Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як розібратися в розбіжностях у законодавстві про відходи стосовно різних одиниць виміру: тонни та умовні одиниці?

Є деякі законодавчі невідповідності, які стосуються законодавства про відходи. У Законі України № 2320-IX від 20.06.2022 року «Про управління відходами», ст. 16. «Права та обов’язки утворювачів відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств», у пункті 12 зазначено, що подавати декларацію про відходи необхідно, якщо діяльність такого утворювача відходів призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн. А в ПКМУ № 556 від 07.05.2022 «Деякі питання подання декларації про відходи», у пункті 2 Порядку подання декларації, «Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць». Допоможіть розібратися, тому що 50 тонн і 50 умовних одиниць є показниками, які мають різні кількісні значення.

Відповідь: 20 червня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про управління відходами», який набирає чинності 09 липня 2023 року. П. 14 ч.1 ст. 1 даного закону передбачається, що декларація про відходи – це документ, який згідно з цим Законом подають утворювачі відходів у разі, якщо їхня діяльність призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн.

За п. 12 ч. 2. ст. 16 даного закону утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані подавати декларацію про відходи, якщо діяльність такого утворювача відходів призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн.

Таким чином, необхідність подання відходів прив’язана до виду відходу та обсягу утворення відходів:

  • утворення небезпечних відходів незалежно від їх обсягу
  • утворення відходів, що не є небезпечними, річний обсяг яких перевищує 50 тонн.

Водночас, згідно повноважень ст. 19 Закону України «Про управління відходами» до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері управління відходами належить затвердження порядку подання декларації про відходи та її форми.

Аналогічні положення передбачені і ст. 45 Закону. Зокрема, власники відходів, діяльність яких призводить до утворення небезпечних відходів, або власники відходів, що не є небезпечними, річний обсяг утворення яких перевищує 50 тонн, один раз на рік подають декларацію про відходи.

Порядок подання декларації про відходи та її форма затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Подання декларації про відходи здійснюється в електронному вигляді через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування, інформаційну систему управління відходами.

Додатково, згідно ст. 53 Закону утворювачі відходів, які подають декларацію про відходи відповідно до цього Закону, суб’єкти господарювання у сфері управління відходами розробляють плани управління відходами. У планах зазначаються прогнозні показники утворення відходів, їх код та найменування, заходи, яких планується вжити для запобігання утворенню та зменшення обсягів відходів, їх належного збирання, перевезення, оброблення, виконання інших зобов’язань, визначених цим Законом.

Порядок розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Враховуючи викладене та терміни набрання чинності Закону України «Про управління відходами» декларація про відходи за 2022 рік повинна подаватися відповідно Порядку подання декларації про відходи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 556, дія якого поширюється на суб’єктів господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць.

У подальшому, декларація про відходи за 2023 рік, за умови затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку подання декларації про відходи та функціоналу Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, повинна подаватися у випадку утворення небезпечних відходів незалежно від їх обсягу або утворення відходів, що не є небезпечними, річний обсяг яких перевищує 50 тонн.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!