Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Підприємство займається одночасно збиранням, перевезенням і видаленням відходів – міських змішаних і твердих побутових від населення. Чи треба підприємству враховувати ТПВ, зібраних від населення, під час розрахунку Пзув?

Підприємство займається одночасно збиранням, перевезенням і видаленням відходів – міських змішаних і твердих побутових від населення.

  • Чи треба підприємству враховувати ТПВ, зібраних від населення, під час розрахунку Пзув?
  • Чи визначається підприємство, яке збирає, перевозить та оброблює тверді побутові відходи зібрані й передані підприємству територіальною громадою утворювачем таких відходів?

Відповідає на запитання:

Карагодін Сергій Олександрович, інженер-еколог, промисловий еколог гірничовидобувного підприємства, внутрішній аудитор СЕМ ISO 14001

Щодо поняття «показник загального утворення відходів (Пзув)»

Відповідно до Закону України «Про управління відходами» таке поняття, як «показник загального утворення відходів (Пзув)» не визначено.

Поняття «показник загального утворення відходів (Пзув)» було визначено Законом України «Про відходи», який нині втратив свою чинність.

По суті, станом на сьогодні застосування поняття «показник загального утворення відходів (Пзув)» є неактуальним.

Важливо!

Єдиним документом, що є наразі чинним і де згадується про поняття «показник загального утворення відходів (Пзув)» є Порядок ведення реєстру об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.1998 р. № 1360

Але і вона втратить свою чинність 01.01.2025 року.

Щодо суті поняття «Пзув»

Відповідно до не чинного вже Закону України «Про відходи», показник загального утворення відходів (далі – Пзув) – критерій обсягу утворення відходів, що розраховується за формулою:

Пзув = 5000 * М1 + 500 * М2 + 50 * М3 + 1 * М4,

де М1, М2, М3, М4 – маса в тоннах відходів 1, 2, 3 та 4 класів небезпеки відповідно, утворених за попередній рік.

Відповідно до положень також уже не чинної Інструкції щодо складання реєстрових карт об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів:

У підпункті 15.2 наведено показник загального утворення відходів Пзув, який розраховують за формулою:

Пзув = 5000 * М1 + 500 * М2 + 50 * М3 + 1 * М4,

де М1, М2, М3, М4 – це величини (в умовних одиницях), які за значеннями дорівнюють кількості утворених відходів за класами небезпеки для здоров’я людини, що наведені у відповідних колонках таблиці підпункту 15.1.

Також відповідно до положень Порядку ведення реєстру об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.1998 р. № 1360 та втратить свою чинність 01.01.2025 року:

8. Критерієм включення ОУВ до реєстру є показник загального утворення відходів (Пзув), який розраховується за формулою:

Пзув = 5000 * М1 + 500 * М2 + 50 * М3 + 1 * М4,

де М1, М2, М3, М4 – умовні одиниці, значення яких дорівнюють кількості утворених на ОУВ відходів за класами небезпеки (1, 2, 3, 4 класи відповідно).

Важливо!

Отже, під час розрахунку Пзув повинні бути враховані тільки ті відходи, які підприємство утворює самостійно, тобто від своєї власної виробничої діяльності.

Також показник Пзув використовувався тільки для об’єкта утворення відходів.

Щодо поняття «утворювач відходів»
Відповідно до Закону України «Про управління відходами»:

  • утворювач відходів – фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб’єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів;
  • власник відходів – фізична особа, юридична особа, яка утворює відходи або яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами;
  • оброблення відходів – операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій;
  • захоронення відходів – розміщення відходів на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу і не передбачає подальше оброблення відходів;
  • збирання відходів – операція, що полягає у вилученні, купівлі, накопиченні та зберіганні відходів суб’єктами господарювання у сфері управління відходами, включаючи роздільне збирання, з метою подальшого перевезення відходів на об’єкти оброблення відходів;
  • видалення відходів – операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії.

Перелік операцій з видалення відходів наведено в додатку 1.

Важливо!

Отже, якщо Ваше підприємство здійснює лише збирання ТПВ від населення та їх захоронення на полігоні, ви не є підприємством-утворювачем таких відходів.

 Більше цікавих питань-відповідей – щомісяця в е-журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства».

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!