Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Які документи необхідно розробити, коли додано нове нестаціонарне джерело викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря?

До виробничого процесу додано нове нестаціонарне джерело викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Які документи необхідно розробити, чи внести зміни до існуючих тощо?

Відповідь: Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2708-ХІІ:
  • викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб’єктом господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення;
  • викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об’єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 № 7:

Стаціонарне джерело забруднення атмосфери – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (п. 1.14.5).

Пересувне джерело забруднення атмосфери – транспортний засіб, рух якого супроводиться викидом в атмосферу забруднюючих речовин (п. 1.14.6).

Організований викид – викид, який надходить в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, труби, аераційні ліхтарі та інші споруди (п. 1.14.10).

Неорганізований викид – викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення, не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами (п. 1.14.11).

Тож стаціонарні організовані джерела викидів розподіляються на:

  • організовані (точкові джерела викидів);
  • неорганізовані (площинні джерела викидів).

            Такого поняття як «Нестаціонарне джерело викиду» не існує. Скоріш за все мається на увазі або пересувне джерело викиду (на такі джерела дозвіл на викиди не отримується), або неорганізоване стаціонарне джерело викиду.

У разі, якщо на підприємстві планується утворення нового джерела викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підприємство повинно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, який видається спеціально уповноваженими органами.  Для цього необхідно здійснити  розробку:

  • інвентаризації викидів забруднюючих речовин;
  • документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

            Необхідно звернути увагу на термін дії наявного Дозволу. Дозволи видаються на різні терміни в залежності від  групи підприємства:

  • I група – 7 років;
  • II група – 10 років;
  • III група – необмежений строк дії.

            Для підприємств першої та другої групи орієнтовно за рік до закінчення терміну дії наявного Дозволу необхідно розпочинати процедуру отримання нового.

Зверніть увагу, що в деяких випадках не розробляється Інвентаризація викидів – це у разі появи нового джерела викиду на підставі проєкта будівництва на підприємстві. У такому разі іноді (в залежності від категорії складності об’єкту будівництва) необхідно:

  • отримання висновку з оцінки впливу на довкілля у разі будівництва нових об’єктів, що матимуть негативний вплив на довкілля;
  • отримання висновку про встановлення санітарно-захисної зони у разі необхідності (якщо не витримана СЗЗ, що встановлена Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, далі – ДСП-173).

            Зверніть увагу!

Зараз діють деякі послаблення, та підприємства можуть скористатись Декларативним принципом для початку здійснення діяльності. Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 установлено, що в період воєнного стану право на провадження господарської діяльності суб’єкти господарювання можуть набувати на підставі подання до Міністерства економіки України, а суб’єкти господарювання, що здійснюють охоронну діяльність, – до Міністерства внутрішніх справ України, декларації про провадження господарської діяльності (далі – Декларація), що містить відомості згідно з додатком 1 до даної Постанови, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2 до Постанови. Цей крок також спрямовано на підтримання бізнесу. Підприємства отримують оперативну можливість здійснювати діяльність, у тому числі з дотриманням природоохоронних вимог.

Зміст запровадженого декларативного принципу:

У період воєнного стану суб’єкти господарювання можуть набувати право на провадження господарської діяльності на підставі подання до Міністерства економіки декларації про провадження господарської діяльності, що містить відомості згідно з додатком 1 до Постанови № 314, без отримання дозвільних документів .

У сфері довкілля пільги стосуються:

  • дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів;
  • висновку Держспоживпродслужби щодо коригування СЗЗ.

            Перелік відомостей, які зазначають в декларації, встановлено в додатку 1 до згаданої постанови. Це:

  • відомості про суб’єкта господарювання (для юридичної особи – організаційно-правова форма, повне і скорочене найменування (у разі наявності), ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ та місцезнаходження; для фізичної особи-підприємця – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія, номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України) та місце проживання);
  • відомості про фактичну адресу (адреси) провадження господарської діяльності;
  • назва виду господарської діяльності, який провадиться суб’єктом господарювання;
  • назва дозвільного документа (назви дозвільних документів), на заміну якого (яких) на період воєнного стану подана декларація;
  • відмітка про те, що суб’єкт господарювання ознайомлений з вимогами законодавства, якими встановлено вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, отриманню документа дозвільного характеру, іншого результату надання публічної послуги, на заміну якого подана декларація, та зобов’язується їх виконувати.

Важливо!

Терміни розгляду документів дозвільного характеру дозвільними органами на час воєнного стану є необмеженими (раніше протягом одного місяця).

Щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Державна регуляторна служба України роз’яснила, що дозвільні органи здійснюють видачу документів дозвільного характеру, якщо безпечна ситуація дає змогу це зробити.

Цей матеріал опубліковано в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №8, 2022

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!