Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як розрахувати розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення земель стічними водами?

Як розрахувати розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення земель стічними водами?

Відповідь: Розрахувати розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення земель стічними водами враховуючи лише об'єм стічної води не можна. Оскільки, відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997  № 171, передбачається прив'язка до забруднюючих речовин, що спричинили забруднення земельної ділянки. Забруднюючі речовини поділені на 4 групи небезпечності. Основою для їх визначення є величини гранично допустимих концентрацій (ГДК) та орієнтовно допустимих концентрацій (ОДК) хімічних речовин в ґрунті (додаток 1).

Коефіцієнт забруднення землі (КЗ) визначається в залежності від наявності відомостей про об'єм забруднюючої речовини за формулами:

де

ОЗР

-

об'єм забруднюючої речовини, куб.м;

 

ТЗШ

-

товща земельного шару, що є розмірною одиницею для розрахунку витрат на ліквідацію забруднення залежно від глибини просочування і дорівнює 0,2 м;

 

ПД

-

площа забрудненої земельної ділянки, кв.м;

 

ІП

-

індекс поправки до витрат на ліквідацію забруднення залежно від глибини просочування забруднюючої речовини (додаток 3).

 

При наявності інформації лише про масу забруднюючої речовини, що проникла у землю, об'єм забруднюючої речовини (ОЗР) розраховується за формулою (3) 

(3)

 

де

ВЗР

-

маса забруднюючої речовини, т;

 

ЩЗР

-

відносна густина забруднюючої речовини, т/куб.м, значення якої визначається за додатком 4.

 

Якщо вміст (масова частка) забруднюючої речовини (або показник вимірювань) встановлювався за результатами інструментально-лабораторного контролю, Кз визначається за формулою (4):

Кз = Кр x Кгп,

(4)

 

де

Кр

-

коефіцієнт рівня забруднення, значення якого визначається за додатком 11;

 

Кгп

-

поправний коефіцієнт на глибину просочування забруднюючої речовини, значення якого визначається за додатком 12.

 

Коефіцієнт рівня забруднення Кр приймається відповідно до рівня забруднення ґрунту згідно з додатком 11. Рівень забруднення ґрунту встановлюється за величиною відношення вмісту (масової частки) забруднюючої речовини у ґрунті Сзр до гранично допустимої (орієнтовно допустимої) концентрації речовини у ґрунті Сгдк (одк).

За відсутності гранично допустимої (орієнтовно допустимої) концентрації речовини у ґрунті рівень забруднення ґрунту встановлюють за величиною відношення вмісту (масової частки) забруднюючої речовини у ґрунті Сзр до контрольного вмісту цієї речовини у ґрунті Ск.

Отже, розрахунок збитків за забруднення земель здійснюється саме за встановленим фактом забруднення, тобто наявності забруднюючих речовин, що проникли у  землю (інструментально-лабораторний контроль і прив'язка до фонових концентрацій, щоб визначити відхилення). Першооснова – встановлення забруднюючої речовини, адже у пилогазовому потоці (поток куб.м повітря великий, а концентрації забруднюючих речовин можуть бути малі чи великі, може взагалі не буде перевищення), у стічній воді (так само, як і з повітрям) є різні концентрації забруднюючих речовин і їх вплив залежно від цих показів (дози) буває різний на людину і довкілля в цілому. 

Публікація є частиною журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 6, 2022

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!