Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як розробити план моніторингу об'єкта оброблення відходів?

Відповідає на запитання:

Натоптана Ганна Сергіївна, директор проєктно-консалтингової компанії «ЕКОПРОФІТ»

Відповідно до п. 4 ч. 12 ст. 42  Закону України «Про управління відходами», суб’єкт господарювання у сфері оброблення відходів зобов’язаний здійснювати моніторинг об’єкта оброблення відходів.  Порядок проведення моніторингу об’єкта оброблення відходів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 № 1166, яка набула чинності, але буде введена в дію через шість місяців з дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану в Україні.

Суб’єкт моніторингу, який експлуатує об’єкт оброблення відходів, на якому здійснюються операції з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до відновлення або видалення, зобов’язаний проводити моніторинг на підставі розробленої відповідно до  Порядку розроблення Програми моніторингу об’єкта оброблення відходів, затвердженого Міндовкіллям, та затвердженої таким суб’єктом програми.

Для установок спалювання відходів та установок сумісного спалювання відходів передбачено створення плану заходів із проведення моніторингу (далі — план) — окремого документу або частини інструкції з експлуатації об’єкта оброблення відходів, що розробляються та затверджуються суб’єктом моніторингу відповідно до Правил технічної експлуатації установок спалювання відходів та установок сумісного спалювання відходів, затверджених Міндовкіллям.

Для експлуатації інших об’єктів оброблення відходів, зокрема полігонів, передбачено створення програми проведення моніторингу (далі — програма) — окремого документу або частини інструкції з експлуатації об’єкта оброблення відходів, що розробляються та затверджуються суб’єктом моніторингу в установленому законодавством порядку з урахуванням Правил технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації, затверджених Міндовкіллям. Але, наразі Правила технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації знаходяться лише на етапі проєкту. А Правил експлуатації інших об’єктів оброблення відходів навіть не розроблено.

Отже, на даний час для створення Програми проведення моніторингу власного об'єкта оброблення відходів, слід дотримуватись загальних правил  проведення моніторингу:  

  1. Проведення суб’єктом господарювання у сфері управління відходами спостереження за станом навколишнього природного середовища та території об’єкта оброблення відходів або території, прилеглої до такого об’єкта, за змінами хімічної або фізичної характеристики викидів, скидання, споживання, еквівалентних параметрів або технічних заходів на території, на якій розташований об’єкт.
  2. Суб’єкт моніторингу для збереження навколишнього природного середовища зобов’язаний дотримуватися, зокрема, нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, допустимого рівня шуму. Вибір переліку забруднюючих речовин, вміст яких слід контролювати, а також кількість точок відбору проб для контролю залежить від виду  й інтенсивності впливу установки/об’єкта оброблення відходів.
  3. У разі перевищення нормативних показників, що встановлені законодавством, за результатами інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел викидів, вод та ґрунтів суб’єкт моніторингу зобов’язаний вжити заходів, спрямованих на приведення показників у відповідність з нормативними показниками, та усунути наслідки такого впливу, а також проінформувати протягом одного робочого дня територіальний орган Держекоінспекції та орган місцевого самоврядування.

Слід звернути увагу на те, що оскільки зараз не вступило в дію жодного нормативного документа щодо порядку розробки Програми проведення моніторингу, то і для отримання Дозволу на оброблення відходів потрібна лише наявність цієї Програми та її виконання надалі. Вимог до якості чи правильності Програми Міндовкілля поки що висувати не може.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!