Відповідає на запитання:
Тимошенко Марина Євгенівна, екологічна аудиторка, інженерка з охорони навколишнього природного середовища промислового підприємства, консультантка з питань екологічної безпеки
Щоквартальне подання до Держекоінспекції інформації про стан поводження з відпрацьованими мастилами (оливами) передбачено Порядком збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 № 1221 (далі – Порядок № 1221), останні зміни до якого внесено у 2020 році (тобто до прийняття Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі – ЗУ № 2320-IX), який кардинально змінив підхід у цій сфері).
Якщо проаналізувати Порядок № 1221 та інформацію, яку суб’єкти господарювання повинні надати Держекоінспекції, вбачаємо, що форма подання містить стару термінологію, а контроль за мастилами (оливами) й операціями з ними здійснюють на підставі старого кодування відходів за Державним класифікатором України ДК 005-96, що не відповідає вимогам ЗУ № 2320-IX, унеможливлює подання зазначеної інформації та потребує узгодження з вимогами чинного законодавства Порядку № 1221.
У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Законом України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 р. № 2115-IX (далі – ЗУ № 2115-IX) встановлено, що фізичні особи, фізичні особи – підприємці, юридичні особи, окрім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.
Згідно з пп. 2 п. 1 ЗУ № 2115-IX у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців, юридичних осіб не застосовують адміністративну та/або кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених пп.1 п. 1 цього Закону.
Згідно з пп. 4 п. 1 ЗУ № 2115-IX у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноважені органи не здійснюють.
Із огляду на ситуацію щодо невпорядкованості законодавчих норм доцільно скористатися правом відтермінування подання звітності на час військового стану та подати звіт пізніше.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»