Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як класифікувати металобрухт чорний, кольоровий та стружки згідно з Національним переліком? Чи можна все показувати одним кодом 20 01 40?

Як класифікувати металобрухт чорний, кольоровий та стружки згідно з Національним переліком? Чи можна все показувати одним кодом 20 01 40? Під металобрухтом маються на увазі залишки обладнання та списане обладнання, деталі демонтажу, сталеві та алюмінієві або латунні листи та їх шматки, металеві шаблони, металеві кріплення, інструмент, частини систем вентиляції, водовідведення, опалення.

Відповідає на запитання:

Козбур Наталія Миколаївна, промисловий еколог

Відповідно до п. 10  постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів» від 20.10.2023 № 1102, відходи класифікують шляхом віднесення їх до відповідної групи, підгрупи та виду відходів з урахуванням:

  • джерела походження відходів;
  • властивостей, у зв’язку з наявністю яких відходи є небезпечними;
  • наявності у відходах компонентів із вмістом небезпечних речовин, перевищення лімітів концентрації яких може призвести до визнання відходів небезпечними.

Окрім цього, поряок класифікації відходів визначає певний алгоритм класифікації відходів.

Так, п. 12 Порядку класифікації відходів встановлено, що обов’язково потрібно дотримуватися наступної послідовності класифікації:

  • оцінюється належність відходів до однієї із груп відходів від 1 до 12 і від 17 до 20 з урахуванням джерела (галузі) утворення відходів та визначається відповідний шестизначний код відходів у межах встановленої групи. Під час проведення такої оцінки коди відходів, які закінчуються на «99», не враховуються;
  • у разі неможливості визначити відповідний код у межах груп відходів від 1 до 12 і від 17 до 20 утворювач відходів або суб’єкт господарювання у сфері управління відходами проводить оцінку належності відходів до груп 13, 14 і 15 та визначає відповідний шестизначний код відходів у межах встановленої групи;
  • у разі неможливості визначити відповідний код у межах груп відходів 13, 14 і 15 оцінюється належність відходів до групи відходів 16 та визначається відповідний шестизначний код відходів у межах встановленої групи;
  • у разі неможливості визначити відповідний код у межах групи відходів 16 наступним етапом є визначення відповідного шестизначного коду відходів із застосуванням кодів відходів однієї із груп відходів від 1 до 12 і від 17 до 20, які закінчуються на “99”, у межах відповідної групи відходів.

Зважаючи на умови, надані запитувачем, є припущення, що відходи залишків обладнання та списане обладнання, деталі демонтажу, сталеві та алюмінієві або латунні листи та їх шматки, металеві шаблони, металеві кріплення, інструмент утворюються в результаті виробничої діяльності підприємства.

Код 20 01 40 «Метал»  належить до групи 20 «Побутові відходи (відходи домогосподарств та подібні відходи комерційних організацій, промислових підприємств, установ), включаючи окремо зібрані фракції та відходи інфраструктури населених пунктів».

Отже, код 20 01 40 «Метал» не можна застосовувати до відходів виробництва, оскільки за походженням відходи групи 20 – це побутові відходи.

Оскільки в результаті виробничої діяльності утворюються залишки обладнання та списане обладнання, деталі демонтажу, сталеві та алюмінієві або латунні листи та їх шматки, металеві шаблони, металеві кріплення, інструмент, рекомендую застосовувати коди груп:

  1. 12 «Відходи, що утворюються під час формування та фізичної і механічної поверхневої обробки металів та пластмас». Сюди можна віднести відходи стружки (12 01 01 «Ошурки, обрізки та стружка чорних металів», 12 01 02 «Пил та дрібні залишки чорних металів»; 12 01 03 «Ошурки, обрізки та стружка кольорових металів», 12 01 04 «Пил та дрібні залишки кольорових металів».

  2. 16 «Відходи, не зазначені в інших групах» (окрім підгрупи 16 12 Відходи, що утворилися через пошкодження (руйнування) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведення робіт з ліквідації їх наслідків).Після визначення, до якої групи віднести дані види відходів, необхідно визначитися з їх складом. Наприклад, списане обладнання, деталі демонтажу, сталеві та алюмінієві або латунні листи та їх шматки, металеві шаблони, металеві кріплення, інструмент можна віднести до підгруп 16 01 17 «Чорні метали» та 16 01 18 «Кольорові метали». Не зовсім зрозуміло, що у запиті мається на увазі під відходами обладнання. Але, зважаючи на склад, деякі відходи обладнання можна віднести до підгрупи 16 02 «Відходи електричного та електронного обладнання».

Частини систем вентиляції, водовідведення, опалення – відходи, що можуть утворюватися для вентиляції, водо- і теплозабезпечення адміністративних приміщень (тобто побутового застосування). У такому випадку ці відходи можна віднести до групи 20.

Отже, виходячи з вищезазначеного, можна сказати:

  1. Найперше, на що потрібно звертати увагу, це на походження відходів. Відходи металів можуть утворюватися від різних процесів: від металургії до оброблення металів на верстатах. Окрім цього є окрема категорія металів побутового походження, а також відходи металів, утворених в результаті будівельних робіт та руйнувань.

  2. Далі необхідно оцінити, що входить до складу відходів і обрати необхідну підгрупу. Перелічені у запиті відходи також можуть бути поділені на кольорові та чорні метали. необхідно звернути увагу на відходи обладнання, яке може бути повністю металевим, а може бути віднесеним до електронного обладнання.

  3. Окрім цього відходи обладнання можуть мати характеристики, за якими дані відходи можуть бути віднесені до небезпечних. Наприклад, електронне обладнання може містити небезпечні компоненти.

Зверніть увагу, що значний вплив на процес класифікації відходів має також наявність оброблювачів відходів. Якщо відходи буде класифіковано за кодами, за якими неможливо буде їх передати іншим власникам для оброблення, то краще класифікувати їх за кодами, які приблизно відповідають характеристикам відходу. Але віднесення виробничих відходів до групи 20 слід уникати.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!