1) Чи потрібно включати в інвентаризацію джерел викидів в атмосферу підприємства котли для спалювання дров, які розміщені в приміщенні, котре це підприємство орендує в іншого власника?
Відповідає на запитання:
Сергій Карагодін, промисловий еколог, провідний інженер з охорони навколишнього середовища ТОВ «КНАУФ ГІПС ДОНБАС, голова експертної ради видання «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»
Відповідно до Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 р. № 7, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.03.1995 р. за № 61/597, матеріали інвентаризації використовуються для таких цілей:
Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин є складовою частиною матеріалів, на підставі яких розробляється розділ, передбачений пунктом 2.9 глави 2 Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006 р. № 108, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2006 р. за № 341/12215.
Відповідно до Порядку проведення робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку суб’єктів господарювання, які отримали такі дозволи, затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2002 р. № 302 (в редакції Постанови КМУ від 24.01.2023 р. № 63),
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі — дозвіл на викиди) — це документ дозвільного характеру у сфері охорони атмосферного повітря, який надає право суб’єктам господарювання експлуатувати об’єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Стаціонарне джерело — установка, цех, агрегат або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і з якого надходять викиди.
Відповідно до Закону України «Про охорону атмосферного повітря», «… викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу на викиди, виданого суб’єкту господарювання…».
Відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»,
У разі надання на підставі договору оренди чи інших договорів у тимчасове користування приміщень та обладнання за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання від орендаря або іншого користувача не вимагається отримання документа дозвільного характеру на їх використання (експлуатацію), крім потенційно небезпечних об'єктів та в разі експлуатації машин, механізмів, устаткування (далі — устаткування) підвищеної небезпеки, якщо інше не встановлено законом.
Відповідальність за використання (експлуатацію) приміщень та обладнання покладається на особу, визначену відповідним договором.
Найчастіше матеріали інвентаризації використовуються саме для розробки документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди.
Відповідно до чинного законодавства, котел є стаціонарним джерелом викиду, для якого повинен бути отриманий дозвіл на викиди.
У разі, якщо Ви є орендарем приміщення та обладнання, а також зберігаєте вид діяльності і стан орендованих приміщень та обладнання, то від Вас не вимагається отримання дозволу на викиди. Таке зобов’язання покладається на орендодавця. При цьому орендований об’єкт не повинен бути потенційно небезпечним об’єктом, а орендоване устаткування не повинно відноситися до устаткування підвищеної небезпеки.
Тож щоб не отримувати документ дозвільного характеру, слід відповідати всім вимогам:
2) Чи потрібно враховувати викиди в атмосферу з котлів для спалювання дров потужністю 100 кВт і менше ?
Відповідно до Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу на викиди, виданого суб’єкту господарювання.
Неорганізоване стаціонарне джерело викиду — джерело викиду, з якого забруднюючі речовини надходять в атмосферне повітря у вигляді ненаправлених потоків та яке не оснащене спеціальними спорудами для відведення пилогазоповітряної суміші.
Організоване стаціонарне джерело викиду — джерело викиду, з якого забруднюючі речовини надходять в атмосферне повітря через спеціально споруджені газоходи, димові труби, аераційні ліхтарі або інші споруди для відведення пилогазоповітряної суміші.
Згідно з Податковим Кодексом України, платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання … під час провадження діяльності яких … здійснюються, у т.ч. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.
Таким чином, котел (незалежно від його потужності), в якому відбувається спалювання дров, належить до стаціонарних джерел викидів та повинен бути врахований у дозволі на викиди.
Також при наявності на підприємстві стаціонарних джерел, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, перед суб’єктом господарювання виникають податкові обов’язки сплати екологічного податку.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»