«Екологія підприємства» запускає новий проект: «Бліц-інтерв’ю з екологом» — цикл бліц-інтерв’ю з екологами з усієї України, задля знайомства з кожним та подальшого створення дієвої професійної спільноти.
Наша наступна героїня – Валентина Леонідівна Чала, еколог ТОВ «Техноексім».
Пригадайте день, коли Ви вирішили присвятити себе професії, пов'язаній з охороною довкілля, яким він був? Що вплинуло на рішення?
В. Ч. У колах екологів говорять, що без знання хімії незрозуміла екологія. У школі моїм найулюбленішим предметом був урок хімії. Тож, коли до нас у школу завітав представник навчального закладу з пропозицією навчатися за фахом «Екологія» та попередив про головну вимогу у навчанні - розуміння хімічних процесів, остаточний вибір професії мною був прийнятий. До того ж, на той час я вже усвідомлювала, що охорона природи починається, насправді, з дріб’язкових вчинків людей – викинуте у призначене для того місце сміття, дбайливе ставлення до зелених насаджень, тварин. Тому хотілось отримати, а надалі й донести ці знання через свою професію якомога більшій кількості людей. Так, з 2000 року я вже майже 18 років працюю у цій сфері.
Що в роботі для Вас особисто та для команди є найважчим?
В. Ч. Найважчим є те, що наразі у вузькій сфері екології дуже багато юридичних колізій. Нормативно-правові акти складені так, що їх можна трактувати по-різному. І кожне підприємство розуміє їх по-своєму. Немає стандартної схеми, яка б описала дії підприємства у тій чи іншій ситуації щодо вирішення екологічних питань від першого до останнього кроку. Тож виникає багато непорозумінь між підприємствами та державою. Окремо можна виділити взагалі відсутність піднормативних правових актів, тобто основні природоохоронні закони прийняті, а механізм їх впровадження - відсутній.
Яке головне досягнення на сьогодні та яка мета на найближчі рік, 5 років і 10-ліття?
В. Ч. Наше підприємство отримало сертифікат відповідності міжнародній системі менеджменту з охорони навколишнього середовища ISO 14 001, що характеризує нашу діяльність як таку, що відповідає найжорсткішим нормам та вимогам до охорони навколишнього природного середовища. А ще – ми впровадили заходи, які зменшили утворення відходів і, відповідно, навантаження на полігон складування відходів на 7 тис. тонн на рік, а саме – запровадили систему рециклінгу, тобто повторного використання сировини. І саме на таку цифру, відповідно, зменшили споживання цієї сировини, як природної корисної копалини, яка є вичерпною.
Головне питання, для якого хотілося б знайти рішення.
В. Ч. Стосується це сфери поводження з відходами. Важливо державі й усім нам, підприємствам, які турбуються про рівень забруднення території промисловими відходами, встановити на державному рівні чіткий порядок поводження з усіма видами відходів з встановленням обґрунтованих лімітів з їх утворення.
Закінчіть думку: «якби я була Міністром екології, то в першу чергу розпочала роботу з...»
В. Ч. З інвентаризації сміттєзвалищ України та створення програми сприяння бізнесу з організації та введення в експлуатацію сміттєпереробних заводів.
Яке підприємство в світовому масштабі Вам здається найекологічнішим і чому?
В. Ч. Якщо не помиляюся, в Австрії є сміттєпереробний завод – він зразковий для всієї планети. Візуально – дуже цікавий: у споруді багато вітражів, начебто це центр для розвитку дитини чи розваг. Найекологічнішим цей завод можна назвати з двох причин: по-перше, він позбавляє нашу Землю від частини сміття, нехай і невеликої в планетарному масштабі; по-друге, системи уловлювання забруднюючих речовин продуктів переробки розроблені таким чином, що максимально мінімізують викиди в атмосферне повітря.
Моїм колегам я хочу побажати...
В. Ч. Взаєморозуміння з зацікавленими сторонами: з представниками влади та контролюючими органами, витримки у погодженні документів екологічного характеру, любити свою професію та роботу, бо через неї ми несемо любов до природи.
Як і що потрібно зробити, щоб виховати нове, екофрендлі покоління?
В. Ч. З самого раннього дитинства вкладати у голову молодому поколінню пріоритети екологічного життя. Натурно показувати, як виглядає екологічність нашої держави - через різного роду гуртки, досліди на природі, екскурсії, уроки науки «Екологія».
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»