На підприємстві працює ЛОС, обліковуються відходи від функціонування установок для очищення стічних вод, осад (19 08 99). Для обслуговування ЛОС замовлено послуги асенізатора для очищення ємностей та відкачки осаду. Як правильно оформити передачу відходів? Які документи повинно мати підприємство, що надає послуги асенізатора (дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, ліцензія тощо)?
Відповідає на запитання:
Георгієва Юлія Миколаївна, інженер з охорони навколишнього середовища
Відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Збирання відходів — операція, що полягає у вилученні, купівлі, накопиченні та зберіганні відходів суб’єктами господарювання у сфері управління відходами, включаючи роздільне збирання, з метою подальшого перевезення відходів на об’єкти оброблення відходів.
Утворювач відходів — фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб’єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.
Перевезення відходів — операція, що полягає у транспортуванні відходів від місця їх утворення до об’єкта оброблення відходів, а також від одного місця/об’єкта до іншого.
Об'єкт оброблення відходів — установка, інженерна споруда або інший об’єкт, що використовується для здійснення операцій з відновлення або видалення відходів.
Оброблення відходів — операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій.
Видалення відходів — операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії. Перелік операцій з видалення відходів наведено в додатку 1.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про управління відходами», класифікація здійснюється відповідно до Національного переліку відходів і Порядку класифікації відходів з урахуванням Переліку властивостей, що роблять відходи небезпечними (додаток 3), тобто 19 08 99 «Інші відходи цієї підгрупи», тобто є відходи, що не є небезпечними.
Відтак, в частині відходів що не є небезпечними ліцензійний вид діяльності відсутній.
Відтак, в частині відходів що не є небезпечними ліцензійний вид діяльності відсутній.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про управління відходами», утворювачі відходів зобов’язані обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл.
Суб’єкти господарювання для здійснення операцій з оброблення відходів зобов’язані отримати Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів до початку своєї діяльності. Порядок отримання Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2023 № 1328..
Передача суб’єктам господарювання у сфері управління відходами відходів (крім побутових відходів) з метою збирання, перевезення та оброблення здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до законодавства, в якому зазначається код відходів згідно з Національним класифікатором відходів, їх обсяг, найменування та код операції з відновлення та/або видалення відходів.
Діяльність з перевезення відходів на об’єкти оброблення відходів не є об’єктом оброблення, тобто в такому випадку Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів не вимагається.
Щодо даних відходів в договорі зазначити наступне: «перевезення відходів 19 08 99 "Інші відходи цієї підгрупи" на об’єкти оброблення з подальшим видаленням».
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»