Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Які дозвільні документи мають бути оформлені для використання золи як добрива на власних земельних ділянках або в будівельних цілях?

В результаті спалювання трупів тварин в крематорії для тварин утворюється зольний залишок, який можна використовувати як добрива або в будівельних цілях. Які дозвільні документи мають бути оформлені для використання золи як добрива на власних земельних ділянках або в будівельних цілях?

Відповідає на запитання:

Тимошенко Марина Євгенівна, екологічний аудитор, інженер з охорони навколишнього середовища промислового підприємства, консультант з питань охорони довкілля

Відповідно до ч. 7  Технічних вимог до експлуатації установок із спалювання відходів та установок із сумісного спалювання відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2024 № 229 (далі —  Технічні вимоги), оператор установки під час експлуатації установки зі спалювання відходів або установки із сумісного спалювання відходів розробляє та затверджує серед іншого план управління залишками від спалювання відходів.

Залишки від спалювання відходів — будь-які рідкі або тверді відходи, які утворюються в результаті експлуатації установки із спалювання відходів та установки із сумісного спалювання відходів.

План управління залишками від спалювання відходів, що розробляється як частина плану управління відходами підприємства, повинен містити заходи, спрямовані на:

  • зменшення обсягу залишків від спалювання відходів;
  • оптимізацію повторного використання;
  • видалення таких залишків.

Використання золи (відходу) як добрива, в розумінні  Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі – ЗУ № 2320-IX), є обробленням, адже належить до операції з відновлення відходів (R10) «Оброблення ґрунту, що сприяє веденню сільського господарства чи поліпшує стан навколишнього природного середовища».

Використання золи (відходу) в будівельних цілях відповідно до ЗУ № 2320-IX також вважається обробленням, адже належить до операції з відновлення відходів (R11) «Використання відходів, утворених під час здійснення операцій, визначених у позиціях R1-R10».

Частина 2 ст. 16 ЗУ № 2320-IX наголошує на зобов’язанні утворювачів відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл.

Суб’єкти господарювання, які мають намір або здійснюють операції з оброблення відходів відповідно до ч. 2 ст. 41 ЗУ № 2320-IX, зобов’язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів до початку своєї діяльності.

Процедура видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів передбачена Порядком видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2023 № 1328.

До заяви про отримання дозволу додається перелік та опис технологічних процесів, що застосовуються для здійснення операцій з оброблення відходів.

Закон України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 №1315-VII (далі – ЗУ№1315-VII) установлює правові та організаційні засади стандартизації в Україні і спрямований на забезпечення формування та реалізації державної політики у відповідній сфері.

Відповідно до п. 22 ст. 1 ЗУ № 1315-VII, технічні умови (далі – ТУ) – нормативний документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинна відповідати продукція, процес або послуга, та визначає процедури, за допомогою яких може бути встановлено, чи дотримані такі вимоги.

Стаття 16 ЗУ № 1315-VII наголошує на тому, що підприємства, установи та організації мають право у відповідних сферах діяльності та з урахуванням своїх господарських і професійних потреб організовувати та виконувати роботи із стандартизації, зокрема:

  • розробляти, приймати, перевіряти, переглядати та скасовувати стандарти, кодекси усталеної практики, технічні умови і зміни до них, установлювати процедури їх розроблення, прийняття, перевірки, перегляду, скасування та застосування;
  • застосовувати прийняті ними стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови.

Таким чином, якщо підприємство планує використовувати залишки від спалювання відходів як добрива чи в будівельних цілях для власних потреб, для початку слід розробити ТУ на ці процеси та отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!