Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як діяти підприємствам, у яких дозвіл на користування надрами діючий, а дозвіл на спецводокористування підходить до закінчення?

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» до другої категоріі видів планованої діяльності відноситься: «п. 13 господарська діяльність, що призводить до скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, та забір води з водних об’єктів за умови, що водозабір підземних вод перевищує 300 кубічних метрів на добу;». Виходячи з цього усім підприємствам, що отримують дозвіл на спецводокористування необхідно проходити процедуру ОВД? Як діяти підприємствам, у яких дозвіл на користування надрами діючий, але дозвіл на спеціальне водокористування підходить до закінчення?

Відповідь: Отримання дозволу на спецводокористування є обов’язковим для тих суб'єктів, які використовують воду в об’ємі від п’яти кубічних метрів на добу. Пункт 13 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» передбачає здійснення оцінки впливу на довкілля у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності при дотриманні критеріїв: господарська діяльність, яка призводить до скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, та забір води за умови, що водозабір з підземних вод перевищує 300 кубометрів на добу.

Тобто, суб’єкти господарювання, які використовують підземні води в об’ємі від 5 до 300 кубічних метрів на добу та їх господарська діяльність не призводить до скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, не підпадають під дію закону про ОВД. Але при цьому вони повинні мати дозвіл на спецводокористування.

Таким чином, не усі підприємства, що отримують дозвіл на спецводокористування, підпадають під дію закону про ОВД. Кожен випадок стосовно проходження процедури ОВД потрібно розглядати окремо. Також нагадую, що Закон про ОВД «…встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, …., у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, …». Тобто дія закону поширюється на плановану діяльність.

Отримання дозволу на спецводокористування регламентується наступними нормативними документами:

  • Водний кодекс України;
  • Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до Постанови КМУ від 10.08.1992 № 459» від 13.03.2002 № 321;
  • Наказ Мінприроди «Про затвердження форми заяви для отримання дозволу на спеціальне водокористування» 12.04.2018 № 116, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 травня 2018 р. за № 567/32019;
  • Наказ Мінприроди «Про затвердження форми дозволу на спеціальне водокористування та форми нормативного розрахунку водокористування і водовідведення» від 23.06.2017 № 234, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.07.2017 за № 887/30755.

Отримання Спеціального дозволу на користування надрами в основному регламентується наступними нормативними документами:

  • Кодекс «Про надра»;
  • Постанова КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» від 30.05.2011 № 615;
  • Постанова КМУ «Про затвердження Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами» від 23.09.2020 № 993.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (стаття 49. Водного кодексу України) відповідно до Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування (Постанова «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови» від 13 березня 2002 р. № 321).

Спеціальний дозвіл на користування надрами надається спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр відповідно до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами (Постанова «Про затвердження «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» від 30 травня 2011 р. № 615).

Таким чином, необхідність отримання дозволу на спеціальне водокористування та спеціального дозволу на користування надрами регламентується різними нормативними актами та видається різними органами виконавчої влади. Спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування надр, а дозвіл на спеціальне водокористування – право на їх використання.

Отримання дозволу на користування надрами, переоформлення, внесення змін до дозволу, продовження терміну дії повинно здійснюватися у разі виникнення підстав, передбачених чинним законодавством у сфері геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр незалежно від наявності чи терміну дії дозволу на спеціальне водокористування.

Тому, підприємству необхідно отримати дозвіл на спеціальне водокористування незалежно від того, який термін дії спеціального дозволу на користування надрами.

Водночас звертаю Вашу увагу на те, що відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (п. 2-1, ст. 11) та Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314, строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються:

  • на період карантину та обмежувальних заходів і протягом трьох місяців з дня його/їх закінчення;
  • та/або на період дії воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування.

Незважаючи на це, рекомендуємо розпочати процедуру для отримання дозволу на спеціальне водокористування заздалегідь, тобто до закінчення карантину і припинення обмежувальних заходів та скасування воєнного стану.

 

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!