Очищення стічних вод на підприємстві повинно обов’язково здійснюватись відповідно до проекту (проект будівництва підприємства або локальний проект яким вирішується питання очищення та скидання стічних вод), висновку з оцінки впливу на довкілля (за необхідності) та позитивного висновку державної комплексної експертизи об’єктів будівництва (відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, за постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року N 560).
Проектом будівництва ЛОС передбачається питання подальшого поводження з мулом після ЛОС
Господарча діяльність суб’єктів господарювання у сфері поводження з відходами регулюється чинними нормативно-правовими документами у сфері поводження з відходами.
З метою виконання вимог всіх чинних правових документів при поводженні з мулом із очисних споруд який утворюється під час очистки стічної води Вам як власнику цього виду відходу необхідно:
- Визначитися, чи потрібно Вам проходити процедуру оцінки впливу на довкілля відповідно з вимогами Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (від 23 травня 2017 р. № 2059-УІІІ) (При будівництві установки для очищення стічних вод з водовідведенням 10 тисяч кубічних метрів на добу і більше необхідно).
- Вести первинний поточний облік кількості утворення цього виду відходу за формою N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" та Інструкції щодо її заповнення».
- Подавати щорічну статистичну звітність за формою № 1-відходи «Утворення та поводження з відходами» у встановленому порядку.
- Отримувати дозвіл на здійснення операцій поводження з відходами, якщо Ваша діяльність призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів (Пзув) перевищує 1000 умовних одиниць. Якщо Пзув становить 50-1000 у.о., то Вам як суб’єкту господарювання потрібно щороку подавати декларацію про відходи.
- Якщо Пзув перевищує 1000 у.о., Вам необхідно розробити Реєстрову карту об’єкта утворення відходів (ОУВ), зокрема на мул із очисних споруд.
- Якщо мул із очисних споруд перебуває у відведеному місці (окремий майданчик з облаштованими забетонованими приямками) більше2-х років, то це місце відноситься до місця видалення відходів (МВВ). На нього повинен бути розроблений паспорт МВВ. І тоді в обов’язковому порядку необхідно організувати та проводити контроль і моніторинг місця видалення відходів.
- Якщо питання передачі на утилізацію іншим суб’єктам господарювання мулу з очисних споруд не вирішено, то необхідно своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів.
- Повинні бути призначені відповідальні особи у сфері поводження з цим видом відходу.
- Провести паспортизацію відходу з ідентифікацією та класифікацією за ДК 005-96, а також визначенням його складу і властивостей, ступеня небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини у встановленому законодавством порядку.
Які можливі шляхи утилізації чи видалення мулу після ЛОС?
Суха речовина активного мулу містить 70-90% органічних і 10–30 % неорганічних речовин, які загрожують здоров’ю населення в разі неправомірної їх утилізації. Сучасні технології дозволяють утилізувати осад стічних вод з економічною користю.
У світі існує безліч шляхів використання мулу після ЛОС та продуктів переробки осаду стічних вод в різних сферах.
До прикладу:
- в аграрній сфері ОСВ використовується як сировина для виробництва поживних ґрунтів, як покривний ґрунт (рекультивант) для відновлення порушених земель, виготовлення високо гумусних органічних та фосфорних добрив, виготовлення кормових добавок;
- у будівництві використовується для виготовлення утеплювача на кшталт керамзиту і керамічної цегли, тротуарної плитки, у цементній промисловості, а також у виготовленні органічно-мінерального порошку для асфальтобетону у дорожньому будівництві;
- в енергетиці — для отримання біогазу та виробництва паливних пелетів.
Більше про поводження зі стічними водами на підприємстві – у №4 журналу «ECOBUSINESS. Екологія підприємства»