Підприємство вирощує картоплю, і під час роботи сортувальних ліній утворюються залишки землі з домішками рослинного походження (корінці, рештки рослин). Який порядок поводження з цією землею? Чи слід відносити її до відходів, і якщо так, то як класифікувати ці відходи?
Відповідає на запитання:
Шмурак Євген Леонідович, консультант з питань охорони навколишнього природного середовища
Відповідно до Закону України «Про управління відходами», відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Визначення статусу залишків як відходів залежить від рішення власника. Це рішення значною мірою обумовлюється тим, чи створюють ці залишки незручності для власника та чи є можливість їхнього подальшого використання у господарській діяльності.
Можна теоретично розглянути два підприємства:
Підприємство, яке вирощує та продає продукцію (сортування є внутрішнім процесом) |
Підприємство яке закуповує несортовану продукцію та сортує її на своїй території |
Залишки сортування повертаються на поле або використовуються для підготовки органічного добрива | У підприємства починають накопичуватись залишки від сортування і відсутні шляхи їх використання |
Залишки утворюються і зникають в сукупності виробничих підпроцесів | Залишки починають невпинно накопичуватись і від них потрібно позбутись, передавши їх на відновлення чи видалення |
Залишки не є відходами | Залишки є відходами |
Таким чином, залежно від позиції власника і умов виробництва такі залишки можуть бути відходами, а можуть не бути відходами.
Однією з найпоширеніших помилок екологів є спроба виявити відходи лише в межах окремих технологічних процесів, без урахування їх як результату всього виробничого циклу.
Отже, відходи можна віднести до групи 02 «Відходи сільського та лісового господарства, садівництва, мисливства, рибальства та аквакультури, виробництва та переробки харчових продуктів», підгрупи 02 01 «Відходи сільського та лісового господарства, аквакультури, садівництва, мисливства та рибальства» та коду 02 01 01 «Осад (шлам, мул) від промивання та очищення».
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»