Відповідає на запитання:
Натоптана Ганна Сергіївна, директор проєктно-консалтингової компанії «ЕКОПРОФІТ»
Відповідно до п. 4 ч. 12 ст. 42 Закону України «Про управління відходами», суб’єкт господарювання у сфері оброблення відходів зобов’язаний здійснювати моніторинг об’єкта оброблення відходів. Порядок проведення моніторингу об’єкта оброблення відходів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 № 1166, яка набула чинності, але буде введена в дію через шість місяців з дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану в Україні.
Суб’єкт моніторингу, який експлуатує об’єкт оброблення відходів, на якому здійснюються операції з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до відновлення або видалення, зобов’язаний проводити моніторинг на підставі розробленої відповідно до Порядку розроблення Програми моніторингу об’єкта оброблення відходів, затвердженого Міндовкіллям, та затвердженої таким суб’єктом програми.
Для установок спалювання відходів та установок сумісного спалювання відходів передбачено створення плану заходів із проведення моніторингу (далі — план) — окремого документу або частини інструкції з експлуатації об’єкта оброблення відходів, що розробляються та затверджуються суб’єктом моніторингу відповідно до Правил технічної експлуатації установок спалювання відходів та установок сумісного спалювання відходів, затверджених Міндовкіллям.
Для експлуатації інших об’єктів оброблення відходів, зокрема полігонів, передбачено створення програми проведення моніторингу (далі — програма) — окремого документу або частини інструкції з експлуатації об’єкта оброблення відходів, що розробляються та затверджуються суб’єктом моніторингу в установленому законодавством порядку з урахуванням Правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації, затверджених Міндовкіллям. Але, наразі Правила технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації знаходяться лише на етапі проєкту. А Правил експлуатації інших об’єктів оброблення відходів навіть не розроблено.
Отже, на даний час для створення Програми проведення моніторингу власного об'єкта оброблення відходів, слід дотримуватись загальних правил проведення моніторингу:
Слід звернути увагу на те, що оскільки зараз не вступило в дію жодного нормативного документа щодо порядку розробки Програми проведення моніторингу, то і для отримання Дозволу на оброблення відходів потрібна лише наявність цієї Програми та її виконання надалі. Вимог до якості чи правильності Програми Міндовкілля поки що висувати не може.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»