Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Свиноферма просто на вулицю скидає нечистоти: куди звернутися зі скаргою?

У нашому районі свиноферма просто на вулицю скидає нечистоти; жахливий запах можна відчути за кілометри. Куди жителям навколишніх сіл можна звернутися зі скаргою?

Відповідь: Відповідно до ст. 50 Конституції України (далі — Конституція) кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

На підставі ч.7 ст. 41 Конституції використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі, а згідно з приписами статті 66 Конституції, ніхто не повинен заподіювати шкоду довкіллю.

Одним з основоположних документів захисту прав громадян на безпечне довкілля є Орхуська конвенція, яка ратифікована Законом України № 832-ХІV від 06 липня 1999 року, тому її положення відповідно до ст. 9 Конституції є нормами прямої дії, а положення національного законодавства про процедури і механізми судового захисту порушених екологічних прав та інтересів можуть їх конкретизувати.

П. 3 ст.9 Орхуської конвенції на її Договірні Сторони покладається зобов’язання, зокрема, забезпечувати доступ громадськості до процедур оскарження дій та бездіяльності державних органів і приватних осіб, що порушують вимоги національного екологічного законодавства.

Водночас відповідно до Орхуської конвенції представники громадськості мають право оскаржувати порушення національного законодавства у сфері довкілля незалежно від того, належать такі порушення до прав на інформацію і на участь громадськості у процесі ухвалення рішень, гарантованих Орхуською конвенцією, чи ні (згідно з Настановами щодо впровадження Орхуської конвенції (ООН, 2000 рік).

Приписи нормативно-правових актів усіх рівнів щодо принципів, правил, вимог, обов’язків різноманітних суб’єктів, що стосуються утримання тварин, на усіх правових титулах (в усіх формах власності чи користування), в неволі чи в напіввільних умовах, є «національним законодавством, що стосується навколишнього середовища» у значенні пункту 3 ст. 9 Орхуської конвенції. Порушення приписів цих нормативно-правових актів може бути предметом судового оскарження.

Таким чином, неналежне утримання тварин, порушення встановленого порядку і способу такого утримання, в результаті чого здійснюється вплив на навколишнє середовище, є порушенням конституційних прав громадян. З огляду на важливість реального захисту довкілля, право на захист порушеного конституційного права на безпечне довкілля належить кожному та може реалізовуватися громадянами особисто або спільно — через об’єднання громадян (громадськість).

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII екологічні права громадян забезпечуються: б) обов’язком центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, виконувати екологічні вимоги при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівництві та експлуатації об’єктів економіки; д) компенсацією в установленому порядку шкоди, заподіяної здоров’ю і майну громадян внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; е) невідворотністю відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Організація і здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства належить до компетенції Державної екологічної інспекції та її територіальних органів.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Таким чином, з метою захисту порушених прав, ви можете звернутися до територіального органу Державної екологічної інспекції зі зверненням та проханням провести позапланову перевірку підприємства, яке порушує Ваші права на безпечне довкілля.

Як приклад успішного захисту громадою порушених прав заслуговують на увагу рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду постановою від 09 липня 2019 року у справі № 917/1879/17 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/82937864.

Матеріал є частиною публікації «ТОП-10». Повна версія — у журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №5, 2020.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!