До виробничого процесу додано нове нестаціонарне джерело викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Які документи необхідно розробити, чи внести зміни до існуючих тощо?
Відповідно до Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 № 7:
Стаціонарне джерело забруднення атмосфери – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (п. 1.14.5).
Пересувне джерело забруднення атмосфери – транспортний засіб, рух якого супроводиться викидом в атмосферу забруднюючих речовин (п. 1.14.6).
Організований викид – викид, який надходить в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, труби, аераційні ліхтарі та інші споруди (п. 1.14.10).
Неорганізований викид – викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення, не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами (п. 1.14.11).
Тож стаціонарні організовані джерела викидів розподіляються на:
Такого поняття як «Нестаціонарне джерело викиду» не існує. Скоріш за все мається на увазі або пересувне джерело викиду (на такі джерела дозвіл на викиди не отримується), або неорганізоване стаціонарне джерело викиду.
У разі, якщо на підприємстві планується утворення нового джерела викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підприємство повинно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, який видається спеціально уповноваженими органами. Для цього необхідно здійснити розробку:
Необхідно звернути увагу на термін дії наявного Дозволу. Дозволи видаються на різні терміни в залежності від групи підприємства:
Для підприємств першої та другої групи орієнтовно за рік до закінчення терміну дії наявного Дозволу необхідно розпочинати процедуру отримання нового.
Зверніть увагу, що в деяких випадках не розробляється Інвентаризація викидів – це у разі появи нового джерела викиду на підставі проєкта будівництва на підприємстві. У такому разі іноді (в залежності від категорії складності об’єкту будівництва) необхідно:
Зверніть увагу!
Зараз діють деякі послаблення, та підприємства можуть скористатись Декларативним принципом для початку здійснення діяльності. Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 установлено, що в період воєнного стану право на провадження господарської діяльності суб’єкти господарювання можуть набувати на підставі подання до Міністерства економіки України, а суб’єкти господарювання, що здійснюють охоронну діяльність, – до Міністерства внутрішніх справ України, декларації про провадження господарської діяльності (далі – Декларація), що містить відомості згідно з додатком 1 до даної Постанови, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2 до Постанови. Цей крок також спрямовано на підтримання бізнесу. Підприємства отримують оперативну можливість здійснювати діяльність, у тому числі з дотриманням природоохоронних вимог.
Зміст запровадженого декларативного принципу:
У період воєнного стану суб’єкти господарювання можуть набувати право на провадження господарської діяльності на підставі подання до Міністерства економіки декларації про провадження господарської діяльності, що містить відомості згідно з додатком 1 до Постанови № 314, без отримання дозвільних документів .
У сфері довкілля пільги стосуються:
Перелік відомостей, які зазначають в декларації, встановлено в додатку 1 до згаданої постанови. Це:
Важливо!
Терміни розгляду документів дозвільного характеру дозвільними органами на час воєнного стану є необмеженими (раніше протягом одного місяця).
Щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Державна регуляторна служба України роз’яснила, що дозвільні органи здійснюють видачу документів дозвільного характеру, якщо безпечна ситуація дає змогу це зробити.
Цей матеріал опубліковано в журналі «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» №8, 2022
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»