Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Дизель-генератори на підприємствах у 2023 році (ситуація з практики)

На підприємстві є два дизель-генератори (по 4,2 кВТ) та один генератор, який працює на природному газі (13 кВТ). Усі генератори придбано до 2022 р.

Відповідає на запитання:

Сергій Карагодін, голова експертної ради видання "ECOBUSINESS. Екологія підприємства», промисловий еколог, провідний інженер з охорони навколишнього середовища ТОВ «КНАУФ ГІПС ДОНБАС»

1) Чи потрібно розраховувати викиди в атмосферне повітря для сплати екологічного податку, якщо в існуючому дозволі генераторів як стаціонарних джерел викидів немає?


Адже згідно із ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися лише за наявності Дозволу. Тобто наше підприємство не може користуватися зазначеними генераторами. Проте, згідно з розділом ІХ Закону України «Про атмосферне повітря» (прикінцеві положення), тимчасово, протягом дії воєнного стану та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, дозволяється експлуатація генераторів, без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, крім випадків, якщо вони є невід’ємною частиною об’єкта нерухомого майна, введеного в експлуатацію до 24 лютого 2022 року.

Щодо сплати екологічного податку

У Податковому Кодексі України (п. 46 Підрозділу 5 розділу XX) зазначено:

  • Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування, для цілей застосування розділу VIII цього Кодексу не вважаються стаціонарними джерелами забруднення у значенні, наведеному у підпункті 14.1.230 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД.

Тож якщо електрогенераторні установки, що має підприємство, можна класифікувати за кодом 8502 УКТ ЗЕД (Митний тариф України (Групи ... | від 19.10.2022 № 2697-IX), а радше за все, що можна, то, незалежно від того, коли ці електрогенераторні установки почали експлуатуватися, вони не вважаються стаціонарними джерелами викидів в контексті нарахування та сплати екологічного податку. Але це тільки на період воєнного стану та протягом 30 днів з дня його припинення.

Таким чином, викиди забруднюючих речовин, що здійснюють ці електрогенераторні установки не є об’єктом та базою для оподаткування екологічним податком.

Щодо роботи без дозволу на викиди

  • Оскільки електрогенераторні установки не було включено до існуючого Дозволу на викиди, можна зробити висновок, що вони не працювали та не були введені в експлуатацію, а лише зберігалися на складі підприємства. А введення в експлуатацію відбулося після появи такої виробничої необхідності, тобто після 24.02.2022 р.

У такому випадку експлуатація цих електрогенераторних установок можлива без отримання Дозволу на викиди (відповідно до статті 12 Розділу IX Перехідних положень ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»).

  • Якщо генераторні установки було введено в експлуатацію до 24.02.2022 р, то для них необхідно отримувати Дозвіл на викиди, оскільки перед суб’єктом господарювання, що здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного Дозволу, виникає адміністративна відповідальність, передбачена ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також статтею 34 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» передбачено: шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена Наказом Мінекоенерго від 28.04.2020 № 277, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.2020 за № 414/34697.

На період воєнного стану можна скористатися Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» № 314 від 18.03.2022 та отримати право на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі Декларації про провадження господарської діяльності.

2) Можливо внести зміни до існуючого Дозволу? Чи на генератори потрібно робити новий Дозвіл?


Станом на сьогоднішній день Порядок проведення робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди, обліку суб’єктів господарювання, які отримали такі дозволи на викиди, встановлено Постановою КМУ №302 від 13.03.2002 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи».

Згідно з цим Порядком, процедуру внесення змін до існуючого Дозволу не передбачено, тому необхідно отримувати новий Дозвіл.

3) Підприємство має ліцензію на провадження господарської діяльності, тому Декларацію про провадження господарської діяльності підприємству для подальшого отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарних джерел (генератори) подавати не обов’язково? Чи все-таки Декларацію подавати?


Право суб’єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (Ліцензія), набувається суб’єктом господарювання відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності.

А право здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами може набуватися суб’єктом господарювання відповідно до декларації про провадження господарської діяльності (Декларації), поданої згідно з Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314.

Отже, Ліцензія на відповідний вид господарської діяльності, згідно із Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності», не може замінити собою Декларацію про провадження господарської діяльності, яка дає право здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!