Які існують методи оброблення та утилізації кавових відходів? Чи можна взимку посипати територію кавовими відходами з точки зору впливу на довкілля до нормативних вимог?
Відповідає на запитання:
Шупик Юлія Миколаївна, еколог, розробник екологічної документації
Відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Оброблення відходів — операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій.
Видалення відходів — операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії.
Відновлення відходів — операція, у результаті якої відходи використовуються для корисних цілей, замінюючи матеріали, які мали бути використані для виконання певної функції або які підготовлені для виконання цієї функції на підприємстві чи в іншій господарській діяльності.
Рециклінг — операція з відновлення, у результаті якої відходи переробляються у продукцію, матеріали або речовини для їх використання за первинною або іншою метою. Ця операція включає перероблення органічного матеріалу, але не включає виробництва енергії чи перетворення відходів у матеріали, що можуть бути використані як паливо або як матеріали для зворотного заповнення.
Захоронення відходів — розміщення відходів на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу і не передбачає подальше оброблення відходів (ст. 1 Закону України «Про управління відходами» (далі — Закон)).
Кавові відходи є органічною речовиною, що складається із білків, жирів, вуглеводів та харчових волокон і утворюються у значній кількості на підприємствах харчової промисловості (як побічний продукт обробки кавових зерен) та у закладах громадського харчування (як побічний продукт приготування кавових напоїв). З огляду на склад кавових відходів та відсутність небезпечних компонентів, найпоширенішими методами поводження являються захоронення на сміттєзвалищах та спалювання. Однак, такі методи не дозволяють повністю реалізувати ресурсний потенціал таких відходів.
Проаналізувавши закордонний та вітчизняний досвід, можна виділити наступні напрямки поводження з кавовими відходами:
Крім того, кавові відходи можуть бути використані як протиожеледної суміші під час догляду за дорожнім покриттям у зимовий період.
Відповідно до ДСТУ 9185:2022 «Настанова щодо зимового утримування автомобільних доріг» встановлено наступні вимоги до ПОМ:
«7.3 Вимоги до ПОМ (протиожеледні матеріали)
7.3.1 Всі протиожеледні матеріали, що використовуються для боротьби із зимовою слизькістю повинні відповідати вимогам згідно з ДСТУ 8853.
7.3.2 МПФ (матеріали протиожеледні фрикційні) застосовують в сухому, сопкому стані з вологістю, що не перевищує безпечну, відносно змерзання. Для запобігання змерзанню та збільшення сипкості у МПФ додають сухий пісок згідно з ДСТУ Б В.2.7-32 до 20 % за об'ємом або 5 % за масою хлориду натрію.
Шлаки та золошлаки, які застосовуються як МПФ, крім наведених вище вимог, не повинні містити уламків металу і агресивних хімічних речовин.
7.3.3 Всі МПП (матеріали протиожеледні плавильні), які застосовують для боротьби із зимовою слизькістю, повинні мати такі загальні властивості:
7.3.4 Контроль якості ПОМ виконують згідно з ДСТУ 8853.»
Таким чином, існують різні варіанти поводження з кавовими відходами на підприємстві, наприклад:
Звертаю увагу, що відповідно до ст. 4 Закону, на підприємстві має бути впроваджена наступна ієрархія поводження з відходами (у порядку пріоритетності):
Крім того, залежно від обраного напрямку поводження з кавовими відходами, існує можливість припинення статусу відходів (відповідно до ст. 8 Закону) або класифікація їх як побічних продуктів (відповідно до ст. 9 Закону).
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»