом за організацію та проведення радіаційного контролю;
  • член районної інвентаризаційної комісії.

Голови інвентаризаційних комісій підприємств, організацій, установ, наукових і медичних закладів проходять навчання з правил оформлення документів за результатами державної інвентаризації РАВ, яке організовує обласна інвентаризаційна комісія.

Інвентаризаційні комісії підприємств, організацій, установ, наукових і медичних закладів здійснюють:

  • перевірку наявності РАВ у місцях їх збору, зберігання;
  • перевірку даних щодо обліку РАВ;
  • оформлення звітних документів за результатами державної інвентаризації РАВ;
  • передання звітних документів за результатами державної інвентаризації РАВ до інвентаризаційної комісії вищого рівня.

Державна інвентаризація РАВ підприємств, організацій і установ, що належать до сфери управління ДАЗВ, здійснюється за наказом ДАЗВ.

Інвентаризаційні комісії створюються згідно з наказами по підприємствах, організаціях, установах і формуються за участю представників територіальних органів Держатомрегулювання та органу державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ.

Форма інвентаризаційної відомості затверджена додатком 1 до п. 4.1 Порядку.

Після утворення радіоактивних відходів необхідно укладати договір зі спеціалізованим підприємством що здійснює послуги з приймання радіоактивних відходів (спеціалізоване підприємство по поводженню з радіоактивними відходами — підприємство (об’єднання), яке здійснює на основі ліцензії збирання, переробку, перевезення, зберігання та/або захоронення радіоактивних відходів, переданих у власність держави).

Під час передачі радіоактивних відходів необхідно отримати узгодження Держспоживслужби на передачу відходів спецпідприємству, а також оформити наступні документи:

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!