Наша наступна героїня — Катерина Ісаєва, еколог ТОВ «Сігмас Еколоджі».
Пригадайте день, коли Ви вирішили присвятити себе професії, пов'язаній з охороною довкілля, яким він був? Що вплинуло на рішення?
К. І. У 5-му класі мені запропонували взяти участь у олімпіаді з екології. Тоді сам термін «екологія» для мене був не дуже зрозумілим, але чомусь дуже вабив. До того ж, 27 років тому у школах не викладали такий предмет, як «екологія». Тож основна частина запитань на олімпіаді була з курсу «природознавство».
Після офіційної частини вийшла до нас молода і тендітна пані в окулярах, з гарною зачіскою, в зеленій символічній сукні. Зараз не можу пригадати ні її імені, ні почесних звань. Одне пам’ятаю – вона приїхала з-за кордону зі стажування, і на «імпортному» прикладі зробила нам, сільським школярам, екскурс у нову для нас, і як виявилося в кінці лекції, дуже цікаву науку - «екологія».
Вона розповідала про взаємодію суспільства з природою, про те, що присутність людини призвела до екологічних змін на планеті, і на жаль, на той час сталий розвиток був не дуже в пріоритеті, а присутність людини призвела до руйнівних змін. А головне, вона донесла нам, що людина може впливати на такі важливі процеси, як формування та відновлення екосистеми, що в силах homo sapiens налагодити систему природокористування та запровадити систему управління відходами, і ще багато всього корисного можна зробити людськими руками та свідомими мізками!
Моєму захопленню не було меж! Коли я приїхала додому, не чекаючи запитання від батьків: «Як справи? Як пройшла олімпіада?» гордо заявила: «БУДУ ЕКОЛОГОМ!».
Що в роботі для Вас особисто та для команди є найважчим?
К. І. Оскільки головний напрямок діяльності нашої компанії є поводження з відходами, в процесі роботи практика показала: донесення інформації до населення - не дуже проста задача!
Вже навіть діти в школах знають, що люмінесцентні лампи, термометри, використані батарейки категорично заборонено викидати у сміттєвий бак! КАТЕГОРИЧНО! Проте досить часто можемо спостерігати, як перелічені відходи першого класу небезпеки локалізуються у загальному контейнері, у вільному доступі, під прямим попаданням сонячного проміння, води і т. д., тим самим завдаючи неабияку шкоду довкіллю.
Яке головне досягнення на сьогодні та яка мета на найближчі рік, 5 років і 10-ліття?
К. І. Якщо оцінювати професійні досягнення - я пишаюсь тим, що працюю в компанії, яка займається наданням екологічних послуг, і нашою командою за період роботи було зібрано не один десяток тон небезпечних відходів та передано на утилізацію. Сподіваюсь, що найближчим часом кількість зібраних відходів будемо вимірювати не десятками, а тисячами тон, а в перспективі – десятками тисяч, сотнями і т. д.
Головне питання, на яке хотілося б знайти рішення.
К. І. Наразі, роздільне збирання побутових відходів — найболючіше питання для мене! І на превеликий жаль, у мене немає відповіді на запитання: коли ж, все-таки, наші громадяни будуть сортувати відходи і усвідомлювати, для чого вони це роблять. Я з острахом інколи уявляю той час, коли наші нащадки нам згадають кожен поліетиленовий пакет, викинутий у смітник або просто неба.
Назвіть головні імена (3-5) сфери, досвідом яких, на ваш погляд, можна пишатися і варто популяризувати.
К. І. Все, що може покращити якість нашого життя, та іще й призводить до заощадження – мені, як екологу, не може не імпонувати.
«Краще життя для багатьох» - саме так підходить до дизайну та інтер’єру компанія ІКЕА на нелегкому шляху свого становлення. Інгвар Кампрад, засновник компанії, прагнув, щоб люди змогли придбати якісні меблі, елементи декору та інтер’єру. Ну хіба це не прекрасно, коли виробник чи постачальник послуги на перше місце ставить не свої фінансові інтереси, а економічні та естетичні потреби покупця (споживача)?
Генрі Форд – конструктор автомобілів, засновник корпорації Форд Моторс, перший віце-президент Співтовариства автомобільних інженерів SEA та один з найбагатших людей усіх часів. Його ім’я у багатьох асоціюється з автомобільною індустрією, але це саме той випадок, коли «талановита людина — талановита у всьому». Під час виробництва славнозвісного суперкара «Форд Модель Т» збиралася велика кількість відходів деревини. Пізніше Генрі Форд зрозумів вигоду побічного продукту, і почав виробляти брикети деревного вугілля. Так народилася корпорація Ford Charcoal – деревовугільний завод, який зараз займає перші позиції та залишається провідним виробником деревного вугілля в Америці.
Закінчіть думку «якби я була Міністром екології, то в першу чергу розпочала роботу з...»
К. І. Міністр екології – по факту, це менеджер, який забезпечує та комунікує методичну та практичну роботу з питань охорони, використання та відтворення довкілля, територій та об’єктів природно-заповідного фонду, рослинного та тваринного світу. Однозначної відповіді дати не можу на це запитання, але думаю, що в першу чергу потрібно братись за донесення інформації до громадян, підвищувати рівень екологічної освіти та екосвідомсті, розвивати національну культуру чистоти.
Коли я чую «екологічне підприємство», одразу уявляю...
К. І. На мою думку, екологічне підприємство, в першу чергу, має бути обладнане матеріалами та сучасними технологіями, що можуть забезпечити енерго- та матеріалозбереження: очисне обладнання, лічильники води та газу, фільтри для води, фільтри для очищення повітря, тощо.
Моїм колегам я хочу побажати...
К.І. Давайте будемо разом вчитися поважати природу, плекати та оберігати! Ну і, звичайно ж, бути гарним прикладом для наших нащадків, адже всі ми знаємо, як би ми не виховували своїх дітей, все одно вони будуть схожими на нас.
Як і що потрібно зробити, щоб виховати нове, екофрендлі покоління?
К. І. Як на мене, наші діти самі до цього йдуть впевненими кроками. Спорт, здорове харчування, відсутність шкідливих звичок, розумне використання життєвого потенціалу – на щастя, це все сьогодні в моді, в «тренді», як говорить молодь. Головне їм не заважати!
Яке підприємство у світовому масштабі Вам здається найекологічнішим і чому?
К. І. «Екологічність», як на мене, має визначатись і регулюватись на державному рівні. Наприклад, у Швеції діє масштабна програма з енергозабезпечення, спрямована на розвиток екологічно безпечної та економічно ощадної системи.
Гарним прикладом є шведські сміттєспалювальні заводи. Програма переробки побутових відходів на електрику і енергію для обігріву у Швеції набрала таких обертів, що на звалища країни відправляється тільки 4% такого сміття (тоді як у середньому по Європі близько 38%). Інше або переробляється, або, як уже було сказано, відправляється у сміттєспалювальні печі. На спеціальних підприємствах відходи спалюються, завдяки цьому нагрівається вода, яка обігріває житлові та адміністративні будівлі (забезпечуючи 20% центрального опалення). Крім того, частина одержаної енергії використовується для вироблення електрики, яка живить приблизно чверть мільйона будинків.
Швеція вже досить давно займає передові позиції в екогалузі серед інших європейських держав. На прикладі сміттєспалювальних заводів та підходу до проблеми поводження з побутовим сміттям в цілому, я б віддала почесну назву «найекологічнішої» - саме цій країні.
Щоб отримувати всі публікації
від сайту «ecolog-ua.com»
у Facebook — натисніть «Подобається»