«Екологія підприємства» запускає новий проект: «Бліц-інтерв’ю з екологом» — цикл бліц-інтерв’ю з екологами з усієї України, задля знайомства з кожним та подальшого створення дієвої професійної спільноти.
Наша наступна героїня – Юлія Георгіївна Гіке, менеджер з охорони навколишнього середовища ПрАТ «Миколаївцемент» СіАрЕйч Україна.
Пригадайте день, коли Ви вирішили присвятити себе професії, пов'язаній з охороною довкілля, яким він був? Що вплинуло на рішення?
Ю. Г. Я навчалася у середній загальноосвітній школі з профільними класами, де посилено вивчалася математика та економіка. Закінчила навчання із золотою медаллю, тому батьки бачили мене економістом. Але ж я у душі –- борець і активіст. Тож зрозуміла, що хочу дбати про довкілля. Ще тоді відмітила для себе, що Україна рухається за прикладом європейським і напрямок екології у майбутньому стане у нашій державі актуальним. Так і сталося. Викликів багато, але ставлення суспільства не настільки змінилося, як мені хотілось би.
Вступала до двох вузів на спеціальність «екологія». За результатами співбесід пройшла в обидва. В одному, де я успішно склала іспит з фізики, мені запропонували інший, більш технічний напрямок. Вибрала той вуз, де екологія кликала мене. У кінці 2-го курсу почала цікавитися наукою. Вже на 3-му – активно брала участь в олімпіадах та різних конференціях, де вигравала призові місця. Коли викладач сказав, що ми всі будемо якимись там менеджерами, я уперто твердила, що стану екологом. Так і відбулося. Шалено люблю свою роботу з усіма її викликами та результатами.
Що в роботі для Вас особисто та для команди є найважчим?
Ю. Г. Затрата часу на отримання документів дозвільного характеру. Як еколог розумію, що витрачаю багато часу на папери, багато паперів… А за цей час могла б реалізувати природоохоронні проекти та кампанії з підвищення екологічної свідомості. Щодо операцій поводження з відходами, то хотілося б мати єдину національну мережу, класифікатор, мапу з нанесенням всіх утилізаторів/приймачів відходів. Також нелегко донести ідею про важливість охорони довкілля усіма людьми. Щоб вони стали свідомими і зрозуміли, що це є їх прямий обов’язок – дотримуватися природоохоронних умов і змінювати їх традиційну поведінку.
Яке головне досягнення на сьогодні та яка мета на найближчі рік, 5 років і 10-ліття?
Ю. Г. Особисто для мене найбільшим досягненням є те, що я працюю у компанії CRH, принципи щодо природоохоронної діяльності якої лежать в єдиній площині з моїми професійними. Ми починали з маленьких проектів щодо підвищення екологічної свідомості та збереження довкілля. Їх перейняли інші підприємства; деякі навіть вийшли за його межі, як, наприклад, робота з локальними громадами.
Щодо завдань на найближчий рік, то це розбудова природоохоронної функції компанії CRH на рівні країни, куди входять 3 заводи з виробництва цементу, і 5 заводів з нецементного бізнесу. Через 5 років плануємо «зелений» офіс на всіх локаціях у компанії з максимально екологічним підходом. А через 10 років у задумі альтернативні джерела енергії на виробництві. Реалізувавши максимум природоохоронних проектів, прагнемо вивести компанію CRH Ukraine на перше місце у цементній галузі за оцінкою «зелені технології та природоохоронна діяльність».
Назвіть головні імена (3-5) сфери, досвідом яких, на ваш погляд, можна пишатися і варто популяризувати.
Ю. Г. Павличенко Артем Володимирович, доцент кафедри екології НТУ «Дніпровська політехніка». Він – науковець, який вміє надихнути молоді таланти у сфері охорони довкілля, ним реалізовано безліч наукових робіт, проектів за цим напрямком. Готує молодь до участі у конференціях та олімпіадах за напрямком «екологія».
Білявський Георгій Олексійович – директор навчально-наукового інституту управління та екологічної безпеки державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства екології та природних ресурсів України. Надихає своїми досягненнями у науці, висновками і публікаціями з проблем екологічної безпеки гідросфери, питань розвитку екологічної освіти і науки в Україні, стратегії розвитку і впровадження екологічного аудиту та екологічної паспортизації техногенних об’єктів, територій і акваторій. Книга «Основи екології» його авторства – моя настільна. Пишаюся, що маю її з його підписом і настановами.
Брати Зінченки Роман та Андрій – засновники «GREENCUBATOR». Активні лідери, які допомогли реалізуватися багатьом проектам з енергоефективності. Підтримують молодь і надихають своїми досягненнями.
Головне питання, для якого хотілося б знайти рішення.
Ю. Г. Таких питань багато – вони вимагають фінансування, часу і професійної команди.
Закінчіть думку: «якби я була Міністром екології, то в першу чергу розпочала роботу з...»
Ю. Г. З підвищення екологічної освіти/свідомості, починаючи З садочків і закінчуючи дорослими за прикладом мера бразильського містечка Куритиба Жейме Лернера. Разом у співпраці з Міністерством освіти розробила б інтерактивні програми по роботі з дошкільнятами і школярами щодо збереження довкілля, його пізнання, зайнялася б реалізацією різних проектів та пошуком грантів на їхнє впровадження.
Локально та глобально – гранти на участь у літніх міжнародних таборах щодо вивчення питання охорони довкілля. Реформувала б усі дозвільні процедури, а саме: скоротила б терміни видачі документів дозвільного характеру, зменшила б перелік документів для їх подачі.
Зробила б онлайн- реєстр та видачу, але підсилила б процедуру перевірки умов виконання у дозвільних документах.
Створила б виконавчу службу/патруль, який би цілодобово контролював дотримання природоохоронних вимог як фізичними, так і юридичними особами. І багато чого іншого….
Яке підприємство в світовому масштабі Вам здається найекологічнішим і чому?
Ю. Г. Koninklijke Philips NV компанія використовує принцип EcoDesign та економіки замкнутого циклу при розробці продуктів та прийняті рішень. Це включає у себе оцінку життєвого циклу для визначення впливу на навколишнє середовище на кожному етапі життя продукту: від видобування сировини шляхом обробки, виробництва, розподілу, використання, ремонту та обслуговування, а також утилізації чи переробки. Процес EcoDesign привів Philips до визначення шести ключових зелених фокусних зон для покращення екологічних показників – енергії, упаковки, речовин, ваги та матеріалів, циркулярності та терміну експлуатації. Продукти Philips, які перевершують існуючі продукти, конкурентні продукти або перевищують мінімальні законодавчі вимоги принаймні на 10 % в одному або кількох з цих шести ключових «зелених» фокусних зон, відомі як «зелені продукти».
Коли я чую «Екологічне підприємство», одразу уявляю...
Ю. Г. Альтернативні джерела енергії, «зелені» і сучасні технології, роздільний збір побутових/офісних відходів. Умовно безвідходне виробництво, зелені насадження навіть на дахах виробничих приміщень та різні екологічні стежини з метою привернути увагу до збереження біорізноманіття. Безперервний моніторинг скидів та сучасне очисне обладнання. Замкнутий цикл використання води як технологічної, виробничої, так і господарсько-побутової. Збір дощових вод на повторне використання. Раціональне використання територій, оптимізація логістики…
Моїм колегам я хочу побажати...
Ю. Г. Розуміння зі сторони контролюючих органів. Підтримки у реалізації екологічних проектів від керівництва. Командної роботи від колег. Наснаги та натхнення до роботи. Реалізувати якомога більше проектів, корисних не лише для бізнесу, але й для місцевої громади і довкілля.
Як і що потрібно зробити, щоб виховати нове, екофрендлі покоління?
Ю. Г. Власним прикладом змінювати традиційну поведінку – ми є невід’ємною частиною екосистеми зі своїми законами і потребами. Тому треба не лише її добре знати, але й поважати. Успішне ведення бізнесу у довготривалій перспективі можливе лише за принципом сталого розвитку, де екологічна складова є також його невід’ємною частиною.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»