Як правильно здійснити інвентаризацію та утилізацію відходів (сонячних батарей) та визначити їх клас небезпеки? Чи є рентабельною їх переробка?
Відповідь: Під час виведення з експлуатації та списання обладнання для виробництва електроенергії з використанням енергії Сонця (сонячні панелі, опорні металоконструкції, інвертори, система АСКОЕ, силове обладнання (розподільчі щити, трансформатори, лінії електропередачі тощо) можуть утворитися як відходи (обліковуються на забалансовий рахунок, без ціни, в тоннах), так і вторинні матеріальні ресурси (обліковується на балансі підприємства з ціною та вказанням специфікації сировини).
Важливо! При виведенні з експлуатації і списання усього комплексу обладнання для виробництва електроенергії з використанням енергії Сонця (далі — сонячні електростанції) практично завжди утворюються і вторинна сировина, і відходи.
Вторинна сировина. Підприємство має оприбутковувати деталі, агрегати, вузли тa інші матеріали, отримані пpи розбиранні (демонтажу) основних засобів, щo ліквідуються, з одночасним визнанням іншогo доходу і зарахуванням нa рахунки обліку матеріальних запасів, включaючи матеріальні цінності й деталі з вмістом матеріалів, якi приймаються спеціалізованими заготівельними підприємствами. Вторинна сировина, що є активом підприємства, за договорами купівлі-продажу може продаватися як товар за справедливою ціною, що залежить від кон’юнктури ринку.
Відходи. Ідентифікацію відходів доцільно проводити відповідно до Директиви 2012/19/EU про відходи електричного та електронного обладнання (ВЕЕО) як «Відходи електричного та електронного обладнання». Залежно від специфіки відходів, за Державним класифікатором відходів ДК 005-96 вони можуть бути ідентифіковані у різних групах.
7740.3.1.03 |
Устаткування в енергетиці, системах зв’язку, будівництві, інших видах діяльності (за винятком обладнання електронного загального призначення) зіпсоване, відпрацьоване чи неремонтопридатне |
4010.2.9.12 |
Відходи від технологічних процесів виробництва і розподілу енергії електричної, газу, пари та гарячої води, не позначені іншим способом |
Для відходів, утилізація яких неможлива через відсутність технології, визначається операція видалення. Інші відходи передаються на утилізацію спеціалізованим підприємствам, які мають відповідну ліцензію. Перелік відходів, для яких знайдено оптимальні шляхи утилізації або видалення, відповідає переліку відходів, визначеному у Переліку видів небезпечних відходів, на поводження з якими видана ліцензія Ліцензійного реєстру поводження з небезпечними відходами, доступному на офіційному веб-порталі Мінприроди.
Увага! Ліцензійний реєстр періодично (щомісяця) оновлюється при перевірках дотримання ліцензіатами ліцензійних умов. Тож для отримання достовірної інформації рекомендуємо щоразу проводити звірку з актуальною версією Ліцензійного реєстру.
Стосовно визначення класу небезпеки — на сьогодні відсутні нормативно-правові акти, що дозволяють визначити клас небезпеки новоутворених відходів.
Для визначення класу небезпеки відходів обладнання електричного та електронного пропонуємо підприємству використовувати постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліків відходів» від 13 липня 2000 року № 1120 (далі — Положення).
Відходи відносяться до Жовтого переліку відходів у разі, якщо:
Відходи і брухт електричних та електронних вузлів (печатні плати включно), які не містять таких компонентів, як акумулятори та інші батареї, включені до Жовтого переліку відходів, або не забруднені складовими, зазначеними у додатку 2 до Положення (наприклад, кадмій, ртуть, свинець, поліхлоровані біфеніли) в кількості, достатній для виявлення ними небезпечних властивостей, наведених у Переліку, належать до Зеленого переліку відходів.
Рекомендуємо за технічним паспортом обладнання та технічною документацією виробника обладнання визначати вміст небезпечних складових і небезпечних властивостей у компонентах і комплектуючих кожної партії обладнання. Завдяки такому підходові незначна частина комплектуючих і обладнання, що містять небезпечні складові і небезпечні властивості, будуть вилучені та передані на утилізацію/видалення спеціалізованими підприємствами за кошти власника відходів. Решта обладнання може бути використана як вторинна сировина та продана з отриманням підприємством прибутку. Рентабельність процесу можлива за умови або досить значних обсягів утилізації вторсировини (від 20 тис. тонн) або завдяки глибокій переробці.
Матеріал є частиною публікації «ТОП-10».
Повна версія — у журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №9, 2020.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»