Консультації

Повернутися до переліку консультацій

На підставі яких нормативних документів необхідно узгоджувати план-графік контролю за якістю атмосферного повітря в СЗЗ підприємства?

На підставі яких нормативних документів та з якими державними органами необхідно узгоджувати план-графік контролю за якістю атмосферного повітря в санітарно-захисній зоні підприємства?

Відповідь: Санітарно-захисна зона – функціональна територія між промисловим підприємством або іншим виробничим об'єктом, що є джерелом надходження шкідливих чинників в навколишнє середовище, і найближчою житловою забудовою (чи прирівняними до неї об'єктами), яка створюється для зменшення залишкового впливу цих факторів до рівня гігієнічних нормативів з метою захисту населення від їх несприятливого впливу (далі – СЗЗ) (абзац 12, пункту 1.8 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців» від 09.03.2006 № 108 ).

Норматив якості атмосферного повітря – критерій якості атмосферного повітря, який відображає граничнодопустимий максимальний вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі і при якому відсутній негативний вплив на здоров'я людини та на стан навколишнього природного середовища. (абзац 15, пункту 1.8 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців» від 09.03.2006 № 108).

Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів – основні гігієнічні вимоги до планування і забудови як нових, так і існуючих міських та сільських поселень України, їх санітарного упорядкування та оздоровлення, що повинно забезпечити найбільш сприятливі в гігієнічному відношенні умови життєдіяльності населення.

Саме так зазначено в ДСП-173-96. Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, затверджені Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.1996 № 173.

Цим документом визначаються вимоги до розташування та організації виробничої території, вимоги до охорони навколишнього середовища населених пунктів і зон рекреації: розташування нових та реконструювання існуючих об'єктів, що є джерелами забруднення атмосфери, водних ресурсів, ґрунту, джерелами шуму та вібрації, електромагнітних випромінювань.

Оцінка якості атмосферного повітря здійснюється на підставі аналізу інформації, одержаної шляхом інструментальних замірів вмісту шкідливих домішок на стаціонарних, маршрутних, підфакельних постах спостереження відповідно до вимог «Руководства по контролю за загрязнением атмосферы» і прогнозних розрахунків очікуваного рівня вмісту шкідливих речовин, що виконані згідно з діючими нормативно-методичними документами (пункт 8.4 ДСП -173-96).

Гранично допустимі концентрації хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць та Орієнтовно безпечні рівні впливу хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць» від 14.01.2020 № 52, з якими порівнюються результати дослідження якості атмосферного повітря у зоні впливу підприємства.

Станом на сьогодні на законодавчому рівні відсутній механізм погодження плана-графіка контролю за якістю атмосферного повітря в санітарно-захисній зоні підприємства.

Контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства покладено на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Вимоги щодо періодичності та погодження з Державними органами плана-графіка контролю за якістю атмосферного повітря в санітарно-захисній зоні підприємства єдині, чим можуть бути визначені умовами в Документах дозвільного характеру (Висновку з оцінки впливу на довкілля та Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами).

Отже, враховуючи відсутність в державі порядку погодження Плана-графіка контролю за якістю атмосферного повітря в санітарно-захисній зоні підприємства, рекомендую звернутись до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та її територіальних органів в частині наявності нормативно-правового акту щодо порядку погодження плану з Державними органами та змісту даного документу.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!