Консультації

Повернутися до переліку консультацій

Як наразі вести первинний облік і які документи потрібні?

 

Наталія Козбур, екологиня промислового підприємства, консультантка з питань екологічної безпеки, розробниця екологічної документації

Ведення форми 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари» регулювалось вимогами наказу від 07.07.2008 р. № 342 «Про затвердження типової форми первинної облікової документації № 1-ВТ „Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари“ та Інструкції щодо її заповнення» (далі – Наказ № 342). Цей наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів від 18.08.2023 р. № 578.

Відповідно до Закону України «Про управління відходами», обліку підлягають усі відходи, утворені, зібрані, перевезені й оброблені на території України. Суб’єкти господарювання, які в результаті господарської діяльності є утворювачами та/або власниками відходів, зобов’язані вести облік за обсягом, кодом і найменуванням, джерелами утворення відходів, здійсненням операцій з управління відходами.

Із моменту втрати чинності Наказом № 342, первинний облік відходів підприємств ведуть у довільній формі.

Але від 26.11.2024 року було оприлюднено наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 1534 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку відходів та подання звітності та Типової форми обліку відходів» (далі – Порядок).

У Порядку установлено правила ведення державного обліку відходів та подання звітності суб’єктами господарювання у сфері управління відходами незалежно від форм власності та організаційно-правових форм, які в результаті своєї діяльності утворюють відходи або є власниками відходів та/або здійснюють операції зі збирання, перевезення та/або обробленням відходів.

Нині Порядок затверджено в Міндовкілля та зареєстровано в Міністерстві юстиції 17.01.2025 р. за № 90/43496. Але його було відправлено на доопрацювання відповідно до наказу Міндовкілля № 107 від 23.01.2025 р. «Про врахування висловлених органом державної реєстрації зауважень до наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 26 листопада 2024 року № 1534» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.01.2025 р. за № 145/43551). Тобто Порядок наразі не є чинним (набуде чинності після внесення до нього змін та його офіційного опублікування). Проте рекомендую вже застосовувати форми первинного обліку, затверджені в цьому Порядку.

Загалом передбачено, що первинний облік відходів вестимуть в електронній інформаційній системі управління відходами на платформі «ЕкоСистема». Проте сервіси на цій платформі наразі ще перебувають на стадії бета-тестування і не працюють.

Зверніть увагу! У Порядку враховані ситуації, коли інформаційна система управління відходами знаходиться в неробочому стані, що унеможливлює користування послугою передачі відходів у е-Кабінеті. У такому разі документи для державного обліку відходів, подання звітності й акти приймання-передачі відходів (картки перевезення відходів) складають у паперовій або електронній формі поза інформаційною системою управління відходами.

Кількість примірників актів приймання-передачі відходів (карток перевезення відходів) у паперовій формі повинна відповідати кількості суб’єктів господарювання, які беруть участь у передачі, збиранні, перевезенні та прийманні партії відходів. Кожен примірник акта приймання-передачі відходів (картки перевезення відходів) повинен містити всю необхідну інформацію та підписи відповідальних осіб.

Із урахуванням зазначеного вище рекомендую зараз вести первинний облік відходів за встановленою в наказі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 1534 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку відходів та подання звітності та Типової форми обліку відходів» формою.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини з екології на нашій сторінці в Facebook

Розсилка новин

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.
X
Завантаженя матеріалів цього розділу доступне тільки для зареєстрованих користувачів порталу.
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?
X
Читати матеріали цього розділу в повному обсязі можуть лише зареєстровані користувачі порталу
УВІЙТИ чи ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ
Забули пароль?

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»

ecolog-ua.com

Дякую,
не показуйте мені це!